Цей бізнес буде поховано, — економіст про майбутнє “Газпрому”

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

“Газпром” приречений. Ця російська компанія вже ніколи не матиме таких доходів, які були до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Причому це пов’язано з рішенням самого Путіна, який відмовився експортувати газ до Європи, знову сподіваючись використати його як зброю. Про це сьогодні, 13 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав доктор економічних наук, громадський діяч та ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

“Європа купувала газ за найвищими цінами. А потім ця ситуація почала розвиватися. Європа швидко знайшла заміну на російський газ. Не має зараз жодних проблем, диверсифікувала постачання та заявила вже, що більше таких помилок, коли на один ринок запускається монопольний постачальник, не припуститься. У цій ситуації Росія має шукати інші ринки збуту, які є менш ефективними, більш затратними”, — констатує гість ефіру.

Росія також змушена зупиняти свої проєкти в Арктиці, які вимагають вкладень, нового обладнання та нових технологічних рішень, які нема де взяти. Адже жодна західна компанія не братиме у них участі, пояснює Савченко. Крім того, інвестиції в такі проекти окупаються набагато довше, ніж звик і може дозволити собі “Газпром”.

“Це терміни окупності — 15-20 років. Ви інвестуєте зараз, а прибуток отримуватимете років через 10-15. Повторюю, дуже складні технології, дуже дорогі, ризиковані. Тому очевидно, що не тільки грошей немає у “Газпрому” для таких інвестицій, а й можливості чекати прибутку 10-15 років… Тому можна закрити цю сторінку, хоч би як вони пижилися, скільки б підготовчих робіт не було зроблено — все це марно”, — каже економіст.

Коментуючи інформацію про те, що збитки “Газпрому” в першому півріччі 2024 року сягнули майже 5 млрд дол., Савченко заявив, що до кінця року вони подвояться.

“Навіть уже наприкінці цього року збитки можуть сягнути 10 млрд дол., а ці збитки потрібно за рахунок чогось гасити. А за рахунок чого? Фонду національного добробуту. А за нього точиться боротьба, бо таких збиткових дуже багато. Тому я припускаю, “Газпром” може припинити своє існування. Заберуть звідти поки що прибуткові нафтові компанії. А цей бізнес буде похований. Його розкуплять інші компанії, сучасніші. Це ще глобальна корупція через “Газпром”. Це гаманець Путіна та його родини. Звідти звикли виводити гроші, зокрема, через різні інвестиційні проєкти. А зараз треба звідти грошей не брати, а вкладати. А Путін розглядає усі гроші як свої власні. Якщо він бере з Фонду національного добробуту і платить за збитки “Газпрому”, це означає, що його сім’я і він не одержує якихось лівих доходів від інших інвестицій. Ось така проблема стоїть. І справді, наступного року ми можемо побачити, як нові “яструби” нападуть на цю компанію та її ділитимуть”, — прогнозує Олександр Савченко.

Читайте також: ЄС готовий повністю відмовитися від російського газу, який надходить через Україну — заява єврокомісарки з питань енергетики

Нагадаємо, єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон заявила, що Єврокомісія не бачить потреби у продовженні угоди про транспортування російського газу територією України. Водночас, єврочиновники хотіли б, щоб Україна не втратила доходи у разі, якщо транзит із Росії буде припинено.

Читайте також: Російські СПГ-проєкти руйнуються санкціями — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір