Сербія прагне стати частиною Європейського Союзу і до 2027 року завершить усі необхідні реформи, заявив міністр закордонних справ країни Марко Джурич після зустрічі з головою європейської дипломатії Жозепом Боррелем. Мета Белграда — членство в ЄС, наголосив в інтерв’ю газеті Handelsblatt президент Сербії Олександр Вучич. На запитання німецьких журналістів про те, чи можна всидіти на двох стільцях, одночасно зближуючись з ЄС та Росією, Вучич відповів: про жодне зближення з Москвою не йдеться, за останні 2,5 року він жодного разу не розмовляв із Путіним, повідомляє FREEДОМ.
Війна Росії проти України кардинально змінила важливі аспекти відносин Белграда та Москви. В Організації Об’єднаних Націй Сербія засудила російську агресію. Представник країни поставив підпис під підсумковим комюніке Саміту миру в Швейцарії. І хоча повноправне членство в ЄС є стратегічною метою Белграда, європейську політику санкційного тиску на країну-агресора Сербія не підтримує, заявив прем’єр-міністр Мілош Вучевич. Втім, це не заважає Сербії постачати озброєння Україні через треті країни, а також розвивати співпрацю зі США у сфері безпеки.
“Сербське керівництво намагається замовчувати цю співпрацю, зокрема не говорить про спільні військові навчання зі США. Але якщо країни продовжать зближуватись, особливо якщо Трамп переможе на виборах, державна медіамашина дуже намагатиметься пояснити, чому ця співпраця відповідає сербським національним інтересам”, — прокоментував політолог Вук Вуксанович в інтерв’ю виданню “Медуза”.
Нещодавно Белград ухвалив стратегічне рішення освоювати найбільше у Європі родовище літію спільно з Німеччиною та Євросоюзом. Німецький канцлер Олаф Шольц привітав угоду, що надає ЄС доступ до сировини, яка видобувається у Сербії. Договір дозволить видобувати 58 тис. тонн літію на рік. Цього достатньо для випуску понад мільйона електрокарів.
“Європейська комісія та Сербія підписали важливу угоду, яка зміцнить нашу співпрацю у постачанні сировини. Також підписали угоди, що стосуються цього розвитку, включаючи компанії та фінансові установи, які братимуть участь у цьому питанні. І це неможливо переоцінити: це важливий європейський проєкт, а також внесок у забезпечення того, щоб Європа могла залишатися суверенною у світі, що змінюється, і не залежати від інших”, — заявив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Новий масштабний проєкт ще більше віддаляє Сербію від Росії. Президент Олександр Вучич у розмові з журналістами наголосив: видобуток літію може надати імпульс національній економіці, а також прискорити процес вступу країни до ЄС. Белград хоче розмістити підприємства з виробництва автомобільних акумуляторів у Сербії і лише частину літію продавати як сировину.
“Видобуток, переробка та виробництво катодів літію становитимуть 2,06% ВВП. Видобуток, переробка літію, а також виробництво акумуляторів та катодів становитимуть 4% ВВП. Весь ланцюжок становитиме 16,4% нашого ВВП. Це інша країна, зовсім інша країна, це не та Сербія, яку ми знаємо”, — наголосив президент Сербії Олександр Вучич.
Від співпраці Сербії та Європейського Союзу вигоду матимуть обидві сторони, кажуть експерти.
“Вучич хоче використати цю нову тему — з приводу видобутку літію та виробництва електромобілів — на свою користь. І в такий спосіб отримати великі фонди на проведення структурних реформ. І я бажаю Сербії великого успіху на цьому шляху. Я думаю, що чим більш економічно розвиненою буде країна, тим краще розумітимуть і її громадяни важливість партнерства саме з Європейським Союзом, а не з кимось іншим. Тобто це на користь обох сторін — і ЄС, і Сербії”, — прокоментувала завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечникова Ольга Брусиловська.
На думку експертів, сербська економіка насамперед залежить від Європи, і політики чудово це розуміють. Виступити альтернативою Заходу Росія не може. Цим і обумовлено дедалі більше віддалення Сербії від Росії.
Читайте також: Сербія рішуче прагне в ЄС —”квиток” для Белграда (ВІДЕО)
Нагадаємо, на думку завідувачки кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечникова, докторки політичних наук, професорки Ольги Брусиловської, Сербія розривається між США, Росією, Китаєм та Європейським Союзом. Президент Олександр Вучич намагається розвивати відносини з усіма країнами, проте все одно схиляється до Заходу.
Читайте також: Частина економічного відродження: Сербія готова продавати зброю західним країнам, попри погрози РФ (ВІДЕО)