У рішенні Росії призупинити виконання своїх зобов’язань за Договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3 або New START) немає нічого дивного, але це “недобрий знак”. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.
“Ну, звичайно, ці договори дуже важливі. СНО-3 регулює кількість зброї. І цей договір уже стільки років існує в різних формах. Але ми бачили, що російська сторона не хотіла зустрічатися так, як належить за цими договорами. Минулого року ми повинні були зустрічатися. І за СНО-3 потрібно мати можливість перевіряти кількість зброї, боєприпасів і так далі. І просто Росія перешкоджала можливості для американських інспекторів робити свою роботу. Тож це не зовсім дивно, що вони вийшли з договору. Але це, звичайно, недобрий знак. І ми будемо дивитися, як далі розвиватиметься ситуація. Але, чесно кажучи, коли ми бачимо агресію Росії проти України, коли ми бачимо, як Росія ігнорує міжнародні норми, це не так дивно”, — сказала Калан.
Вона зазначила, що договір формує базу дипломатичних відносин і працює, якщо всі сторони дотримуються правил.
“Я думаю, що експерти в Держдепартаменті зараз дуже уважно прочитають, дивляться на різні варіанти. Але те, що ми хочемо — це мир. Ми не хочемо, щоб було більше зброї, ми хочемо, щоб її було менше взагалі у світі. Але ось зараз, звичайно, через російську агресію потрібно допомогти Україні захищати себе. Потрібно передати зброю своїм сусідам. Через Росію світ стає більш небезпечним, на жаль”, — сказала Калан.
Читайте також: Путін пижиться, але результат виходить у вигляді пшику, Росії вже не бояться на Заході, — Фесенко
Договір СНО-3 — двосторонній договір між Росією і США про подальше взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь. Документ набув чинності 5 лютого 2011 року. Він передбачає скорочення розгорнутих ядерних боєзарядів до 1 550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників до 700 одиниць, а також розгорнутих і нерозгорнутих пускових установок до 800 одиниць. Угода, зокрема, зобов’язує сторони обмінюватися інформацією про кількість боєголовок і носіїв. У 2022 році Москва відмовила Вашингтону в інспекціях своїх ядерних об’єктів.