За 10 років захоплену частину успішного промислового Донбасу окупаційна адміністрація Російської Федерації перетворила на територію, ситуацію на якій можна охарактеризувати одним словом — катастрофа. Про це сьогодні, 11 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.
Він уточнив, що сам є вихідцем із Луганської області (народився і виріс в Антрациті), був свідком подій 2014 року на Донбасі.
“Те, що я бачив до 2014 року й те, що там зараз відбувається, можна назвати одним словом — катастрофа. За 10 років успішний промисловий, процвітаючий регіон окупаційна адміністрація Російської Федерації примудрилася пограбувати, знищити та перетворити життя мільйонів людей на концтабір. На сьогодні на тимчасово окупованій території повністю зруйновані промислові підприємства, бракує робочих місць, демографічна криза, підвищена смертність. Зараз найбільша частина людей на окупованих територіях — це завезені громадяни РФ та озброєні бойовики. Для українців там влаштовують справжній терор”, — перелічив правозахисник.
Лисянський — із шахтарської династії, працював на шахтах, пройшов усі ланки — від учня гірничого робітника до директора вугільного підприємства. Тому добре знайомий із ситуацією у вугільній галузі, навіть після захоплення територій угрупованнями “ДНР” і “ЛНР”.
“Треба чесно визнати, що більшість шахт Донбасу завжди були збиткові. І український уряд це розумів, проте дотував вугільну галузь, щоб забезпечити жителям робочі місця, зарплату, щоб не допустити соціального вибуху. Шахти дотувалися, і все працювало, і все було добре. Після 2014 року шахти повністю ліквідували. Зі 100 шахт залишилося три, і зараз Міністерство енергетики Російської Федерації сказало, що якщо і вони не будуть себе окупати, то їх теж закриють. І ось це — ставлення урядів України та Росії до місцевих жителів. Український уряд десятиліттями дотував сотні шахт для того, щоб зберегти людям роботу”, — розповів він.
А закриття, консервація, затоплення шахт — це складний технологічний процес. Природно, у “ДНР” і “ЛНР” він проходив із порушеннями. Плюс навіть закриті шахти потрібно постійно підтримувати, як мінімум відкачувати з них шахтні води.
“Шахтні води, які зараз не відкачуються, піднялися на поверхню, фактично отруїли ґрунт у багатьох населених пунктах. А це вже екологічна катастрофа. За тими даними, які в нас є, там, де шахтні води вже піднялися і змішалися з ґрунтовими, вже є підвищена захворюваність на онкологію, підвищена смертність”, — зазначив Лисянський.
Він повідомив, що в деяких населених пунктах чисельність населення скоротилася до 20% від кількості мешканців, яка була у 2014 році. Така ситуація, за словами правозахисника, у містах Зоринськ, Перевальськ, у селищі Білоріченське в Луганській області.
“Той самий Антрацит, те саме Лутугине. Там підвищена смертність, і люди звідти або виїжджають, або вмирають, або їх убивають окупанти. Четвертого не дано”, — схарактеризував Лисянський.
Правозахисник упевнений, що на цьому етапі дипломатичний шлях повернення окупованих територій під контроль України неможливий.
“Тільки військовим шляхом можна звільнити тимчасово окуповані території України. Для цього дуже важлива підтримка Збройних сил України. Дуже важливо працювати всередині України та підтримувати уряд, президента, Збройні сили України. Не повинно бути жодних розбіжностей, повинна бути тільки єдина мета — це перемога, звільнення людей від окупантів і деокупація територій”, — резюмував він.
Нагадаємо, рівно 10 років тому, 11 травня 2014 року, на українському Донбасі відбулися псевдореферендуми про відокремлення так званих “ДНР” і “ЛНР”. Ці події не мали нічого спільного з вільним волевиявленням, адже відбувалися під дулами російських автоматів. За ці роки “ДНР” і “ЛНР” перетворилися на депресивні території, контрольовані Москвою. А місцеві жителі стали заручниками терористів — їх повністю позбавили громадянських прав.