Президент Володимир Зеленський вважає, що Україна має шанси закінчити війну наступного року. Він хоче почути пропозиції з цього приводу від новообраного лідера США Дональда Трампа, що буде можливо в січні 2025 року. Про це глава держави заявив під час третьої Міжнародної конференції з продовольчої безпеки Grain from Ukraine. Найімовірніше, пропозиції Трампа стосуватимуться умов завершення війни. Однак поки що говорити про конкретику передчасно. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився політолог Володимир Фесенко.
“Я б не став поспішати з подіями. Пропозиції [Трампа], думаю, стосуватимуться умов завершення війни. Але не всі пропозиції сподобаються українцям. Ще меншою мірою вони можуть сподобатися росіянам”, — сказав політолог.
Він переконаний, що російський диктатор не хоче заморожування війни.
“Путін не хоче заморожування війни. Він хоче капітуляції України на своїх умовах — на умовах односторонніх поступок з боку Києва. Але таке завершення війни буде виглядати не тільки як поразка України. Ми, звичайно, на це погоджуватися не будемо. Це буде виглядати і як поразка США”, — наголосив Фесенко.
Це, вважає він, невигідно Трампу, тому новообраний президент США шукатиме компромісний варіант.
“Можливо, йтиметься про пропозиції щодо завершення бойових дій. Буде обговорюватися тема гарантій безпеки і, відповідно, тема членства України в НАТО. І також низка інших обставин і чинників, які мають забезпечити припинення воєнних дій. Наприклад, створення демілітаризованих зон уздовж лінії зіткнення тощо. Це найімовірніший варіант”, — вважає політолог.
Іншої конкретики зараз немає, каже Фесенко. Ідеї з’являються, але вони часто суперечать одна одній. Тому зараз немає сенсу очікувати якогось конкретного документа.
“Дуже показово, що Трамп не робить жодних конкретних заяв ані щодо умов завершення війни, ані щодо того, коли почнуться перемовини. Після 5 листопада (виборів у США, — ред.) — жодного слова про те, що війна “закінчиться за 24 години”, — доповнив спікер.
Не менш значимо, на думку політолога, те, що Трамп не поспішає з розмовою з Путіним.
“Це, на мій погляд, гарна новина. Якби Трамп поспішав, це могло б означати, що Путін міг впливати на ситуацію. Трамп би показав, що він дуже хоче швидко домовитися. А Путін це сприймає як слабкість. Це ми вже бачили на прикладі розмови [канцлера ФРН] Шольца з Путіним. Тож Трамп не поспішає”, — акцентував гість ефіру.
На думку Фесенка, Трамп шукає і відповідну форму для розмови, і дотримуватиметься статусних правил, щоб не дати тактичної переваги Путіну.
Політолог також звернув увагу на те, що в команді Трампа домінує позиція про мирні переговори.
“Ті люди, які вже номіновані в адміністрацію, хто супроводжує Трампа, серед них домінує позиція про мирні переговори. Сам Трамп зараз майже не висловлюється на тему війни Росії проти України. Однак він підтвердив на святковій вечері у своєму маєтку за підсумками виборів, що буде прагнути до завершення війни. Це була одна з головних його зовнішньополітичних обіцянок. І думаю, що він діятиме в цьому напрямі. Але діятиме не на умовах Росії. У цьому я не сумніваюся”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Чи скасує Трамп рішення Байдена і якою буде військова допомога США для України у 2025 році — думки
Раніше політологиня-американістка Олександра Філіпенко сказала, що новообраний президент США Дональд Трамп не виступив публічно проти надання Україні дозволу на використання далекобійної зброї проти РФ. Це, за її словами, свідчить про його можливу стратегію щодо російського диктатора Володимира Путіна.
Читайте також: Байден уберіг Трампа від гри в сценарії Путіна, — Подоляк про зняття заборони на удари по РФ