Три варіанти спецтрибуналу для РФ: Україна спільно з союзниками шукають спільне рішення (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Україна спільно із союзниками працює над створенням спеціального міжнародного трибуналу, який має притягнути до відповідальності за злочин агресії вище військово-політичне керівництво РФ. Це можуть бути постійні члени Радбезу, які ухвалювали рішення про агресію проти України, а також ті, хто робив кроки з виконання цього рішення — командувачі родів військ, Росгвардією, ЗС РФ, заявив посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич. На конференції в Києві провідні експерти з міжнародного та кримінального права і з прав людини з різних країн обговорювали формат і юридичні аспекти майбутнього трибуналу, повідомляє FREEДОМ.

Агресія, згідно з міжнародним правом і статутом ООН, сама по собі є злочином, але востаннє і єдиний раз за неї судили під час Нюрнберзького трибуналу.

“Ми почали шукати механізми притягнення до відповідальності за первісний злочин агресії. Він вважається первинним у доктрині міжнародного права. Адже всі інші злочини — геноцид, злочини проти людяності — вони похідні. І виявили, що потрібно створювати новий механізм. Не буду брехати вам: світ до цього не готовий. Але в ідеалі — бажано, щоб у якійсь перспективі — короткостроковій чи довгостроковій — у світі з’явився постійно діючий механізм відповідальності за злочини агресії”, — сказав заступник керівника Офісу президента України Андрій Смирнов.

Обвинуваченими у злочині агресії, як і у випадку з Нюрнбергом, може бути тільки вище керівництво Росії та головні організатори нападу на Україну. Але це не означає, що злочини проти людяності, вчинені російськими військовими на території України, залишаться безкарними. Для винесення і виконання вироку щодо них достатньо національних юрисдикцій — України або країн-союзників. А міжнародний спецтрибунал дасть змогу притягнути до відповідальності тих, хто має особливі повноваження та юридичні статуси. І робота над його створенням активно триває.

“Створено офіс — і це ключове досягнення — у Гаазі. До нього делеговані українські прокурори, а також представники правоохоронних органів і прокуратур наших західних партнерів. Вони збирають зараз докази злочину агресії і формують матеріали справи, які потім підуть і будуть розглядатися міжнародним трибуналом. Як тільки буде юридично-політичний компроміс щодо формату — рух буде вже швидким і дуже зрозумілим. Зараз у нас ідуть політичні переговори”, — сказав міністр юстиції України Денис Малюська.

Єдине дискусійне питання — формат трибуналу. Для Києва оптимальна модель — спеціальний міжнародний трибунал, ініційований рішенням Генасамблеї ООН. Але союзники — США, Велика Британія, Німеччина і Франція — такий формат не підтримують. Натомість пропонують модель трибуналу на базі правової системи України. Але для Києва це неприйнятно, тому віднедавна розглядається і третій, компромісний варіант.

“Це абсолютно зрозуміло, що навіть з точки зору конституції, це не може бути український трибунал над Путіним. Це має бути міжнародний трибунал. Але це також може бути й інтернаціоналізований трибунал — наприклад, він базуватиметься на українській юрисдикції, але з дуже великим залученням міжнародних елементів. Процес має вже розпочатися. Інакше міжнародна спільнота втратить усю свою довіру. Міжнародне право буде знецінене. Це неприйнятно”, — вважає директор з юридичних консультацій та міжнародного публічного права Ради Європи Йорг Поплакевич.

В Офісі президента заявляють, що розглядають варіант створення трибуналу на базі юрисдикції не України, а третьої держави — із сильною й стабільною правовою системою. До роботи залучать представників інших юрисдикцій і міжнародних правових структур. Ідею про створення спецтрибуналу підтримують 38 країн. У вересні їхні представники та представники України зустрінуться в Гаазі для вироблення спільного рішення щодо формату трибуналу.

Читайте також: Спецтрибунал проти РФ підтримують тільки 38 країн, але потрібно більше, — Білоус

Нагадаємо, 19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію на підтримку створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності всіх, хто винен у злочині агресії проти України. У резолюції, зокрема, наголошують, що спеціальний трибунал має доповнювати зусилля Міжнародного кримінального суду (МКС) та його прокурора з розслідування звинувачень у геноциді, воєнних злочинах і злочинах проти людства, скоєних в Україні.

Новий орган має тісно співпрацювати з МКС і розміщуватися в Гаазі.

І 3 липня в Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр судового переслідування за злочин агресії проти України (ICPA), розміщений в Агентстві Європейського Союзу зі співробітництва в галузі кримінального правосуддя (Євроюст).

Прямий ефір