Європейський Союз схвалив передачу Україні доходів від заморожених активів Російської Федерації. Це безпрецедентне рішення, раніше Європейський Союз ніколи не застосовував таку практику. Цього року сума допомоги Україні може скласти 3 млрд євро. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Він уточнив — Україні передаються виключно доходи від заморожених російських активів.
“Російська Федерація, коли формувала пул коштів у ЄС, тримала гроші не просто в банках, вона вклала їх у євробонди європейських країн. Тобто це облігації, випущені для зовнішнього обігу європейськими країнами. На сьогоднішній момент Європа є найбільшим власником російських активів, десь на суму близько 190 млрд євро. Ось, власне, на ці гроші йде виплата десь на рівні 3 млрд євро щорічно. Власне, ці кошти, отримані як дохід від вкладених російських грошей, є предметом сьогоднішнього обговорення”, — пояснив експерт.
За його словами, найближчим часом ці гроші вже вирушать за їхнім прямим призначенням.
“Сума близько 3 млрд євро буде використана таким чином — 90% цієї суми буде спрямовано на закупівлю у європейських підприємств військово-промислового комплексу (ВПК) боєприпасів і військової техніки для передачі Україні. Ще 10% — буде передано європейським компаніям, які здійснюють реконструкцію і відновлення економіки України”, — уточнив Пендзин.
На думку гостя студії, сьогодні Європейський Союз активно вишукує можливості в межах чинного міжнародного правового поля для виявлення нових джерел для фінансування допомоги Україні. Я думаю, що на цьому ЄС не зупиниться, і ми побачимо нові пропозиції з приводу того, яким чином використовувати кошти країни-агресора для відновлення знищеної ним економіки України.
“Єдиний момент — у своїй допомозі Україні європейці також переслідують свої власні інтереси. Тому коли ми з вами говоримо про кошти доходів, пов’язаних із замороженими російськими активами, вони будуть перераховуватися на військові підприємства військово-промислового комплексу Європейського Союзу, а послуги надаватимуться Україні. Тобто в прямому сенсі ці гроші в Україну як фінансовий ресурс до бюджету України не прийдуть. Вони прийдуть відразу у вигляді матеріальних цінностей і військової, скажімо, технічної допомоги та послуг, які будуть за ці гроші надані. Україну це влаштовує однозначно, тому що на сьогоднішній момент головне — отримання необхідної військово-технічної допомоги для посилення Збройних сил України (ЗСУ)”, — акцентував Олег Пендзин.
Читайте також: Доходи від заморожених росактивів: економіст назвав терміни, коли Київ може отримати гроші