Рішення в НАТО ухвалюють колективно, і меседж посадовця Північноатлантичного альянсу Стіана Єнссена про те, що Київ може піти на територіальні поступки в обмін на членство в цій організації, — його суто особиста думка. Про це сьогодні, 16 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
Він акцентував, що у Єнссена високий чин, але він — посадовець.
“Друга важлива обставина: це — не позиція НАТО. Це — приватна думка посадовця, нехай і високопоставленого, але посадовця в НАТО. Це його особиста думка, яку він висловив в інтерв’ю. НАТО — це колективний орган. Там навіть не генсек НАТО ухвалює рішення, він виконує рішення, він їх сам не може ухвалювати одноосібно. Рішення в НАТО ухвалюються колективно, там 31 країна. Зокрема, питання про вступ тієї чи іншої країни до НАТО ухвалюється колективно. І тут думка якогось окремого посадовця не є вирішальним фактором”, — пояснив Фесенко.
Водночас, зазначив політолог, ця заява Єнссена відображає настрої частини західних еліт, деяких політиків і посадовців. Такі настрої є, вони викликані затягуванням війни, певною рівновагою, яка склалася на цей момент під час воєнних дій. Звідси і з’являються такі заяви.
Але, звернув увагу Фесенко, сама ідея — абсолютно нереалістична. Це помилка.
“Начебто він придумав таку ідею. Там, де вона з’явилася, були більш коректні висловлювання в інших людей. А він це сформулював вкрай некоректно і в такій формі, яка буде неприйнятна ані для України, ані для Росії. Тому ідея в молоко, в повітря, вона не може бути реалізована”, — сказав він.
Політолог нагадав, що ця ідея неприйнятна для Києва, тому що вона суперечить українській позиції. Ані держава, ані керівництво країни, ані прості українці не погоджуватимуться на якийсь мир із Росією в обмін на відмову від частини своєї території.
Але, за словами Фесенка, така ідея навряд чи прийнятна і для Росії.
“Позиція Путіна про те, що Україна ніколи не буде в НАТО, не змінилася. Для нього членство в НАТО — це червона ганчірка, найсильніший подразник. Війну проти України Путін почав не для того, щоб завоювати якусь ще частину української території. Насамперед для того, щоб відновити контроль Росії над Україною і не допустити членства України в НАТО. І що, Путін зараз погодиться на такий нібито компроміс? Ні, я дуже в цьому сумніваюся. На мій погляд, з урахуванням того, що Путін зараз іде шляхом ескалації війни, затягування, навряд чи він сприйматиме такі пропозиції як реалістичний спосіб завершити війну. Навпаки, він бачитиме в таких пропозиціях слабкість. А “якщо ви слабкі, я тільки посилюватиму війну”. Тобто ефект буде прямо протилежний від таких пропозицій”, — висловився він.
Саме тому, констатував Фесенко, абсолютно справедливо цю ідею Єнссена розкритикували і в Україні, й висловив припущення, що цю ідею критикуватимуть і на Заході.
“Тому що вона не продуктивна і вона помилкова, не відповідає реаліям і реальним позиціям як Росії, так і України”, — резюмував політолог.
Зазначимо, що напередодні глава канцелярії генерального секретаря НАТО Стіан Єнссен припустив, що Україна може отримати членство в Альянсі в обмін на передавання частини своєї території Росії. І це може бути частиною закінчення війни в Україні. Єнссен додав, що це лише можливі рішення і Київ має сам ухвалювати, коли і на яких умовах він хоче вести перемовини. Його заяву публікують усі світові ЗМІ.
Читайте також: Варіанта компромісного рішення у війні Росії проти України немає, — радник глави ОПУ
Нагадаємо, санкції щодо Росії та постачання озброєння Україні — такою має бути відповідь міжнародної спільноти на умисне ігнорування Москвою норм міжнародного права. У цьому впевнений уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Нещодавно президент Росії Володимир Путін вніс до Держдуми законопроєкт, який скасовує зобов’язання РФ інформувати ООН і Раду Європи про введення в країні воєнного або надзвичайного стану. Це, за словами Лубінця, — чергове порушення вимог Конвенції про захист прав людини та основних свобод. На думку українського омбудсмана, агресія Кремля створює загрозу для безпеки всього демократичного світу.