Європейський Союз 16 грудня ухвалив черговий пакет санкцій щодо Росії. Він став 15-м за рахунком загалом і третім за 2024 рік. Він покликаний протидіяти обходу Росією введених раніше обмежень і послабити її військово-промисловий комплекс. Крім того, нові санкції спрямовані на боротьбу з тіньовим флотом Росії.
Кого торкнулися нові санкції ЄС?
У списку 54 людини і 30 організацій. Серед них — російська військова частина, відповідальна за ракетний удар по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві, керівники енергетичного сектору РФ та особи, причетні до незаконної депортації українських дітей і поширення пропаганди.
“Цей пакет санкцій є частиною нашої відповіді, спрямованої на ослаблення російської військової машини і тих, хто сприяє цій війні, включно з китайськими компаніями. Це демонструє єдність держав-членів ЄС у нашій постійній підтримці України. Наша першочергова мета — поставити Україну в найсильніше з можливих становище”, — завила верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.
15-м пакетом Брюссель запровадив експортні обмеження проти 32 компаній з Індії, Ірану, Сербії, ОАЕ та Китаю за постачання Росії товарів подвійного призначення — компонентів для безпілотників і мікроелектроніки. Йдеться про заборону на перетин кордонів, заморожування активів, заборону надавати економічні ресурси. Також санкції будуть спрямовані проти чиновників Північної Кореї (КНДР, Корейської Народно-Демократичної Республіки) і компаній, які співпрацюють із Росією.
Експерти зазначають, що в новому пакеті санкцій — обмеження постачальників складників для дронів, які використовує Російська Федерація для війни в Україні.
“Все-таки 15-й пакет санкцій більше б’є по тіньовому флоту безпосередньо Російської Федерації, по її можливостях обходити вже введені раніше обмеження. Таким чином, ми бачимо, що в списку, зокрема, є і безпосередньо компанії з Піднебесної. Це означає, акцент іде на те, що Китай продовжує допомагати РФ обходити введені обмеження, і це деструктивно впливає безпосередньо на наближення завершення щонайменше активної фази війни”, — зазначив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
Варто нагадати, що за допомогою сотень застарілих або дефектних танкерів, застрахованих лише формально, РФ обходить цінову стелю на експорт сирої нафти. Саме тому до чорного списку ЄС вніс 52 судна, які є частиною цього тіньового флоту. Загальна кількість підсанкційних суден сягнула 79. Їм заборонено входити в порти країн Євросоюзу й отримувати послуги від європейських компаній.
Велика Британія наклала додаткові санкції на так званий тіньовий нафтовий флот Росії. Водночас Україна отримає понад 42 млн євро надзвичайної допомоги для відновлення енергосистеми та підтримки населення. Про це 17 грудня, повідомили в уряді Великої Британії.
Під обмеження потрапили дві компанії та 20 танкерів, які перевозять нафту та її похідні з Росії до третіх країн.
Робота над 16-м пакетом антиросійських санкцій уже почалася. Його, ймовірно, можуть присвятити третій річниці початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Швеція вже збирає для нього інформацію про тіньовий флот, заявила міністерка закордонних справ країни Марія Мальмер Стенергард. Вона підкреслила, що ці нафтові танкери загрожують екології Балтійського моря.
“Країни Балтії вкрай стурбовані тим, якими можуть бути потенційні наслідки появи цих кораблів у нашому регіоні. Тому ми постійно продовжуємо роботу над санкціями і вже надаємо інформацію для підготовки 16-го пакету, щоб накласти обмеження на ще більшу кількість суден”, — сказала Стенергард.
За подальше посилення обмежень виступив і новий глава МЗС Литви Кястутіс Будріс. Він закликав запровадити санкції щодо російського скрапленого природного газу, відвантаження якого в портах Євросоюзу заборонено, але купівля — все ще ні.
За даними західних ЗМІ, тіньовий флот РФ становить додаткову загрозу для країн-членів НАТО, адже Росія може використовувати ці судна для стратегічних морських перевезень. Наразі тіньовий флот становить 17% від світового нафтового танкерного флоту, тобто власники понад тисячі торгових суден стали на бік Росії, пише експертка.
“Стратегічні морські перевезення — один із тих незамінних видів військової діяльності, який відбувається далеко від сторонніх очей: комерційні судна перевозять необхідне армії обладнання — від танків до пального. І якщо Росія або її друзі вирішать розв’язати новий військовий конфлікт, то тепер вони зможуть залучити тіньовий флот”, — зазначила Елізабет Брау в статті для Politico.
У статті йдеться, що наразі під прапором США ходить 3 531 торгівельне судно. Росія ж має 2 910 торгових суден під своїм прапором. Але завдяки тіньовому флоту в її розпорядженні можуть бути сотні інших, власниками яких є інші країни, такі як Габон, наприклад. США варто потурбуватися про свої власні стратегічні морські перевезення, пише Брау.
