Україна веде перемовини про постачання через свою територію природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу, оскільки прагне зберегти свою роль транзитної країни. Якщо експортером газу стане Азербайджан, процес транспортування не обійдеться без участі РФ, це буде так званий віртуальний реверс — Азербайджан свої обсяги газу відправлятиме у РФ, а вона повинна буде транспортувати його в Європу. Про це сьогодні, 5 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів заступник директора Асоціації енергетичних і природних ресурсів України Андрій Закревський.
“Це віртуальний реверс. Азербайджан свої обсяги буде відправляти клієнтам Росії, а Російська Федерація буде свій газ відправляти на Європу. І це буде зараховуватися як азербайджанський газ. Росія в цьому дуже сильно зацікавлена, тому що зараз уже йдеться про банкрутство “Газпрому”. Якщо він не постачатиме хоча б трохи газу в Європу, то йому свою трубу з Ямало-Ненецького округу доведеться оплачувати самостійно. Так він зможе покривати якісь мінімальні витрати на утримання труби коштом європейських споживачів”, — пояснив він.
У цьому вигода є не тільки для європейських споживачів, а й для України.
“Європейські споживачі зможуть “викрутити руки” “Газпрому” і встановити нижчі ціни. Інтерес України полягає в тому, що буде підтримуватися тиск хоча б в одній із труб [газопроводу], завдяки чому ціни на утримання української труби не будуть підвищуватися”, — зазначив експерт.
Крім того, договір про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу може бути елементом тиску на Росію.
“Від цієї труби залежать два газохімічні заводи РФ, які є ласими цілями для українських безпілотних апаратів. Я думаю, що це один із моментів тиску на Росію з метою закінчити війну. Візит [до Києва] угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана (Угорщина є одним із головних споживачів російського газу в ЄС, — ред.), потім заява президента України Володимира Зеленського щодо азербайджанського газу — це вже поліпшення взаємовідносин між Росією та Україною зі встановленням гарантій безпеки для економічних об’єктів”, — резюмував Закревський.
Читайте також: Україна веде перемовини про транзит газу з Азербайджану до ЄС — що відомо (ВІДЕО)