Угорський уряд продовжує поводитися провокаційно щодо Європейського Союзу.
Після спрощення процедури в’їзду в Угорщину для росіян і білорусів Будапешт може почати переправляти мігрантів, що з’являються на кордоні, прямо до Бельгії. Це — умова Угорщини, якщо не буде вирішено суперечку з Європейським Союзом щодо штрафів за політику притулку. Про це заявив глава адміністрації прем’єр-міністра Угорщини Гергелі Гуляш.
Недолугий член Євросоюзу
Видача угорських “національних карт” громадянам Росії та Білорусі не становить ризику для безпеки Шенгенської зони, запевняє міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто. У Європарламенті з ним не згодні. Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що рішення Будапешта про спрощення процедури видачі віз громадянам Росії та Білорусі може поставити під загрозу безпеку всього Євросоюзу.
Сійярто запевнив, що громадян Росії та Білорусі, як і раніше, будуть ретельно перевіряти під час в’їзду в країну. А всі заяви європейських колег, які заперечують проти рішення Будапешта, він назвав “кампанією брехні” щодо Угорщини.
“Включення громадян Росії та Білорусі до програми “Національна карта” не становить жодної загрози безпеці з погляду Шенгенської зони, оскільки ці особи однаково мають пройти комплексну перевірку для в’їзду і перебування в Угорщині. Усі заяви про протилежне, зроблені колегами з Північної Європи та Балтії, засліпленими пропагандою війни, є чистою брехнею”, — вважає міністр закордонних справ Угорщини.
Вісім держав Євросоюзу висловили стурбованість тим, що нові правила в’їзду в Угорщину створюють загрозу для безпеки країн Шенгенської зони. Так, у спільному листі 16 серпня міністри закордонних справ Латвії, Литви, Естонії, Швеції, Норвегії, Данії, Фінляндії та Ісландії закликали Європейську комісію оцінити, чи відповідає угорська програма “Національна карта” законодавству Європейського Союзу.
“Разом із колегами з північнобалтійських країн я надіслав листа представниці ЄС Ілве Йоганссон, щоб висловити стурбованість рішенням Угорщини. Це не виправдано, коли Росія продовжує війну проти України та посилює гібридні дії проти ЄС”, — написав у соціальній мережі Х міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
Угорська програма “Національна карта” може стати для Москви та Мінська лазівкою для обходу санкцій, вважає європейський комісар із внутрішніх справ Ілва Йоганссон. Від влади Угорщини Єврокомісія зажадала надати роз’яснення про те, як працюватиме ця процедура, але Будапешт не надав необхідної інформації.
За інформацією видання Politico, ініціативна група депутатів Європарламенту вимагає від Єврокомісії призупинити участь Угорщини в Шенгенській зоні. Відповідний лист підписали 70 законодавців Європарламенту. У тексті міститься заклик вжити термінових заходів щодо розслідування рішення Будапешта пом’якшити візові вимоги для громадян Росії та Білорусі. На думку євродепутатів, такі дії угорської влади можуть поставити під загрозу роль Шенгенської зони як безпечного простору для всіх жителів Єврозони.
Російські спецслужби використовують будь-яку можливість для зміцнення позицій у Європі, переконаний колишній співробітник Управління національної безпеки Угорщини Ференц Катрейн. За його словами, все вказує на те, що уряд Угорщини не поінформував європейських партнерів про зміни, а поставив їх перед фактом.
“Угорський уряд, очевидно, не хотів роздмухувати проблему. “Національну карту” росіяни можуть використовувати, щоб протестувати угорські системи, і подивитися, на якому рівні та з яким змістом працюють угорські спецслужби, правоохоронні органи та міграційна поліція. Таким чином вони можуть отримати доступ до цінної інформації”, — упевнений Катрейн.
Тим часом Угорщина планує почати переправляти мігрантів, що з’являються на її кордоні, прямо до Бельгії, якщо не буде вирішено суперечку з Європейським Союзом щодо штрафів за політику притулку. Про це заявив глава адміністрації прем’єр-міністра Угорщини Гергелі Гуляш, повідомляє видання Bloomberg.
За його словами, переговори з Європейською комісією з цього питання розпочнуться у вересні.
