Трамп тепер по-іншому дивиться на війну РФ проти України: що змінилося і чи буде зустріч із Путіним 

Дональд Трамп. Фото: cnbc.com

У команді обраного президента США Дональда Трампа визнали, що не завершать війну РФ проти України за добу. Для цього знадобляться глибші переговори та додаткові кроки. Крім того, в одній з останніх заяв Дональд Трамп повідомив, що вже працює над організацією зустрічі з кремлівським диктатором Путіним. 

Нові заяви Трампа

До інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа залишилося 7 днів. 20 січня Сполучені Штати офіційно отримають нового лідера. І що ближче ця дата, то гострішими стають заяви наступного президента. Під час передвиборчих перегонів Трамп неодноразово говорив, що має добрі стосунки з президентом України Володимиром Зеленським та диктатором Путіним, та здатен завершити війну в Україні за добу, але, вочевидь, більше в цьому не впевнений. 

Плани обраного президента США завершити війну Росії проти України за 24 години змінилися.

“Дональд Трамп ще не при владі. З того, що я бачив протягом останніх кількох днів, очікування досягти угоди 21 січня дещо відійшло на другий план, і я думаю, що це вже малоймовірно. І ми чуємо, що графік дещо змістився… у бік Великодня (у 2025 році Великдень буде 20 квітня, — ред.)”, — цитує The Guardian міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Леммі.

Також 7 січня на брифінгу у Флориді Дональд Трамп заявив, що сподівається закінчити бойові дії між двома країнами за пів року.

“Можливо, трохи раніше. Росія втрачає дуже багато молодих людей, те ж саме й Україна. Це взагалі не повинно було початися. Така війна взагалі не повинна була статися”, — цитує Трампа “Настоящее время”.

Також обраний президент США заявив, що вже веде роботу над організацією зустрічі з Путіним. Крім цього, в інтерв’ю журналісту Fox News новообраний президент США сказав, що дуже багато спілкується з главою Китайської Народної Республіки (КНР) Сі Цзіньпіном, контактував з іншими світовими лідерами.

На ці заяви відреагували в Міністерстві закордонних справ України. Речник міністерства Георгій Тихий заявив, що після інавгурації Дональда Трампа може відбутися його зустріч із президентом Володимиром Зеленським.

“Головне зараз, що ми чекаємо зустрічі наших президентів — президента Трампа і президента Зеленського. Для нас головне — спільно працювати з Америкою заради миру”, — акцентував він.

Також у Міністерстві закордонних справ України окремо наголосили – США, в особі новообраного президента Дональда Трампа, прагнуть якнайшвидше і справедливо завершити агресивну війну Росії проти України. Дипломати запевняють, що українська сторона активно працює над встановленням тісного контакту між Києвом і Вашингтоном.

“Ми бачимо, що президент Трамп дуже рішучий, коли йдеться про його бажання закінчити цю війну, і це також бажання України — закінчити цю війну у справедливий для України спосіб. Тому нам потрібен всеосяжний, справедливий і міцний мир. Я думаю, що в цьому сенсі наші позиції й наші бажання — українського уряду, президента Зеленського і президента Трампа — збігаються. Нам потрібно якнайшвидше і справедливе завершення цієї війни, агресії Росії проти України”, — прокоментував речник МЗС України Георгій Тихий.

У Кремлі також висловилися про можливі переговори Трампа і Путіна. Прессекретар російського диктатора Дмитро Пєсков сказав, що Путін готовий до цієї зустрічі без попередніх умов. Однак аналітики американського Інституту вивчення війни вважають, що Москва не готова відмовитися від війни навіть через великі втрати. На їхню думку, високопоставлені російські силовики, схоже, вважають, що Москві потрібно посилити війну проти України, а не шукати вихід шляхом переговорів.

