Перші відправки Україні артилерійських боєприпасів у межах чеської ініціативи відбудуться наприкінці травня чи на початку червня. Про це заявив верховний представник ЄС з питань закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель. Істотне збільшення військової допомоги для України анонсувала Норвегія. А Велика Британія заявила про найбільший за два роки повномасштабної війну Росії проти України пакет оборонної підтримки, повідомляє FREEДОМ.
Найбільший в історії пакет оборонної допомоги Україні анонсувала Велика Британія. ППО, ракети, човни та бронетехніка загальною вартістю 500 млн фунтів стерлінгів — це понад 617 млн дол. Офіційно про нову військову підтримку прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак оголосив під час візиту до Польщі 23 квітня, але заява на сайті уряду з’явилася на день раніше.
“Оголошене сьогодні додаткове фінансування у розмірі 500 млн фунтів, завдяки якому військова допомога Великої Британії Україні цього фінансового року становитиме 3 млрд фунтів, буде використано для швидкої доставки терміново необхідних боєприпасів, засобів ППО, безпілотників та інженерної підтримки. Безпілотники закуповуватимуться у Великій Британії, а кошти ППО сприятимуть розширенню вітчизняних ланцюжків оборонних поставок, — йдеться у публікації на сайті уряду Великої Британії.
Додаткове фінансування піде на 60 човнів, зокрема рейдові та водолазні катери, а також морські гармати. Крім того, пакет військової допомоги Україні включає майже 4 млн боєприпасів до стрілецької зброї, понад 1 600 ударних та протиповітряних ракет, а також додаткові далекобійні ракети Storm Shadow.
“Storm Shadow та ракети інших типів, сотні одиниць бронетехніки та плавзасобів, боєприпаси — це дійсно потрібно Україні на полі бою. Вдячний Великій Британії та особисто прем’єр-міністру за прояв такої рішучої підтримки, а також за готовність і надалі розвивати оборонну співпрацю, особливо з акцентом на морських та далекобійних можливостях, — написав президент України Володимир Зеленський у Telegram.
Лондон передасть Києву й наземну військову техніку — понад 400 одиниць, серед яких бронеавтомобілі, всюдиходи та тактичні машини Husky.
“Вони й раніше вже постачалися Україні та успішно використовувалися. Це техніка на колісному шасі, досить непоганий броньований автомобіль, призначений зокрема не просто для використання в поліцейських місіях, наприклад, але й у зоні бойових дій, не стільки для штурмових дій, а щоб здійснювати швидкі переміщення диверсійно-розвідувальних груп”, — пояснив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко.
Найбільший пакет допомоги ЗСУ Велика Британія анонсувала за Сполученими Штатами. 20 квітня Палата представників США після семимісячної затримки вивела рішення про майже 61 млрд дол. для України на фінішну пряму. Схвалення допомоги Вашингтоном може мотивувати й країни Євросоюзу активніше підтримувати Україну.
“Історичне двопартійне рішення Конгресу США матиме величезний психологічний ефект та реально змінить ситуацію на полі бою. Цього тижня Європейський Союз та його держави-члени вже нададуть Україні та українцям у Європі допомогу на суму близько 100 млрд євро. І ми вже домовилися ще про десятки мільярдів євро, які надійдуть у наступні роки, — заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн в інтерв’ю виданню Politico.
Деякі європейські лідери, коментуючи голосування Палати представників США, закликали країни Європи не втрачати імпульсу та продовжувати нарощувати зусилля з виробництва зброї та боєприпасів, щоб допомога Україні була не лише ефективною, але й тривалою.
Читайте також: Рекордний пакет допомоги від Великобританії: як Лондон підтримує Київ, розповів Остальський
Нагадаємо, британський журналіст і письменник Андрій Остальський висловив думку, що заклики російських пропагандистів завдати ядерного удару по Лондону за військову допомогу Україні у Великій Британії сприймаються як блеф, тому що в такому разі буде удар відплати.