Це ніякі не гарантії безпеки для України, — Шамшур про декларацію G7

Олег Шамшур. Фото: liga.net

Декларація, яку напередодні погодили країни “Великої сімки” (G7) щодо України, не є гарантіями безпеки. Таку думку сьогодні, 13 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.) Олег Шамшур.

Так він оцінив повідомлення прем’єр-міністра Японії Фуміо Кісіди під час спільного брифінгу з президентами США Джо Байденом і України Володимиром Зеленським про те, що країни G7 ухвалили заяву щодо гарантій про безпеку для України.

“По-перше, це ніякі не гарантії. І тут ми маємо бути реалістами, абсолютно чітко оцінювати значення цього документа. Це заява, декларація про підтримку України у відбитті агресії, але це не гарантії. Вони абсолютно не передбачають участі збройних сил країн-підписантів цього документа у відбитті агресії проти України”, — каже Шамшур.

По-друге, за словами дипломата, у документі сказано, що закладені в ньому принципи буде реалізовано у двосторонніх документах.

“Я хотів би зробити остаточні висновки після того, як побачимо ці двосторонні документи. Щодо допомоги, все виписано дуже докладно, дуже важливо. Те, що ми побачили, це, безумовно, нам допомагатиме. Але, якщо хтось вважає, що там є автоматизм, то його теж немає. Теж закладено механізм, скажімо так, відносного введення в дію цієї допомоги. Я сподіваюся, що в процесі підписання і напрацювання двосторонніх угод, які, очевидно, будуть якщо не аналогічними, то схожими одна на іншу, ці всі питання щодо обсягу, порядку введення в дію цієї допомоги будуть конкретизовані. Але я ще раз наголошую: не треба себе обманювати, це не гарантії”, — сказав Шамшур.

Експосол уточнив, що це було б правильніше назвати не гарантіями, а зобов’язаннями країн “Великої сімки” надавати допомогу Україні в разі агресії. Мають бути підписані двосторонні договори між Україною та окремо з кожною з країн, і тоді можна буде подивитися, яку допомогу гарантує та чи інша країна.

“Зі свого досвіду я знаю, що можна дуже добре заформулювати, але, коли справа доходить до конкретних положень, які вже, якщо це буде договір, будуть юридично зобов’язальними, все виявляється значно складнішим. І дуже часто не таким визначеним. Не хотілося б, щоб це сталося”, — резюмував Олег Шамшур.

Читайте також: Найкраща гарантія для України та українців — бути в НАТО, — Зеленський на саміті у Вільнюсі

Як повідомлялося раніше, країни “Великої сімки” (G7) погодили спільну декларацію. В ній ідеться про довгострокову безпекову та економічну підтримку, яку вони планують надати Україні.

Прямий ефір