Про щонайменше три прямі влучання в основні конструкції захисної оболонки реактора Запорізької атомної електростанції у місті Енергодар Запорізької області напередодні повідомив гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, інформує FREEДОМ.
“Уперше з листопада 2022 року і після того, як я виклав 5 основних принципів уникнення серйозної ядерної аварії з радіологічними наслідками, ISAMZ (Місія МАГАТЕ в Запоріжжі, — ред.) підтвердив, що відбулося щонайменше три прямих влучання в основні конструкції захисної оболонки реактора ЗАЕС. Цього не повинно відбуватись”, — наголосив Гроссі в соцмережі X.
Він додав що ніхто не може отримати жодної військової чи політичної переваги від нападів на ядерні об’єкти та закликав військових, які ухвалюють рішення, утриматися від будь-яких дій, що порушують базові принципи захисту ядерних об’єктів.
Разом із тим ані сам Гроссі, ані загалом МАГАТЕ, чиї експерти у неділю, 7 квітня, повідомили про фізичний вплив атаки безпілотників на один із шести енергоблоків атомної станції, не повідомляють, яка сторона завдала ударів.
Головне управління розвідки Міноборони України у своєму коментарі щодо ситуації на ЗАЕС заперечило причетність України до збройних провокацій на станції.
“Удари, зокрема імітаційні, по території української атомної станції, як і розміщення там військ та озброєння, мінування об’єктів ЗАЕС давно вже є відомою та постійною злочинною практикою окупантів”, ― нагадав представник ГУР МО України Андрій Юсов.
Він наголосив, що Росія має вивести війська з усіх об’єктів ЗАЕС, адже лише це дозволить відновити дотримання усіх необхідних міжнародних норм та контролю над важливим об’єктом атомної енергетики.
За даними МАГАТЕ, наразі немає жодних ознак пошкодження критично важливих систем ядерної безпеки на майданчику атомної станції.
Нагадаємо, окупована росіянами Запорізька атомна електростанція днями знову опинилася на межі блекауту. Через російські обстріли відключилася зовнішня повітряна лінія, через яку тимчасово окупована атомна станція отримувала живлення від української енергосистеми для забезпечення власних потреб.