“Ми повинні домовитися якнайшвидше, тому що ми не хотіли б платити великі суми щодня. Але якщо Брюссель хоче приймати мігрантів, ми можемо допомогти”, — заявив Гуляш.
Європейський суд наклав на країну штраф у розмірі 200 млн євро за невиконання Орбаном рішення суду про захист прохачів притулку. Також за відповідні порушення Будапешт має сплачувати щоденний штраф у розмірі 1 млн євро.
Крім того, Угорщина звинувачує Єврокомісію у спробах перервати енергопостачання Будапешта. Нібито це Брюссель “доручив” Києву створити проблеми з транзитом нафти. Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто заявив, що Брюссель зобов’язаний “захищати основні інтереси безпеки своїх держав, а не піддаватися впливу країни-кандидата”.
Очевидно, що він мав на увазі Україну, а саме санкції, які Київ запровадив щодо російської компанії “Лукойл”. Саме через це Угорщина та Словаччина перестали отримувати російську нафту. Але це не зупинило Будапешт. Сійярто зазначив, що його держава вже начебто “близька до завершення нових довгострокових домовленостей з Росією про нафтове співробітництво”.
Думки експертів
Чому угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан продовжує грати на руку РФ? Чим загрожує для внутрішньої безпеки Євросоюзу спрощення в’їзду російських і білоруських громадян до Шенгенської зони з боку Угорщини? Чи може ЄС вплинути на провокації Будапешта? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
- Денис Кузьмін, експерт Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова;
- Максим Джигун, політолог;
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
- Олег Лісний, директор аналітичного центру “Політика”.
ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Угорщину не вийде виключити з Євросоюзу
— Конфлікт між Брюсселем і Будапештом триває давно, і серйозно посилився після дій угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана в період головування Угорщини в ЄС. Причин для конфліктів було багато — починаючи від заморожування активів, що призначалися Угорщині за загальними програмами Європейського Союзу, закінчуючи погрозою Орбана провести референдум щодо прав дітей свого часу.
Зараз конфлікт загострився через те, що Угорщина формально головує в Раді ЄС, і при цьому не дотримується вироблених позицій Євросоюзу. Це проявилося під час останнього великого зовнішньополітичного турне Орбана до Києва, Москви, Пекіна та після зустрічі з Трампом.
У Європейському Союзі це сприйняли як пряме порушення Лісабонського договору 2009 року, відповідно до якого голова ЄС може здійснювати певні дії зовнішньої політики лише за згодою представників інших держав та за дорученням високого представника ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики, яким наразі є Жозеп Боррель.
Якби Угорщина зараз не була членом ЄС, то вона б мінімально відповідала критеріям вступу до Євросоюзу. Україна зараз більше заслуговує бути членом Європейського Союзу, ніж Угорщина. Це стосується ключових критеріїв — правосуддя, верховенства права, рівня корупції, спільної зовнішньої політики, спільного ринку, ставлення до міграції. З усіх цих питань Угорщина зробила суттєвий крок назад.
Наразі Угорщина не вийде з Європейського Союзу, бо це означатиме крах Орбана. Будапешт дуже залежить від загальноєвропейського бюджету, крім того, угорці не пробачать своєму прем’єр-міністру такого рішення.
У Лісабонському договорі немає суттєвих санкцій для країни, яка системно порушує принципи ЄС. Виключити Угорщину зі складу ЄС неможливо. Хоча такий процес, мені здається, обговорюватимуть під час реформування ЄС. Позиція Угорщини може суттєво відкоригувати ставлення Євросоюзу, наприклад, до нових країн, які планують стати членами. Для них можуть бути більш серйозні умови в плані виконання спільної політики Європейського Союзу.
ДЕНИС КУЗЬМІН: Угорщина дуже залежить від виплат із бюджету ЄС
— Європа вже звикла до того, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан — це подразник, який обрав політику постійних провокацій і перевірки загальноєвропейських інституцій на витримку, спроможність реагувати на подібні виклики. Цим він виторговує собі більш комфортне місце всередині Європи. Така провокаційна політика є виправданою.
Угорщина традиційно досить амбітна країна. Вона понад століття живе в атмосфері незадоволеності своїх власних кордонів. Вона шукає будь-яких союзників для того, щоб у провокаційний спосіб відстоювати розуміння своїх угорських національних інтересів і тим самим виторговувати собі комфортнішу позицію всередині НАТО та ЄС.
