Трамп і Гарріс висловилися про війну РФ проти України: підсумки теледебатів у США підбили експерти

Дональд Трамп і Камала Гарріс. Колаж: uatv.ua

Кандидати в президенти Сполучених Штатів Америки Камала Гарріс і Дональд Трамп провели перші передвиборчі теледебати.

Спочатку кандидати добирали аргументи для відстоювання своїх позицій щодо внутрішньої політики США. Потім — перейшли до зовнішньої. Особлива увага — до війни РФ проти України та низки інших військових протистоянь у світі.

Перша зустріч кандидатів у президенти

Увечері 10 вересня у Філадельфії (штат Пенсільванія) віцепрезидентка США Камала Гарріс (кандидатка у президенти від Демократичної партії) та експрезидент Дональд Трамп (кандидат від республіканців) зустрілися на теледебатах, що відбулися на телеканалі ABC News. Почалися дебати з рукостискання, ініційованого Гарріс, — вона вперше потиснула руку Трампу. Річ у тім, що вони ніколи не зустрічалися до цього в реальному житті.

Спочатку модератори телеканалу ABC ставили запитання про внутрішню політику. В одному з таких запитань прозвучала зовнішньополітична ремарка експрезидента Трампа — він згадав прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який, за словами експрезидента США, сказав, що Китай і Північна Корея його боялися.

Перше повноцінне зовнішньополітичне питання, яке поставили модератори, — це війна Ізраїлю і ХАМАС. Гарріс засудила атаку терористичної організації 7 жовтня, внаслідок якої загинуло 1200 ізраїльтян, і підтвердила право Ізраїлю на самооборону. Вона визнала загибель мирних палестинців і закликала до негайного припинення вогню, звільнення заручників і створення Палестинської держави нарівні з Ізраїлем, що гарантуватиме безпеку як для ізраїльтян, так і для палестинців.

Відповідаючи на це ж запитання, Трамп заявив, що, якби він був президентом, конфлікту в Україні та інших глобальних проблем не було б. Він критикував поточне керівництво країни, стверджуючи, що воно послабило позицію США, особливо щодо Ізраїлю та Ірану. Трамп звинуватив нинішнє керівництво США в антиізраїльській позиції і припустив, що за їхнього президентства Ізраїль може просто не вижити.

Друге дуже важливе зовнішньополітичне питання, якого торкнулися на дебатах, — це війна Росії проти України. Трампа запитали безпосередньо, чи хоче він, щоб Україна перемогла. Він не дав конкретної відповіді, сказавши лише, що хоче завершення війни. І заявив, що має добрі стосунки як із президентом України Володимиром Зеленським, так і з Володимиром Путіним. Трамп припустив, що обидва його поважають, і розкритикував президента США Джо Байдена за відсутність спроб поспілкуватися з Путіним телефоном під час повномасштабного вторгнення, що, на його думку, призвело до погіршення конфлікту, який може перерости в третю світову війну.

“Я маю хороші стосунки і з Путіним, і з Зеленським…[…]. Я вирішу це питання (закінчення війни, — ред.) ще до того, як стану президентом. Я поговорю з одним президентом, з другим — все вирішиться”, — сказав Трамп.

Своєю чергою лідер демократів Камала Гарріс заявила, що Трамп не має такого впливу на Путіна і насправді підтримує диктаторів.

“Усі знають, що Трамп сказав, що Путін може робити все, що захоче, а коли Путін напав на Україну, він сказав — це блискуче”, — наголосила Гарріс.

Віцепрезидентка також звинуватила Трампа в тому, що той був надто люб’язним із главою КНДР Кім Чен Ином. На думку Гарріс, диктатори й автократи чекають на повернення Трампа на посаду президента, тому “зможуть ним маніпулювати”.

У відповідь на запитання до Трампа, чи вважає він перемогу України такою, що відповідає інтересам США, він заявив про необхідність припинити війну в Україні.

“Я хочу, щоб війна припинилася. Я хочу врятувати життя, тому що люди гинуть мільйонами”, — сказав Трамп.

Камала Гарріс вважає, що “причина, через яку Дональд Трамп каже, що ця війна закінчиться протягом 24 годин, у тому, що він просто здасться”.

