Тортури та страти українців у російському полоні — це система, яка спущена згори, — Лубінець

Дмитро Лубінець. Фото: uatv.ua

Тортури, знущання, страти українських військових у російському полоні — це спеціальна система, яка спущена згори, і вона переслідує кілька цілей. Про це в проєкті “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

“Гадаю, що було вигадано спеціальну систему, яка, звичайно ж, спущена зверху. На мій погляд, вони переслідують дві речі”, — сказав він.

Перша мета — залякати українське населення та українських військовослужбовців. Друга мета орієнтована на російських солдатів.

“Друга — це всіх “пов’язати кров’ю”, щоб кожен російський солдат розумів, що для міжнародного гуманітарного права, навіть якщо він не скоював подібних речей, він уже воєнний злочинець. Тобто щоб у російських солдатів не було мотивації здаватися в полон. Їм же там розповідають, що дивіться, ми таке робимо з українськими солдатами, ви тільки подумаєте здатися в полон, з вами ж зроблять те саме. З іншого боку, не думайте здаватися в полон, тому що вас публічно будуть засуджувати як воєнних злочинців”. Ну, також це додатковий аргумент, чому вони мають продовжувати воювати проти українського населення, проти української армії, що нібито це ми “нелюди”, ми якісь “фашисти”, і що вони роблять “добру справу”, тому навіть беззахисного розстріляти — це для них “героїчний вчинок”, за який можна навіть нагороджувати”, — пояснив Лубінець.

Він наголосив, що українська влада, правоохоронці роблять усе, щоб зафіксувати такі воєнні злочини.

“Від початку повномасштабної агресії РФ на цей момент Офісом генерального прокурора України відкрито понад 138 тисяч кримінальних справ, які скоєні російськими солдатами або представниками російської влади. Це колосальний спектр. Серед цих злочинів є і сексуальне насильство, і вбивства, і заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть. Це і стосовно дітей, і цивільних, і військовополонених. І, на жаль, кількість цих кримінальних злочинів зростатиме”, — зазначив омбудсмен.

Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з омбудсменом Дмитром Лубінцем

Також в інтерв’ю Дмитро Лубінець розповів, про основні складнощі в обміні військовополоненими та поверненні депортованих Росією українських дітей, чому Червоний Хрест не виконує свій мандат стосовно українських військовополонених у РФ, чому багато російських військовополонених відмовляються від обміну та не хочуть повертатися в Росію, а також як відбувається взаємодія українського та російського омбудсменів.

Читайте також: Цифра за цивільними збільшується, за військовими — зменшується: про труднощі обміну полоненими та повернення українських дітей розповів Лубінець

Прямий ефір