Угорська економіка дуже залежить від виплат із бюджету ЄС, тому найголовніше для Орбана — це продовжувати отримувати ці виплати, інакше економіка просто перестане існувати.
За порушення правил видачі шенгенської візи на Угорщину можуть бути накладені санкції ЄС. Для шенгенських угод дуже складно бути виключеним. Це величезний пакет всіляких варіантів домовленостей і тут можуть бути певні санкції з боку загальноєвропейських інституцій. Все одно Угорщина видає шенгенську візу, яка дозволяє подорожувати по всій Європі. Якщо вони видаватимуть шенгенські візи загальноєвропейського зразка з порушенням, то тут неминучі санкції.
Щойно Україна перейшла в наступ, усі одразу зааплодували. Уже жодних претензій ні в Брюсселі, ні у Вашингтоні немає, тому що зараз світ переходить у таку фазу розвитку, коли країни кидають виклики системі загальноєвропейських інституцій, які неминуче повинні до цього пристосовуватися. Наше завдання — підтримувати загальноєвропейську єдність, яка вистоїть, яку б позицію не займав уряд Орбана.
МАКСИМ ДЖИГУН: Орбан підриває єдність у Євросоюзі
— Спрощення видачі Будапештом віз росіянам і білорусам загрожує безпеці всього Євросоюзу, крім того, такі дії спрямовані на внутрішній розкол ЄС. Таке рішення Угорщини передбачало демонстрацію того, що Європейський Союз не дуже-то і єдиний у питаннях, зокрема імміграційної політики. Дії Угорщини не узгоджуються з позицією інших європейських країн.
Коли Євросоюз ухвалює десятки пакетів санкцій, намагається обмежити вплив Росії, її спецслужб і, в принципі, потрапляння на територію ЄС російських громадян, Угорщина йде протилежним шляхом і намагається порушити бачення, що напрацьовувалось упродовж кількох років у європейських інституціях.
Одна з цілей — продемонструвати, що є альтернативна думка і не всі країни ЄС погоджуються з тим, що Росія — це ворог. Угорщина бачить у РФ партнера, який дає дуже дешеві кредити та енергоресурси. Це також заклик до популістських праворадикальних сил у Європейському Союзі, щоб вони бачили, що офіційний Брюссель рухається нібито не в тому напрямку.
Віктор Орбан робить послугу Путіну. Сам Путін також хоче продемонструвати, що попри всі санкції, його громадяни можуть отримувати візити до європейських країн. Причому не лише з метою роботи чи туризму, а й з іншими спеціальними цілями, такими як шпигунство. І після останнього обміну засудженими з країнами Заходу Путін продемонстрував усьому світові, що він може відправляти своїх кілерів і шпигунів до країн Європи, США, а потім легко повертати їх назад, обмінюючи на незаконно засуджених громадян західних країн.
Якщо через Угорщину в інші країни Євросоюзу будуть просочуватися, наприклад, підсанкційні громадяни РФ, то будуть створені спеціальні інституції, які будуть перевіряти всіх людей, що заїжджають в ЄС з Угорщини.
Ці угорські “національні карти” можуть стати лазівкою для багатьох політичних, економічних еліт Росії, які підтримують Путіна і мають заборону на в’їзд до Євросоюзу. Тому що на рівні ЄС немає спеціальних процедур для аналізу цих “національних карт”. За фактом, ними можуть скористатися будь-які громадяни, навіть підсанкційні. А потім Орбан у притаманній йому манері скаже, що нічого не знав, і ці люди повинні були працювати в Угорщині, а Угорщина проти громадян Росії санкції не вводила. Такий нюанс можливий.
Традиційно однією з цілей таких провокативних рішень Орбана є і шантаж Євросоюзу, щоб вичавити для свого уряду більше привілеїв, фінансування із загальноєвропейського бюджету.