Риторика Трампа в оцінці експертів

Чому риторика Дональда Трампа щодо можливостей завершення війни змінилася? Що на це вплинуло? На яких умовах обраний президент США може зустрітися з Путіним? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Євген Костогризов, аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма”; 
  • Олег Саакян, політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості”;
  • Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”; 
  • Богдан Ференс, кандидат політичних наук, засновник ГО “СД ПЛАТФОРМА”;
  • Максим Джигун, політолог.

ЄВГЕН КОСТОГРИЗОВ: Трамп почав реалістично оцінювати перспективи завершення війни

— Розмови про шість місяців у питанні завершення війни говорять про те, що Дональд Трамп почав більш реалістично оцінювати свої перспективи. 

Наскільки б сильним світовим лідером він не був, потрібен час для врегулювання настільки масштабних питань і знаходження якихось точок дотику зі сторонами конфлікту. Саме цим і збирається займатися Дональд Трамп. 

Сигналів з боку Росії про те, що Путін готовий до зустрічі з Трампом, поки що немає і багато в чому ця майбутня зустріч залежатиме від бажання кремлівського диктатора. Ми зараз бачимо змішані сигнали, принаймні в публічному полі. Не можна сказати про те, що Росія запустила певну інформаційну кампанію на західну аудиторію, щоб просигналізувати, що вона готова до переговорів. Цього немає. Були сигнали й про готовність до зустрічі, і сигнали, які говорили про зворотне. 

Можливо, у РФ самі поки що не розуміють, хочуть вони зустрічі Путіна і Трампа чи ні. 

Говорячи про часові перспективи, я думаю, якщо зустріч буде, вона має відбутися в перші три місяці президентства Дональда Трампа. Він би цього дуже хотів. В американській політиці існує такий концепт: перші 100 днів суспільство дуже стежить за тим, що робить президент. 

Трампу важливо показати американському народу, наскільки він кращий за свого попередника Джо Байдена. Тому він намагатиметься провести цю зустріч у перші місяці свого президентства і представити її результати як певні просування до миру, які він, до слова, обіцяв, коли балотувався. 

ОЛЕГ СААКЯН: Трамп намагається створити широке поле для маневру

— Обраний президент США Дональд Трамп своїми діями та заявами намагається створити собі ширше поле для маневрів. Скасування візиту спецпредставника Трампа Кіта Келлога в Україну свідчить про те, що в США хочуть потягнути час і оцінити ситуацію з боку. Крім того, під час свого інтерв’ю подкастеру Лексу Фрідману президент Володимир Зеленський розвінчав міфи щодо багатьох хибних думок, які були озвучені в оточенні обраного президента. 

Дональд Трамп залишається сумбурним політиком, а його команда бере курс на стратегічну невизначеність. Лідери, які обираються в демократичних державах, мають від початку одну велику слабкість: перед обличчям диктатур вони є прогнозованими. Адже вони обираються в процедурних режимах і, відповідно, після обрання мають дуже багато обмежень навколо себе, починаючи від нормативно-правових, закінчуючи культурними, політичними розкладами, певними зобов’язаннями, балансами, витратами, що формуються політичною системою. Загалом, вони не належать самі собі, і відповідно, їх можна легко провести по полю мін, оскільки поле маневру в них вкрай вузьке. 

Трамп фактично своїми діями та заявами намагається створити для себе ширше поле маневру. Ймовірно, в команді обраного президента прекрасно розуміють, що йому необхідно також підіймати ставки. 

Я думаю, він торгує страхом. Трамп, очевидно, займає позицію в очікуванні простих рішень, але вони вже зараз виявляють свою неефективність. Інтерв’ю Зеленського Фрідману дуже добре проявило цілий список цих ілюзій, починаючи від “просто сісти за стіл переговорів”, закінчуючи “просто припинити стріляти”. Усі ці ілюзії Зеленський розбивав одна за одною. 

Ймовірно, зараз у Трампа зрозуміли, що йти мінним полем немає сенсу, а тому вирішили поспостерігати за ситуацією зі сторони. Саме Росія зараз зацікавлена в тому, щоб детонувати переговорний процес і використовувати його як важіль розвалу західної коаліції та взаємодії України з партнерами. У Трампа зацікавлені в тому, щоб трохи потягнути час і помаринувати Путіна для того, щоб вийти на більш вигідні позиції. 