“Я зустрічалася із Зеленським за кілька днів до того, як Росія вторглася в Україну. Я поділилася з ним даними американської розвідки про те, як він може захистити себе. Через кілька днів я поїхала на східний фланг НАТО до Польщі та Румунії. Ми об’єднали 50 країн, щоб підтримати Україну”, — заявила лідер демократів.

Гарріс наголосила, що підтримка США у вигляді засобів протиповітряної оборони, боєприпасів, артилерії, протитанкових ракет і танків Abrams допомогла Україні залишатися незалежною і вільною. Вона також стверджувала, що, якби президентом був Трамп, то Путін, ймовірно, вже захопив би Київ і став загрозою для всієї Європи.

Майже третина всіх виборців Америки вважає, що дебати допоможуть визначитися з вибором. І буквально одразу ж після цих дебатів співачка Тейлор Свіфт, яка впродовж усієї кампанії трималася в нейтралітеті, підтримала Гарріс і кандидата у віцепрезиденти США Тіма Волза в їхній спробі посісти овальний кабінет Білого дому.

https://youtu.be/7b4CFr6UWbg

Думки експертів

Чи допомогли дебати американцям визначитися з майбутнім вибором? Чи можуть вплинути заяви кандидатів на майбутню політику Києва та Москви щодо Вашингтона? Яким має бути майбутній президент США, щоб країна могла докласти ще більших зусиль для завершення війни РФ проти України. На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували.

  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”;
  • Юрій Рашкін, депутат окружних зборів округу Рок у штаті Вісконсін, ведучий YouTube-каналу “Рашкін репорт”.

ЮРІЙ РАШКІН: Трамп намагається покращити свій рейтинг методом “тику”

— Трамп досить чітко говорить, що він захоплюється Володимиром Путіним, що він вважає його геніальним і що Курська операція — це небезпечно, тому що, на думку Трампа, це може призвести до Третьої світової війни.

Але у Трампа зараз сумна ситуація. Він, згідно з даними опитувань, уже зараз відстає на 6% від Гарріс, а це виходить за межі статистичної похибки. Тому він змінює позиції на ходу. Він намагається перевзутися на льоту, бо розуміє, що він летить униз.

Трамп терміново намагається знайти будь-які туфлі або парашут, який зможе йому якось приземлитися в цій ситуації. Це особливо помітно, коли він обговорює ситуацію з абортами та правами жінок. Методом “тику” він намагається знайти позицію, коли люди перестануть говорити, що він такий жахливий.

Путін заявляє, що підтримує Камалу Гарріс, але ми знаємо, що він активно допомагає зараз Трампу обратися. Як каже президент Байден, не розповідайте мені, що вам важливо, а покажіть ваш бюджет. А російський бюджет іде на те, щоб вплинути на американські вибори.

Тема виходу з НАТО близька виборцям Трампа. Ті люди, яким платили за те, щоб вони просували ці наративи, вже були готові просувати їх, тому що вони вигідні Трампу. Тільки тепер їм за це ще й платять. Якийсь час вони навіть вдавали, що вони не знають, що їм платять із Москви. Є велика різниця на Заході між людьми, які є корисними, і проплаченими ідіотами.

Зараз Конгресу потрібно проголосувати, щоб США продовжували працювати. Якщо республіканці не проголосують, держава, як машина на повороті, просто полетить у кювет. І якщо це відбувається за місяць чи два перед виборами, то це може дуже-дуже погано позначитися на республіканській партії. Тому це великий виклик спікеру палати представників США Майклу Джонсону.

Я думаю, що наступний пакет допомоги від США може бути не легше, а складніше отримати, якщо республіканці продовжуватимуть контролювати палату представників. Тому тут дуже важливо для виборців у США розуміти, що і як пов’язано. Навіть великі бізнеси заявляють, що краще для економіки США, коли демократи контролюють ситуацію.

За Трампа все стає дуже хаотично. І ми вже ставимо питання, якщо республіканці розвалять наш бюджет, то чи зможемо ми тоді продовжувати допомагати Україні. Через те, що в нас є така республіканська партія, то доводиться весь час пояснювати: не хвилюйтеся, допомога Україні триватиме.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Київ — за збереження двопартійної підтримки України з боку США

— Київ, звичайно, взаємодіє з Білим домом. І ми даємо пропозицію і Білому дому, і Трампу, і Камалі Гарріс. Я бачу головний сенс українських пропозицій саме в тому, щоб підштовхнути і нинішню адміністрацію, і обох кандидатів до формулювання чіткої стратегії.

