Парламент Молдови схвалив законопроєкт про зміну назви “молдавської” мови на “румунську”. Протестувати проти цього рішення до будівлі Конституційного суду в Кишиневі прийшли представники соціалістичної та комуністичної партій. Разом із цим частина учасників протесту, за їхнім власним зізнанням, молдовської мови не знає, розмовляють тільки російською. У Кремлі теж із реакцією не затрималися. Представник МЗС Росії Марія Захарова назвала це “демократією по-американськи” і “відмовою від рідної мови”. На що міністр закордонних справ і євроінтеграції Молдови Ніку Попеску відповів: “Жодна країна у світі не має права коментувати це рішення”. Але Росія, за давньою імперською звичкою, вважає, що має право втручатися у внутрішню політику незалежних держав, повідомляє FREEДОМ.
“Рух для народу”, основу якого становить проросійська партія “Шор”, оголосив акцію протесту під гаслами — відставка уряду і повна компенсація комунальних рахунків за зиму. Питання з тарифами дійсно гостре для громадян Молдови. На цьому і зіграли організатори протесту.
За останній рік ціна на газ у Молдові зросла. Після провалу перемовин про новий газовий контракт із російським “Газпромом” торік Молдова закупила частину газу в Європі. Разом із ціною на газ злетіли й ціни на комунальні послуги. Уряд компенсував частину витрат споживачам, але проросійські політики зажадали заплатити за все.
“Це популізм, що виходить абсолютно за всі межі, немає жодного прецеденту у світі, коли б уряд, держава оплачувала повністю комунальні платежі. У нас теж досить ефективна система компенсації ухвалена, тому що більшість населення перебуває в категорії вразливих, їм половину компенсує держава всіх фактур. І тому це в чистому вигляді популістський привід для того, щоб вийти, ввести людей. Зрозуміло, що виводяться найуразливіші верстви населення”, — сказав політичний аналітик Віктор Чобану.
Традиція російського тиску на Кишинів давня. Наприклад, Кремль періодично вводить ембарго на ввезення різних товарів із Молдови. А в жовтні минулого року “Газпром” в односторонньому порядку вдвічі зменшив подачу газу до Молдови.
“Ось шантаж російський у тому й полягає, коли тобі в зимовий сезон просто перекривають газ. Що це означає? Те, що ви маєте приїхати до Москви, попросити нас дуже красиво, сказати, що ми будемо з вами дружити, у нас багатовікова дружба. Це те, про що говорить, до речі, наша так звана ліва опозиція — від соціалістів до шоровців тощо. А натомість… ну, так скажімо, ми там щодо Придністров’я щось у вас попросимо тощо”, — коментує Чобану.
Придністров’я — один із важелів тиску і шантажу Кремля. Але сценарій провокацій з боку Придністров’я не очевидний, вважають експерти.
“Правителі Придністров’я — це найбільші бізнесмени регіону. Вони контролюють усі гроші там, вони мають великі бізнеси, вони їдуть до Європи вільно, вони там відпочивають, роблять покупки. Вони живуть щасливим багатим життям. Навіщо тобі війна, коли в тебе щасливе багате життя?” — каже директорка газети Ziarul de Garda Аліна Раду.
Проросійські партії в Молдові — ще одна надія Кремля. Однак експерти говорять про те, що в тієї ж партії “Шор” електорат обмежений. За соцопитуваннями їхня підтримка становить 12-15%. У партії 6 місць зі 101 у парламенті. Крім того, сам проросійський політик Ілан Шор, який перебуває в міжнародному розшуку у справі про крадіжку 1 млрд дол., може відмовитися від своїх домагань в особистих інтересах, вважають експерти.
“У нього немає бажання, за великим рахунком, отримати владу. Він дивиться на справу суто як бізнесмен — зніміть з мене звинувачення, що я один крав мільярд, я готовий відповісти, але разом з усіма іншими, хто крав. По-друге, дозволити йому діяти його магазинам, які діють у Молдові. Якщо закрити очі на все це і дати йому можливість повернутися до Молдови, діяти як депутату і лідеру фракції, яким він є, то він готовий закрити очі та зняти свої претензії до чинної влади”, — сказав політолог Руслан Шевченко.
Разом із цим, кажуть експерти, не варто ігнорувати ймовірність того, що російські провокації можуть піти далі. Кремль може використати шантаж для “переконання”, наприклад, того ж Ілана Шора. Утім, влада Молдови заявляє, що до подібних сценаріїв і провокацій готова, а курс на євроінтеграцію країни незмінний.
Читайте також: Росіяни мають дві мети: в ГУР МОУ роз’яснили, навіщо Росія дестабілізує ситуацію в Молдові