Україна отримає гроші від заморожених російських активів. Перші надходження доходів від заморожених у Європі російських активів Україна може отримати вже до літа. Єврокомісія очікує, що фінансова організація, в якій зберігаються гроші країни-агресора, передаватиме близько 3 млрд євро на рік, повідомляє FREEДОМ.
Посли країн Євросоюзу схвалили схему використання доходів, які генерують заблоковані на території ЄС російські кошти, підтвердили в Бельгійському головуванні в Раді ЄС. Першими про рішення повідомили кореспонденти з місця події.
“Білий дим! Посли ЄС домовилися про останній крок — відправлення конфіскованого непередбачуваного прибутку від російських державних активів, заморожених у Євросоюзі, в Україну”, — сказав європейський редактор видання “Радіо Свобода” Рікард Йозвяк.
Загальна вартість заморожених активів російського Центробанку у світі становить, за різними підрахунками, від 260 до 350 млрд євро. У Європі заблоковано близько 210 млрд євро. Більша частина з них — у депозитарії Euroclear у Бельгії. Слід розуміти, що російські гроші — це не тільки готівка. Значна їх частина — кошти на депозитних рахунках, а також цінні папери — акції, облігації. Тобто активи, які працюють і приносять доходи. Вони все ще належать Росії. Однак за регламентом ЄС, Euroclear реінвестує ці доходи. Іншими словами, повторно використовує для отримання прибутку. І вже цей прибуток — власність не країни-агресора, а самого депозитарію. Їх передача на потреби України, порівняно з вилученням російських активів, є набагато простішою процедурою з юридичного погляду.
“Є побоювання, що конфіскація російських активів вважатиметься порушенням права власності російської держави й похитне статус Єврозони та євро як резервної валюти, що використовується багатьма країнами світу. Натомість використання доходів від заморожених активів — це інша історія, вона більш прийнятна в сучасному світі. У Європі досягли консенсусу, що ці доходи мають використовуватися на користь України. І не просто на користь України, а на користь військових потреб України. Це крок уперед”, — юрист-міжнародник Сергій Пєтухов.
На закупівлю озброєння та військової техніки для Сил оборони України піде близько 90% прибутку від російських активів. Решту 10% спрямують на відновлення інфраструктури.
“У нас у Європі досягли консенсусу щодо того, що ми хочемо використати непередбачуваний прибуток від російських заморожених активів. Це значна сума, що становить кілька мільярдів на рік. Ми також дійшли згоди, яка зараз на фінальній стадії, про те, що ми також хочемо використовувати близько 90% цих коштів для оборонних цілей України”, — заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Спосіб змусити Росію заплатити за агресію шукають і Сполучені Штати Америки. Там знаходиться близько 4 — 5 млрд дол. заблокованих російських активів. Наприкінці квітня 2024 року президент США Джозеф Байден затвердив закон, що наділяє його повноваженнями передати заморожені в американських банках російські суверенні активи на відновлення України.
Закон також визначає конкретні кроки для передачі коштів. Йдеться, зокрема, про необхідність створення міжнародного механізму компенсації завданих Україні війною збитків.
Читайте також: Посли країн-членів ЄС погодили розподіл доходів від заморожених російських активів, які підуть на підтримку України — подробиці