Російські ЗМІ поспішають розганяти “політичну перемогу” Путіна, але сьогоднішня, 18 лютого, зустріч у Саудівській Аравії між представниками США і РФ — це всього лише консультації. У майбутніх мирних переговорах братиме участь і Україна, і ЄС. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський політолог Олександр Морозов.
“Сам [держсекретар США] Марко Рубіо сказав, що зустріч в Ер-Ріяді — це лише початок консультацій. Навіть не переговорів, а тільки консультацій про те, чи можливі переговори і в якому форматі. Тому немає якихось підстав вважати, що стався грандіозний прорив. Є досить багато дуже скептичних коментарів щодо перспектив навіть цієї зустрічі в Ер-Ріяді”, — сказав Морозов.
У зв’язку з тим, що на зустрічі присутні тільки представники США і РФ, у російських медіа намагаються розганяти меседж, що Америка відсунула від переговорів Україну і Європу.
“Це не так. Сполучені Штати підтверджують, що після цих консультацій в Ер-Ріяді, безсумнівно, Україна братиме участь у переговорах, якщо вони відбудуться. Європа теж братиме участь у подальшому врегулюванні. Тож, якщо процес піде реально, то це буде, я б навіть сказав, певне диво, але поки що нічого цього немає”, — наголосив політолог.
Немає розуміння головного — чи готовий Путін завершити війну.
“Зараз Дональд Трамп своїми кроками створює для Путіна деякі можливості. Тобто Трамп відкрив двері для Путіна, але в ці двері Путін поки що не зайшов. Тому що немає нових відомостей про те, що Кремль готовий до компромісу. Є та ж сама позиція Кремля. І [глава МЗС РФ] Лавров, безсумнівно, буде її викладати в Ер-Ріяді”, — зазначив Морозов.
Крім того, що Кремль хоче залишити за собою захоплені українські території, серед вимог також — відмова Заходу від військової підтримки України.
“Чи готові США відступити та відмовитися від підтримки України? Це абсолютно неочевидно. Так, пропозиція Трампа про те, що нехай лінія розмежувань залишається за нинішньою лінією фронту, а натомість на американську допомогу Україна має віддати частину своїх природних ресурсів, — дуже жорстка і дуже груба. Це дуже поганий контур можливого переговорного процесу. Але що буде далі? Що буде на наступному кроці? США не можуть погодитися на те, щоб було зафіксовано поразку України в цій війні”, — акцентував експерт.
Морозов вважає, що головною темою консультацій у столиці Саудівської Аравії стане вимога США про припинення вогню. Але під великим питанням, чи погодиться на це Путін.
“Тимчасове припинення вогню — ось реальна тема переговорів. Але це становить велику проблему. Путін багато разів відмовлявся від ідеї тимчасового припинення вогню. Щороку лунали пропозиції про різдвяне, великоднє припинення вогню, але Кремль на це не йшов. Чи піде він зараз за пропозицією Сполучених Штатів? Чи готова Москва прийняти схему тимчасового припинення вогню без попередніх умов? Безсумнівно, що американці будуть це пропонувати. При цьому зараз не обговорюватимуть ані питання майбутнього окупованих територій, ані питання вступу України до НАТО, ані взагалі питання військової підтримки України. Зараз головне — просто досягти припинення вогню. І якщо США отримають згоду з боку Москви, то просто настане наступний етап”, — продовжив він.
Єдине, про що зможуть точно домовитися в Ер-Ріяді, — щодо зустрічі Трампа з Путіним.
“Уже заявлено, що це буде обговорюватися. І, можливо, дату вони узгодять. Тому від зустрічі в Ер-Ріяді ми чекаємо тільки узгодження можливої зустрічі Трампа з Путіним і обговорення формату припинення вогню”, — резюмував Морозов.
Читайте також: Зустріч Рубіо і Лаврова проходить у Саудівській Аравії — перші подробиці (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, 14-16 лютого відбулася Мюнхенська конференція з безпеки, головною темою якої було надання допомоги Україні у протистоянні російській агресії. Лідери європейських країн, зокрема України, і американська високопоставлена делегація обговорювали це питання без участі Росії.
Сьогодні ж, 18 лютого, у Саудівській Аравії відбувається зустріч представників США і РФ, на якій планують обговорити можливість завершення путінської війни проти України. У складі російської делегації: глава МЗС РФ Сергій Лавров, помічник президента РФ Юрій Ушаков, до діалогу також може приєднатися глава Російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв. До американської делегації увійшли: держсекретар Марко Рубіо, радник президента США з національної безпеки Майк Волтц і спецпредставник із Близького Сходу Стів Віткофф.
Читайте також: Для завершення війни РФ проти України знадобиться не одна зустріч, — держсекретар США