Нам два з половиною роки США допомагають, і ця допомога допомогла нам вистояти проти російської агресії. Але необхідна чітка стратегія. Не просто допомога для того, щоб ми не програли війну. Ми вже бачили, що виникають паузи в такій допомозі. Тому потрібна стратегія, яка б була заявлена і чинною адміністрацією, і обома кандидатами на вибори президента США. Я вважаю, що це дуже ефективний підхід, він показує активність української сторони.

І як це вже не раз бувало, ми не чекаємо, коли наші партнери ухвалять рішення, ми їх підштовхуємо до правильного рішення.

Свого часу, у 2016 році, коли Трамп уперше виграв президентські вибори, деякі українські політики припустилися серйозних помилок. Вони вважали, що переможе Гілларі Клінтон, і тому публічно її підтримали. І Трамп це запам’ятав. На жаль, це створило нам певні проблеми, коли він став президентом. А зараз ми бачимо позицію України дуже чітко. Ми нікого не підтримуємо на цих виборах. Ми — за збереження двопартійної підтримки України.

Хоч би хто став новим президентом США, потрібно, щоб підтримка України збереглася і щоб вона стала якіснішою і допомогла б Україні перемогти Росію.

Трамп може виграти президентські вибори. Але в нього дуже багато суперечливих заяв, тому треба впливати на позицію Трампа. Ми не можемо бути пасивними. Трампу треба представити нашу позицію — як ми бачимо подальший розвиток подій. Наприклад, він хоче мирні переговори ініціювати в разі своєї перемоги. Добре, як діяти? А якщо Росія не погодиться? Потім ми можемо сказати, що є варіанти, припустимо, переговорів, за яких ми можемо не погоджуватися, наприклад, на ультиматуми Росії. Такі речі треба проговорити з адміністрацією, з Дональдом Трампом.

Так само і з Камалою Гарріс треба налагоджувати співпрацю і проговорювати подальші кроки її дій у разі, якщо вона стане президентом США. Її не треба переконувати, що треба допомагати Україні. Але треба буде обговорювати, як покращити, як посилити цю допомогу. І заодно зрозуміти, які дії вона може зробити.

А з Трампом, наприклад, можна обговорити його конкретні ініціативи. Наприклад, він висловив ідею, що треба змусити Росію погодитися на припинення війни проти України, обваливши ціни на нафту. Насправді це дуже цікава ідея.

Тактика і стратегія переговорів із Трампом — одна, із Камалою Гарріс — інша, але нам треба працювати з обома кандидатами.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Складно сказати, що хтось із кандидатів був переконливішим за іншого

— Думаю, що все сталося саме так, як попередньо й очікували. Навряд чи можна говорити про те, що це був прорив для когось із кандидатів.

У мене склалося враження, навіть зі спілкування, зокрема, з прихильниками і Трампа, і Гарріс, про те, що всі залишилися на своїх позиціях. Тобто тим, хто підтримує Трампа, здалося, що переміг Трамп. Тим, хто підтримує Гарріс, здалося, відповідно, що перемогла вона. Не можна сказати, що хтось був більш переконливим.

Хоча, звісно, треба за результатами дивитися, за штатами, що станеться. Думаю, що соціологічні дані — більш наочний показник того, що зміниться.

Дональд Трамп традиційно говорить свої меседжі. Точно так само, до речі, як і про план припинення війни РФ проти України. І, до речі, це те, що прогнозувалося з високим ступенем імовірності. Тобто зрозуміло, що для України це нічого конкретного. Для нас важливо те, якою буде політика [нового президента].

Поки триває виборча кампанія. Далі багато чого залежатиме, зокрема, від оточення, від нових команд.

Ми бачимо, що політика США, у разі приходу до влади Камали Гарріс, буде приблизно такою ж, як у нинішньої адміністрації. Тобто допомога буде. Але навряд чи можна розраховувати на якусь колосальну зміну щодо поглядів, тих, які є зараз.

Читайте також: Чого варто очікувати Києву за підсумками візиту Блінкена і Леммі — думка політолога

Прямий ефір