Третя світова війна та погрози захопити Київ та Одесу: скандальні заяви Медведєва обговорюємо з експертами

Експрезидент Російської Федерації Дмитро Медведєв. Фото: ap.org

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що розпад РФ призведе до третьої світової війни, а також закликав захопити Київ і “повернути” Одесу.

Це не перший подібний меседж експрезидента РФ. Він відомий останнім часом множинними одіозними та неадекватними заявами.

Ядерні погрози

Медведєв в інтерв’ю російським пропагандистським ЗМІ розповів, що може статися, якщо Росія програє у війні проти “неонацистів із західними спонсорами” і повернеться до кордонів 1991 року. За його словами, подібний результат стане “незворотнім розвалом нинішньої Росії, до складу якої за Конституцією входять нові території”.

Потім, як запевняє експрезидент РФ, у Росії розпочнеться громадянська війна із десятками мільйонів жертв, що нібито призведе до загибелі майбутнього країни.

“Розвал Росії матиме куди страшніші наслідки, ніж результати звичайної, навіть найзатяжнішої війни. Бо спроби повернути Росію до кордонів 1991 року призведуть лише до одного. До глобальної війни із західними країнами із застосуванням усього стратегічного арсеналу нашої держави. За Києвом, Берліном , Лондону, Вашингтону. За всіма іншими красивими історичними місцями, давно введеними в польотну мету нашої ядерної тріади”, — заявив Медведєв.

Він додав, що у керівництва Росії вистачить сміливості ухвалити подібне рішення.

“Чи вистачить нам на це духу, якщо на карту буде поставлено зникнення тисячолітньої країни, нашої великої Батьківщини, а принесені народом Росії протягом століть жертви виявляться марними? Відповідь очевидна”, — наголосив експрезидент Росії.

Крім цього, Медведєв заявив, що для досягнення мети так званої “спеціальної військової операції” російським військам доведеться знову йти на Київ.

“Де зупинитися? Не знаю. Я думаю, що з урахуванням того, про що я сказав, нам ще доведеться багато й серйозно працювати. Чи це буде Київ? Так, напевно, це має бути і Київ. Якщо не зараз, то через якийсь-то час, можливо, в якусь іншу фазу розвитку цього конфлікту”, — розповів Медведєв.

Заступник голови Ради безпеки РФ також повторив кремлівські наративи про те, що Київ нібито є “російським містом”, яке “стало джерелом загрози існуванню Росії, оскільки ним керує міжнародна бригада противників РФ на чолі зі США”.

Читайте також: “Червоні лінії” — це вже розмите поняття, — Антонюк про ядерні погрози Кремля

Думки експертів

Про погрози застосування Росією ядерної зброї та інших гучних заяв Дмитра Медведєва в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
  • Олег Лісний, віце-президент аналітичного центру “Політика”;
  • Аббас Галлямов, політолог, політтехнолог;
  • Пітер Дікінсон, науковий співробітник Atlantic Council.

ІГОР ЧАЛЕНКО: Від Росії виходить загроза планетарного масштабу

— Загрози РФ щодо тестування ядерної зброї вузькоспрямованої дії, яка може бути використана в космосі, можуть бути одним зі стимулів підтримати Україну. Штати повинні розуміти, що зараз від Росії походить загроза фактично планетарного масштабу.

Не слід забувати, що спільний кордон між США та Російською Федерацією існує, тільки з іншою частиною. Відстань, наприклад, Аляски до Росії буквально близько сотні кілометрів. І це показує, що насправді територія США ближча до РФ, ніж, наприклад, територія умовної Франції.

Тому в нинішній ситуації, звичайно, Штати не повинні заганяти себе в ізоляцію. І такі теми, як, наприклад, використання ядерної зброї проти супутникової мережі — а це тисячі супутників, які контролюють не лише військові операції, а переважно громадянське життя — мають згуртувати зараз партнерів України, зокрема Сполучені Штати.

Потрібно зрозуміти, що Путін не зупиняється і його підвищення ставок не спрямоване на те, щоби десь домовитися. Ні, Путін уже не домовляється, починаючи з 2007 року, коли він на Мюнхенській конференції з питань безпеки оголосив свій історичний спіч. Путін йде дорогою реваншизму, і він її бачить через подальші воєнні дії.

Тому і відсіч має бути відповідною. Не треба тішити себе ілюзіями, що можна домовитися з Путіним. Це абсолютно неправильний крок. Не можна сьогодні опускати імідж США у всьому світі, на якому тримається сьогодні захист від агресора. Цього просто не можна припускати.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Захід адекватно реагує на ядерні загрози Кремля

— “Ядерний Дмитро” постійно з’являється для того, щоб демонструвати міць ядерної зброї Російської Федерації, бо це єдиний аргумент, який залишився, який незаперечний і якого, в принципі, мають боятися.

Психологи кажуть: якщо загрозу повторено понад 10 разів, і цей механізм не приведений у дію, то поступово адресат, якому прямує цей меседж, перестає боятися цього явища взагалі.

