Росія зазнає величезних втрат на полі бою, адже Україна за підтримки західних союзників протягом року успішно чинить опір. Це зруйнувало плани президента РФ Володимира Путіна на легку перемогу. Тому все, що залишається Кремлю тепер, — вкотре лякати Захід ядерною зброєю, сподіваючись скоротити обсяги підтримки Києву. За словами експертів, такі дії мають виключно політичний характер, повідомляє FREEДОМ.
Програвати неприємно, особливо коли величезних втрат на полі бою завдає країна, яку ти вважав слабкою. Саме в такій ситуації опинилася Москва.
“Росія намагається для себе створити дуже сприятливий фактор перед річницею повномасштабного вторгнення до України, щоб якимось чином продемонструвати, що це не була абсолютно програмна кампанія, і вони все ще борються за настільки жорстоку конфронтацію із Заходом, і можуть, нібито, досягати певних успіхів. Поки цих успіхів немає, вони продають певний процес, вони створюють ілюзію, що, по суті, РФ може нав’язувати та диктувати якусь волю, зокрема й через такі ядерні інструменти”, — каже голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
Тільки погрози вже не спрацьовують. Якщо в перші місяці повномасштабного вторгнення ядерна бравада Путіна справді викликала занепокоєння на Заході, то тепер навіть найобережніші із західних політиків прямо кажуть, що не вірять погрозам Москви.
“Путін не очікував, що Європа буде такою об’єднаною. Він ніколи не думав, що трансатлантичне партнерство працюватиме так добре. Але він також ніколи не думав, що буде така велика підтримка України іншими країнами світу, і він ніколи не думав, що навіть на саміті G20 він матиме дуже прямий сигнал про цю війну і російську агресію, що ядерна зброя не може бути використана в цій війні”, — заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
А президент Франції Емманюель Макрон запропонував розширити роль Європи в системі ядерного стримування.
“Ми повинні зміцнити нашу оборону і поглянути на ядерний аспект. Це питання постало під час цієї війни. Російська атака відбувається з погрозами застосування ядерної зброї, безумовно, ми повинні захищати наших союзників, водночас це — сигнал для пробудження для нас усіх. Ми маємо запитати себе — яку роль ядерна зброя справді відіграє в ЄС і НАТО?” — сказав він.
До цього агресивна риторика Москви вже викликала різку реакцію на Заході. Так, восени після російської дезінформації про підготовлення Україною “брудної бомби” і глава Держдепу США Ентоні Блінкен і радник з національної безпеки американського президента Джейк Салліван публічно і через дипломатичні контакти попереджали про катастрофічні наслідки для Москви, якщо та застосує ядерну зброю в Україні. Після цих сигналів російські ядерні погрози вщухли. Тепер же на новий випад Москви відреагував міністр оборони Великої Британії Бен Воллес:
“Це сигнал. Ми повинні всі прокинутися. Уже цілий рік ці погрози лунають, тому нам необхідно пам’ятати, що у НАТО повинні бути елементи стримування. Нам потрібно показати, що якщо така необхідність з’явиться, ми не толеруватимемо будь-якої загрози, яка надходить із Росії і стосується використання ядерної зброї”.
Тема ядерного стримування була в центрі уваги на Мюнхенській конференції з безпеки, яка завершилася напередодні. Згідно з японським виданням NHK, країни “Великої сімки” (G7) також обговорюватимуть цю тему на саміті в травні. Зустріч відбудеться в Хіросімі. Найімовірніше, як і попереднього разу, на неї буде запрошено і президента України Володимира Зеленського.
Читайте також: “Цей джокер не працює”: що означає зупинка угоди, яка контролює ядерний арсенал