Третина запрошених саботують “розширювальний” саміт БРІКС — що пішло не за задумом Кремля (ВІДЕО)

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

На саміт БРІКС до Росії відмовилася їхати третина запрошених глав держав. Про це повідомили у Кремлі. Запрошення було розіслано до 38 країн. Але присутність на найвищому рівні підтвердили лише 24. Зокрема, не приїде лідер одного з членів об’єднання — король Саудівської Аравії, передає FREEДОМ.

XVI саміт БРІКС відбуватиметься в Казані з 22 по 24 жовтня. Його головна тема — розширення блоку. 1 січня 2024 року до організації приєдналися Єгипет, Іран, ОАЕ та Ефіопія. Крім того, з початку року заявки на вступ подали Азербайджан, Туреччина, Малайзія та Сирія. Про тіснішу співпрацю заявили кілька країн Африки, Латинської Америки та Близького Сходу. Заявку на участь у саміті подав і терористичний рух “Талібан”, який перебуває при владі в Афганістані. Експерти стверджують, що за насиченням БРІКС антизахідними країнами стоїть Москва.

“Вже з географії членів та кандидатів очевидно, що БРІКС більше не є просто організацією, яка переслідує економічні інтереси, і там точно не йдеться лише про торгівлю нафтою та іншими енергоресурсами. Це об’єднання країн так званого глобального Півдня, концепцію протистояння якого з глобальним Заходом активно пропагує РФ. Так вона намагається, по-перше, просувати свою давню концепцію “багатополярного світу”, а по-друге, — легітимізувати терористичні режими як “шановних партнерів та гравців на міжнародній арені”, — прокоментував консультант Центру ініціатив ПЖ на порталі “Мілітарний” Олександр Демченко.

Втім, розширення БРІКС не всьому блоку на користь, наголошують експерти. Усі рішення всередині об’єднання ухвалюються консенсусом. Після прийняття заявок від Сирії, Туреччини, Малайзії та Азербайджану кількість країн збільшиться до 13. До того ж Туреччина може стати першою країною Північноатлантичного альянсу в БРІКС, і блок не зможе мати антинатівську спрямованість. Аналітики вважають, що з розширенням об’єднання втрачає свій початковий сенс.

“Насправді, поки не схоже, щоб ці держави об’єднувало щось, крім загальної антизахідної орієнтації. І коли хтось об’єднується не за щось, а проти чогось, подібні об’єднання навряд чи бувають дуже довговічними та перспективними у контексті свого розвитку. Це досить різні держави, часто — з дуже суперечливими інтересами. І рано чи пізно, ці суперечності все одно позначаться у політиці”, — вважає доктор політичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Олещук.

Але зробити з БРІКС повністю підвладний собі блок Москві теж не вдасться. Частка Росії у світовій економіці становить близько 3%. Це в 2,5 раза менше, ніж в Індії, і більш ніж у 6 разів — ніж у Китаю. Експерти вважають, що за такого розкладу РФ не зможе диктувати свої умови в БРІКС.

“У будь-якому випадку в об’єднанні, в якому присутні Китай та Росія, Росія не буде головною. Але Росія цілком може зображати, що вона претендує на якусь альтернативну політику, що вона є альтернативним центром ухвалення рішень. Тактично це Китаю може бути досить вигідно: що є такий світовий хуліган, якого можна контролювати, можна спрямовувати у тому чи іншому ключі, при цьому отримувати від цього будь-які вигоди”, — зазначив Петро Олещук.

Не вдасться БРІКС стати альтернативою Заходу і в економічному плані. Раніше в об’єднанні заявляли про запровадження загальної валюти, яка мала нібито покласти край гегемонії долара. Але, як заявив глава російського Міністерства фінансів Антон Сілуанов, на прийдешньому саміті БРІКС це питання не розглядатиметься. Натомість країни, за його словами, сконцентруються на створенні спільної фінансової розрахунково-платіжної системи.

Читайте також: Путін тримає талібів “на короткому повідку” — коментар Семиволоса

Нагадаємо, Туреччина подала заявку на членство в БРІКС.

Читайте такожУ відносинах Росії та Китаю стали проявлятися протиріччя — деталі від політолога

Прямий ефір