Але ми розуміємо, що ці ж меседжі мають ще й допомагати Путіну отримати в черговий раз свою посаду, тому що він зараз повертає образ мачо та Росію як державу, яку мають усі боятися.

Тому ці меседжі не є новими. Захід уже не так їх боїться, а й адекватно реагує, бо на ці реакції мають бути чіткі сигнали про те, що буде з Росією, якщо вона це зробить.

На жаль, ми таких меседжів привселюдно не отримуємо. Але, здається, минулого року чи на початку війни голова ЦРУ був у Росії, наскільки кажуть інсайдери. Він пояснив насправді, що буде, якщо Росія спробує використати ядерну складову. Я думаю, його там мали почути.

Західні політики відповідають за те, що вони говорять. Там розуміють, що якщо вони це говорять, то це потрібно робити.

Російські політики можуть говорити все, що завгодно, але, з іншого боку, диктаторів потрібно слухати, тому що вони зазвичай свої плани озвучують заздалегідь. Яскравим прикладом цього є Мюнхенська конференція, де Путін розповів, що він робитиме зі світом, але тоді його не почули.

І тепер президенту Зеленському довелося на черговій конференції Мюнхенської пояснювати, як потрібно протидіяти цьому маніяку. Тому що це проблема вже не українська та не європейська, а для всього світу. Росія як така завжди загрожувала або сусідам, або своїм контрагентам, тож нічого не змінюється сотнями років.

АББАС ГАЛЛЯМОВ: Медведєв за допомогою своїх заяв намагається вижити

— Медведєв — маргінальна постать і в російському істеблішменті, і серед населення загалом. Я нагадаю, що на останніх виборах до Держдуми — це було ще за пів року до війни — партія “Єдина Росія”, формальним головою якої був Медведєв, під час виборчої кампанії його навіть до списку не включила.

Голова партії — це та постать, яка має йти на чолі партійного списку, але Кремль не став цього робити, бо це було б самогубством для партії. Вони вирішили, що Шойгу популярніший і принесе більше передвиборчих очок. А самого Медведєва акуратно відсунули убік. Він лише на з’їзді виступав і все.

Це реальна оцінка популярності Медведєва, дана самим Кремлем. І Медведєва це, звичайно, дратує. Він людина дуже амбітна, і для неї байдуже ставлення до її промов, до її виступів — це як серп по горлу. Він сприймає це, як особисту трагедію.

Медведєв розуміє, що якщо він говоритиме, як нормальна людина нормальною мовою, то на неї взагалі ніхто не зверне увагу. А так обговорюватимуть. Для нього це вже, як кажуть, бальзам на душу. Це перша причина.

А друга причина — структурна, набагато важливіша, психологічна, пов’язана з його бекґраундом. Він же колишній ліберал, який колись перенавантажував стосунки з Америкою, обмежував всевладдя силовиків. Колись він говорив, що свобода краща за несвободу, що Росія — частина Європи та частина західного світу, без якого Росія не зможе ефективно розвиватися.

Тобто те, що він говорив за часів свого президентства у 2008-2012 роках, з погляду нинішніх політичних російських реалій, це майже зрада. За це його, в принципі, посадити можна або знайти щось, що дискредитує російську армію, як вони це називають, і посадити.

У нього дуже багато недоброзичливців. Значну частину його оточення із силовиків уже пересаджували, і вони отримали дуже пристойні терміни. Там усі від нього тікають, вони розуміють, що він така собі парія.

І тому Медведєв тупо намагається вижити. А для того, щоб вижити, він повинен постійно пускати піну з рота і з витріщеними очима гасати вздовж лінії фронту, завиваючи і брязкаючи іграшковими салютами, які йому видали.

ПІТЕР ДІКІНСОН: Ядерні залякування Медведєва спрямовані на західні еліти

— Це досить цікава гра з боку Росії. Усі розуміють, що Медведєв – це не дуже серйозний персонаж. Це якийсь клон, який говорить абсолютно радикальні речі. Він займається тим, чим займався раніше Жириновського.

Тепер це місце посів Медведєв, щоб залишитися у публічному політичному світлі Росії.

Але ця гра, звісно, не просто для того, щоб Медведєв не зник з інформаційного простору. Це зроблено заради конкретних дій.

Тепер Путін не може загрожувати Україні та західному світу ядерною війною. А Медведєв може це робити. І це він зробив.

І він, і Путін, і всі кремлівські керівники чудово розуміють, що західні лідери дуже бояться ескалації. І щоразу, коли Медведєв говорить про те, щоб залякувати Захід, це конкретна гра, спрямована на західні еліти, які ухвалюють рішення щодо допомоги Україні.

Читайте також: “Можемо порекомендувати лише психіатричну допомогу”: у Єврокомісії відреагували на висловлювання Медведєва про “знов дійти до Києва”

Прямий ефір