Основним завданням українських зенітників на Бахмутському плацдармі є очистити небо від повітряної загрози. Вони працюють по ударних російських безпілотниках, а за потреби виводять з ладу наземні цілі. На позиціях повітряної оборони побувала кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Дощ і різке зниження температури скували дороги Донецької області льодом, перетворивши їх на скло. Доїхати на позиції зенітників стало складно як ніколи. У будь-яку хвилину можна застрягти на відкритій місцевості, ставши легкою мішенню для противника. За словами військовослужбовця 80-ї Галицької ОДШБр Арнольда, зупинятися тут не можна ні на секунду. На цій ділянці фронту постійно працює авіація та артилерія противника.
“Вони б’ють з усього, що в них є. “Гради”, КАБи, авіація, стволка, тобто артилерія. Також із мінометів, але в них нічого не виходить”, — сказав воїн.
Промерзлі глибокі грязьові канави не дозволили знімальній групі під’їхати до позицій, кілька сотень метрів пройшли пішки. Працюють бійці зі спареною зенітною установкою ЗУ-23-2. Це трофейна техніка, і зараз вона працює на оборону українського неба від російських безпілотників, які літають там навіть у дуже похмуру погоду. За словами військовослужбовця 80-ї Галицької ОДШБр Петра, це “Орлан”, ZALA, “Ланцет”.
Двоствольна установка не стоїть на місці. Іноді бійці змінюють локації. Це дає змогу під’їхати до цілі ближче, щоб атакувати.
“Ззаду нас виходить сліпа зона, ми нічого не бачимо, ми бачимо тільки цю зону. А так ми можемо вискочити різко на відкриту місцевість, будемо краще бачити ціль і, відповідно, можемо її знищити”, — розповів Арнольд.
Навіть на заході сонця Сили оборони України продовжують завдавати ударів по позиціях російських окупантів. За кілька хвилин надійшов сигнал піти в укриття — противник збирався завдати удару у відповідь.
“Обстрілюють. В одну з позицій влучили. Потрібно побути в укритті про всяк випадок, а то, хто його знає”, — пояснив воїн.
В одному з бліндажів захисники часто перечікують російські обстріли. Там планували встановити і новорічну ялинку. Військовослужбовець 80-ї Галицької ОДШБр Юрій уже сім років на службі в ЗСУ. Шість із них новорічну ніч зустрічав на передовій.
“Вітали” вони нас потужно, але ми їх “привітали” ще потужніше. Вони не очікували. Були такі моменти, що ми під’їжджали впритул до колій і з-за поїзда по них стріляли, вони не могли зрозуміти, хто і звідки по них стріляє. У самий Новий рік”, — розповів Юрій.
Залишитися і відзначати різдвяні свята на передовій для бійців не проблема, та й подарунок хочуть один на всіх.
“Гарний настрій, готові воювати, а так, як завжди, як кожен день, по-бойовому. [Найкращим подарунком до Різдва буде] Перемога”, — поділився Юрій.
Бахмутський плацдарм залишається одним із найважчих бойових напрямків на Донеччині, і роботи в захисників там дуже багато.
Читайте також: З поля бою до шпиталю: як працює стабпункт одного з найгарячіших напрямків Донеччини — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)
Нагадаємо, за даними Генштабу ЗСУ, минулої доби на Бахмутському напрямку відбито дев’ять атак росіян поблизу Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області.