ЯРОСЛАВ БОЖКО: У США немає реальних важелів впливу на Росію

— Заява Трампа про намір закінчити війну за 24 години спочатку виглядала нереалістичною. США не мали жодних ефективних важелів впливу на Росію. Ці важелі вкрай обмежені, щоб змусити Росію відмовитися від своїх агресивних планів. Ми ж розуміємо, що Росія вибудовувала свої досить складні заходи державного управління не для того, щоб так просто їх злити Трампу, коли той прийде до влади. 

Мета Росії — завищити свою ціну і вимагати від США максимуму поступок. 

Трамп же не хоче давати цей максимум, бо якщо Трамп погодиться на поступки, то американським політикумом це буде сприйнято подібно до “ганьби Байдена в Афганістані”, на яку так любить посилатися Трамп.

Дональд Трамп може отримати абсолютно таку саму історію, навіть, можливо, ще й із панікою. І вже точно Трампу не хотілося б повторити шлях Байдена. Для нього іміджеві наслідки сильніші за економічні розрахунки з приводу того, скільки витрачати на війну, а скільки не витрачати. 

Спецпредставник новообраного президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив про завершення війни протягом 100 днів після інавгурації, яка відбудеться 20 січня. Звісно, це теж не термін закінчення війни. Але за цей час стане зрозуміло, які умови висуває Росія в реальності. Думаю, що це основна причина, через яку Трамп збирається зустрічатися з Путіним. 

Обраний президент розуміє, що Росія намагатиметься для себе виторговувати умови закінчення війни. І з погляду Трампа як бізнесмена, це виглядає досить раціональною угодою. А з погляду російського керівництва, яке складається з представників спецслужб, а не бізнесу, це має зворотний вигляд. 

У Кремлі вважають, що США хочуть, щоб Росія уклала якусь угоду, а це означає, що це момент слабкості не РФ, а Заходу. Для Росії важливий іміджевий удар по Заходу, що в питанні України Захід програв. Трамп же хоче якого завгодно кінця, але тільки не такого, який буде виглядати як поразка Заходу. 

Дональд Трамп хоче реалізувати середній сценарій: сторони просто заспокоїлися, розійшлися по казармах. Далі США якось спробують увімкнути такі системи відносин, які не дозволять розпочати нову війну. 

Але Росія роками вибудовувала політику, яка дозволить їй уникнути можливих ризиків, пов’язаних з американським тиском. США просто не зможуть так просто притиснути Росію в нинішньому становищі. Так, можливо, США могли б притиснути Росію у 2014-2015 роках. Поки Кремль не провів актів імпортозаміщення, перенаправлення торгівельних потоків в Азію, це було більш реалістичним. 

Нині ж у США немає жодних інструментів тиску на РФ, окрім як підтримувати далі ЗСУ та конструкцію української державності загалом. 

БОГДАН ФЕРЕНС: Зустріч потрібна і Путіну, і Трампу

— Я неодноразово прогнозував, що Трамп до виборів і після виборів буде істотно відрізнятися. У контексті своєї виборчої кампанії він обіцяв багато чого з того, що від нього хотіли почути, напевно, не тільки у США, а й у європейських країнах. Тому у своєму стилі він досить пафосно обіцяв, що вирішуватиме дуже складні питання швидко й ефективно. 

Зараз Дональд Трамп — президент, якого обрали. Йому потрібно відповідати на запитання журналістів, насамперед на запитання, які сформувалися під час електоральної кампанії. Тому він більш акуратний, більш реалістичний у своїх прогнозах та оцінках. 

Є певні технології, які використовуються в той чи інший період для свого політичного позиціювання. Зокрема, нові терміни в контексті шести місяців якраз пояснюються тим, що йдуть залаштункові переговорні процеси. Багато хто розуміє, що війни починаються дуже швидко, а ось закінчуються, на жаль, дуже довго. Тому оцінювати ситуацію потрібно більш реалістично. 