Віктор Орбан використовує своє право вето, бо розуміє, що без Угорщини Євросоюз не зможе ухвалювати головні рішення. Але він ходить по краю. Звичайно ж, Орбан це розуміє, але користується вадами в системі Євросоюзу, яку будували романтики — вони придумали, як взяти країну в ЄС, але не придумали, як її звідти вигнати.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Угорщина може стати базою для оновлення агентурної мережі РФ у Європі
— На перший погляд, Угорщина начебто не робить нічого поганого. У Будапешта є програма “Національна карта”, яка видається з початку 2024 року. До того як туди включили Росію і Білорусь, там було всього 6 країн, одна з яких — Україна. Спочатку ця карта видається на 2 роки та дає можливість працювати на території Угорщини, а потім пролонгується ще на 3 роки. Якщо людина живе з “національною картою” 5 років, потім вона може претендувати на постійне місце проживання.
Власники “національних карт” усередині Європейського Союзу розглядаються як туристи та можуть відвідувати країни Шенгенської зони за формулою “90-180”, тобто перебувати там не більш як 90 днів, а кожні 180 днів — на території іншої країни.
Фактично тепер Угорщина в односторонньому порядку, не питаючи, наприклад, Німеччину, Францію, Італію, інші країни, надала безвізовий режим для короткострокових поїздок громадянам Росії та Білорусі й обійшла всі візові обмеження для громадян країни-агресора Росії. Такі дії Угорщини повністю ламають відповідні тактику і стратегію на рівні Європейського Союзу. Угорщина фактично грає роль троянського коня, тільки тепер у питанні міграції.
На території Європейського Союзу впродовж останніх років триває дуже серйозна зачистка російської агентури. Для цього, зокрема, і посилено візові вимоги до громадян Росії та Білорусі. Будапешт зараз фактично нівелює ту велику роботу, яка робиться в питанні контрдиверсійних заходів.
За останні кілька років із країн ЄС було вислано понад 650 різних громадян, які виявилися агентами РФ і працювали на спецслужби, але ця агентура продовжує там залишатися. Очевидно, необхідне поповнення, зокрема й кадрове.
Угорщина зараз може стати новою базою для оновлення російської агентурної мережі в Європейському Союзі.
Питання “національних карт” наразі стає для Угорщини точкою розколу не лише з Брюсселем, а вже й з низкою держав-членів Європейського Союзу. Може побільшати кількість прихильників диференційованого підходу до роботи Шенгенської зони, оскільки, попри нещодавнє її розширення, дуже багато говорять про необхідність реформування та створення там кількох зон із різними вимогами перебування, оскільки тему з нелегальною міграцією не можуть залагодити. Угорщина просто підкидає хмиз у вогонь скандалу навколо, зокрема, і Шенгенської зони. Це працює на дестабілізацію всього ЄС
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Орбан — “Троянський кінь” Путіна в Євросоюзі
— Є чіткі заборони та санкції щодо громадян держав, які напали на Україну. У Євросоюзі розуміють ступінь загрози, яка може виходити від російських і білоруських громадян.
Громадяни за спрощеною схемою потраплятимуть на територію Угорщини, отримуватимуть “національну карту” і матимуть можливість від 90 до 180 днів перебувати на території Євросоюзу. Таким чином, можна буде потрапити в будь-яку країну ЄС і потім там “розчинитися”, вчинити будь-які протиправні дії та повернутися в Угорщину. Ми бачимо, що Росія досить жорстко поводиться на території інших країн — застосовує отруйні речовини та вбиває неугодних.
Деяким країнам хотілося б виключити Угорщину з Євросоюзу, але поки що таких механізмів немає. Тому доводиться боротися з тими проблемами, які створює Будапешт. Я не думаю, що продуктивний шлях. Може, все-таки потрібно розв’язувати питання з провокаціями Угорщини більш радикально.
Віктор Орбан поводиться як недбайливий член сім’ї, якого не можна вигнати, тому що не хочеться створювати прецедент. А Угорщина сама не піде, звичайно. Варто розділяти Віктора Орбана й угорський народ. У даній ситуації, Орбан — “троянський кінь” Путіна в Євросоюзі, який впевнено стоїть чотирма лапами на європейських грошах і іноді підживлюється російськими. І періодично цей кінь випускає зсередини себе чергову проблему.
Читайте також: “Плюнути на Росію” і стати на бік України: чим викликані суперечливі заяви Лукашенка — думка білоруських експертів і глядачів FREEДOM