Польща виступає за зняття обмежень для України на удари далекобійними західними ракетами по військових цілях у Росії. Про це заявив глава польського зовнішньополітичного відомства Радослав Сікорський. Як повідомило видання Politico, США можуть розширити для України зону використання американської зброї для ударів по військових цілях Росії. Сьогодні, 13 вересня, президент США Джо Байден може обговорити питання далекобійних ракет із прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, повідомляє FREEДOM.
Головний дипломат США Ентоні Блінкен вирушив до Польщі після візиту до Києва. У Варшаві він провів переговори з прем’єр-міністром Дональдом Туском, президентом Анджеєм Дудою та главою МЗС Польщі Радославом Сікорським. Зокрема, вони обговорили поглиблення оборонної співпраці Вашингтона із Варшавою та підтримку України.
“Те, що ми дізналися від наших українських партнерів, послужить основою для дискусій, які ми вестимемо з іншими союзниками та партнерами найближчими днями та тижнями, і дуже доречно, що ми розпочали цю розмову з нашими союзниками тут, у Польщі”, — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
“Як Захід ми маємо продовжувати постачати [Україні] сучасні системи ППО, а також, на нашу думку, зняти обмеження на використання зброї далекого радіусу дії”, — зазначив Радослав Сікорський.
Актуальність цього питання зросла після того, як США підтвердили, що Іран успішно поставив балістичні ракети Росії. Як повідомило видання Politico, посилаючись на високопосадовців, Білий дім готовий послабити деякі обмеження на використання далекобійної зброї, наданої Україні. Деталі поки що не уточнюються.
“Нинішні переговори між Вашингтоном та Києвом значно змінили тон порівняно з тими, що відбулися влітку. І це сигналізує про те, що адміністрація Байдена, можливо, готова нарешті погодитися на прохання Києва та дозволити українським військовим рішучіше захищатися”, — із публікації Politico.
У Києві Ентоні Блінкен заявив, що США сповнені рішучості забезпечити Україну всім необхідним для досягнення успіху. Тим часом група республіканців у Комітеті збройних сил Палати представників Конгресу США закликала президента Байдена зняти обмеження на використання Збройними силами України (ЗСУ) американських далекобійних ракет для ударів по цілях у Росії. Водночас вони заявляють, що не поділяють побоювань щодо можливої ескалації.
“Росія не повинна мати безпечного місця, звідки вона може безкарно вчиняти воєнні злочини проти України. Безглузді обмеження адміністрації Байдена — Харріс, у поєднанні із затягуванням постачання критично важливої зброї, не дають Україні довести цю війну до переможного завершення”, — із листа на сайті комітету Палати представників США зі збройних сил.
Лондон повинен зняти обмеження на використання Києвом ракет Storm Shadow для ударів по цілях углиб території Росії. Таку думку висловив ексміністр оборони Великої Британії Грант Шаппс. За його словами, на тлі останніх повітряних російських атак українських міст, зокрема з використанням керованих авіаційних бомб, Великобританія має терміново схвалити використання своєї далекобійної зброї.
“Британія має видати пряме попередження Путіну. Якщо ви продовжите вбивати чоловіків, жінок і дітей КАБами, запущеними з Росії, то ми змусимо решту світу дозволити нашим ракетам далекого радіусу дії знищити ваші пускові установки, де б вони не знаходилися”, — заявив міністр оборони Великобританії (2023-2024 рр.) Грант Шаппс у коментарі Sunday Times.
Далекобійні ракети АTACMS та Storm Shadow уже постачають до України, і вони застосовуються проти російської армії. Але не вглиб території Росії. Їхня дальність — до 300 км. Оскільки Storm Shadow має американські компоненти, від США потрібен дозвіл для їх застосування. За словами експертів, мова також може йти про крилаті ракети повітряного базування виробництва США — JASSM, з дальністю 370 кілометрів. Вони поки що не постачалися Україні, але в американській пресі обговорюється така можливість.
Читайте також: Дозвіл партнерів завдавати ударів далекобійною зброєю вглиб Росії вже прийнято — думку Криволапа