Фактор Трампа — це важливий елемент нинішнього геополітичного пазла, але він не ключовий у контексті завершення війни РФ проти України. 

Зустріч зараз потрібна і Путіну, і Трампу. Новообраний президент за допомогою цієї зустрічі показує: я повернувся в Білий дім, я готовий розпочинати вирішення дуже складних питань і я можу розмовляти з поганими хлопцями, такими як Путін. Ви, європейські лідери та частина американського електорату, цього чекали, і я це роблю. 

Трамп у своєму позиціюванні виглядає сильнішим. Путін же не міг, напевно, мріяти, особливо після повномасштабного вторгнення, що з ним захоче поговорити світовий лідер до закінчення агресії РФ в Україні. 

Тому і Путін, і його оточення будуть максимально зараз хапатися за цей шанс. При цьому Путіну не потрібна формальна зустріч. Він спробує скористатися певним новим імпульсом, який зараз існує в контексті геополітичних змін із приходом Трампа в Білий дім. Але якогось перезавантаження відносин або ж завершення війни справедливим миром, звісно ж, чекати не варто. 

Зараз відбувається період зондування як з одного, так і з іншого боку. Але однозначно з боку РФ йтимуть торги щодо скасування санкцій. Для Росії, для Путіна, для політичної та силової еліти дуже важливим є питання санкцій, особливо в енергетичній сфері — звідки вони беруть гроші та підживлюють свої корупційні схеми. У США це розуміють. Але головне, я думаю, порушуватиметься питання безпеки — це пріоритет для обговорення в контексті НАТО. 

МАКСИМ ДЖИГУН: Трамп хоче почати президентство з геополітичної перемоги

— Питання України — далеко не єдина тема, що цікавить США. Нещодавно з’явилася інформація, що Дональд Трамп планує з перших днів президентства підписати понад 100 указів, обходячи голосування в Конгресі. Ці ініціативи стосуються найрізноманітніших питань — від депортації нелегальних мігрантів до введення податків на імпорт товарів. У перші тижні увага Трампа буде зосереджена не тільки на Україні, а й на внутрішніх і зовнішніх проблемах США.

Команда Трампа, можливо, очікувала, що Путін залишиться таким самим, яким був у 2017 або 2020 році. Але зараз він деградував — ідеологічно, політично і психологічно. Це жорстка і безкомпромісна людина. Щоб вибудовувати відносини з Росією, Трамп має зайняти іншу позицію: жодних умовлянь чи спроб знайти спільну мову. Єдиний робочий підхід – це жорсткість і ультимативні умови: угода на прийнятних умовах або посилення санкцій і збільшення допомоги Україні до небачених раніше масштабів.

Однак це скоріше оптимістичний сценарій. Трамп, як досвідчений перемовник, розуміє, що в діалозі з Росією потрібно не тільки вимагати, а й пропонувати. Поки неясно, що саме він може запропонувати. Проте позиція США щодо Путіна змінюється в кращий для нас бік: ніхто не збирається просто здавати території або поступатися без отримання чогось натомість.

Ми пам’ятаємо заяву Трампа про можливість завершити війну за 24 години, а пізніше — про необхідність шести місяців. Але, на жаль, навіть за цей термін не факт, що вдасться досягти остаточних домовленостей.

Для Трампа ключовим завданням залишається завершення війни. Він прагне розпочати президентство з геополітичної перемоги, яка зміцнить позиції США у світі. Однак варто зазначити, що заяви Путіна про готовність зустрічатися без умов навряд чи знайдуть відгук. Трамп розуміє, що поступки щодо України призведуть до падіння довіри в американському суспільстві й зроблять безглуздими подальші переговори, наприклад, із Сі Цзіньпіном. Зустріч на умовах Путіна буде виглядати як поступка Китаю і підірве авторитет США на міжнародній арені.

Читайте також: Після “Рамштайна”: Україна не залишиться без допомоги, але формат співпраці з країнами НАТО може змінитися

Прямий ефір