Кремлівські репресії проти громадянського суспільства мають на меті виштовхнути максимальну кількість правозахисників з країни та порушити робочий процес для тих, хто в ній залишився. Про це сьогодні, 23 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив російський правозахисник і голова інформаційно-аналітичного центру “Сова” Олександр Верховський.
“Попри те, що тиск на групи громадянського суспільства досить сильний і постійно посилюється, вони продовжують існувати. Це не тільки центр “СОВА”, аж ніяк. Це багато організацій, які продовжують найрізноманітнішу діяльність. Якісь поширюють інформацію, якісь допомагають людям, залежно від спеціалізації”, — сказав він.
Правозахисник зазначив, що російська влада і президент Путін продовжують наполегливо протидіяти такій діяльності, а якщо так відбувається, значить організації на правильному шляху.
Наприклад, 21 березня за адресами співробітників історико-просвітницького товариства “Меморіал”, ліквідованого за рішенням російського суду, відбулися обшуки, нагадав спікер.
“Власне кажучи, остання атака на “Меморіал” пов’язана з бажанням випхати якомога більше “меморіальців” із країни, а почасти просто, щоб перешкодити людям працювати. Треба сказати, що не в них одних проводять обшуки. Та так ще проводять обшуки… Люди не вважають за потрібне проводити їх акуратно, а почасти це робиться демонстративно”, — зазначив він.
Він уточнив, що до правозахисників “Меморіалу” прийшли у зв’язку зі справою про нібито реабілітацію нацизму.
“Зрозуміло, що обвинувачення висмоктано з пальця. “Меморіал” його коментував уже багато разів із юридичного погляду. Досить безглуздо, але це стара така історія. Справу ведуть не з метою покарати когось, тому що після обшуків, погрому і допитів до пізньої ночі обвинувачення нікому не було пред’явлено, що означає, що ніщо не заважає їм обшукати ще кого-небудь. Це зручний прийом залякування”, — повідомив він.
Після обшуків проти керівника “Меморіалу” Олега Орлова порушили кримінальну справу про повторну дискредитацію російської армії, каже Верховський.
“Пред’явили обвинувачення не у справі про нацизм, це важливо розуміти. У нього повторне обвинувачення щодо дискредитації з підпискою про невиїзд. Зазвичай у таких випадках кажуть, що якщо людину тримають під підпискою, а не в СІЗО, то їй натякають, щоб вона швидше валила звідси”, — пояснив Олександр Верховський.
Читайте також: “Зручний метод зачищати громадський простір”: чому Путін боїться правозахисників і переслідує їх