Нові санкції в оцінках експертів
Чи подіють санкції на так званий тіньовий флот РФ і що ще потрібно зробити західним партнерам України, щоб натиснути на кремлівський режим? На цю тему в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
- Андрій Сидельников, російський опозиціонер, політемігрант, лідер міжнародного руху “Говорите громче!”;
- Ілля Несходовський, експерт з економічних питань, кандидат економічних наук.
ОЛЕГ ПЕНДЗИН: Європі ще є над чим працювати з приводу санкційних обмежень
— Потрібно зазначити, що це вже третій пакет санкцій, ухвалений цього року. Усі ці санкційні пакети посилюють раніше ухвалені обмеження і збільшують контроль за тими підприємствами і компаніями, які допомагають РФ обходити санкції.
Що принципового в 15-му санкційному пакеті? По-перше, це перший безпрецедентний пакет, де реально введено санкції проти постачальників складників для дронів, які використовує Росія для війни в Україні.
Другий момент — різко розширено кількість тих потенційних кораблів, які складають основу російського тіньового флоту. До речі, дуже близько до 15-го пакету санкцій були прийняті обмеження Великою Британією ще місяць тому, які посилювали контроль тіньового флоту. Потрібно зазначити, що країни Балтії та скандинавські країни виступають за посилення санкцій щодо тіньового флоту РФ. Тому, найімовірніше, вони втіляться у вже наступному, 16-му санкційному пакеті.
Йдеться, наприклад, про підприємства енергетичного сектору Російської Федерації, зокрема, “Росатом”. Напевно, є сенс посилити контроль за тими чи іншими компаніями нафтового сектору, за російською металургією. Це ті сфери, які сьогодні перебувають поза санкційними обмеженнями. Зокрема, немає жодного санкційного обмеження щодо постачання природного газу до Європейського Союзу.
Європі є ще де працювати з приводу санкційних обмежень. І в даній ситуації це єдиний шлях, який може серйозно погіршити економічне становище Російської Федерації та зменшити той фінансовий потік, який заходить в РФ і згодом використовується для фінансування війни.
ІЛЛЯ СИДЕЛЬНИКОВ: Проти діячів РФ потрібні не точкові, а масові санкції
— Чимало людей у Росії підтримують, культивують фашистський режим, режим війни. І за великим рахунком ще 10 років тому було зрозуміло, що Тіна Канделакі має бути під санкціями. Тобто чудово, що на 11-й рік війни, яку розв’язав Путін анексією Криму, такі персонажі отримують по заслугах.
Потрібно точно розуміти, що має бути повне політичне, економічне і культурне ембарго. Не точково витягувати ці прізвища. За посадою вони всі винні і мають бути під санкціями.
У мене коротка розмова в цьому плані. Досить уже розглядати ці речі як якісь відхилення, як якусь роботу чи заробляння грошей. Ці люди — фашисти. Вони винні в геноциді українського народу, тому мають понести відплату по повній програмі.
Я сподіваюся, що після падіння режиму так і буде. Мало хто в це сьогодні вірить або навіть хоче це бачити. Але Путін приведе Росію і до розвалу, і до громадянської війни, і до знищення цих усіх людей.
ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Російським суднам слід заборонити плавати європейськими територіальними водами
— Використання терміна “тіньовий флот” просто зараз, у 2024 році не виправдане. Це не тіньовий флот, це реальний флот, просто він сприяє обходу санкцій, і російські компанії перевозять нафту за цінами, вищими, ніж встановлені країнами G7. Зараз і Європа, і Велика Британія, і Сполучені Штати розширюють список, виявляють ці судна, збирають доказову базу щодо того, що був факт перевезення нафти за ціною, вищою за 60 доларів за барель нафти, і відповідно потрапляють до списку.
Наскільки це буде дієво? Треба розуміти, що ці судна дуже часто куплені російськими власниками, зареєстровані в якихось третіх країнах. І таким чином санкції обмежують якоюсь мірою можливість використовувати ці судна для перевезення іншої нафти. Але російська нафта перевозиться.
Тому для того, щоб санкції були справді ефективними, вони мають повністю обмежити прохід, наприклад, європейськими територіальними водами. Ось тоді це дійсно будуть санкції. Коли Росія буде змушена робити величезний логістичний такий гак в обхід Європи та Африки цими суднами для того, щоб продати нафту.
Санкції потрібно застосовувати до суден не тільки за те, що вони перевозять російську нафту за ціною, вищою за 60 доларів за барель нафти, а так само, тому що вони екологічно небезпечні. Балтійське, Чорне і Середземне моря мають бути закриті в цьому відношенні для таких суден.
Читайте також: Замість ракет TAURUS — дрони зі штучним інтелектом: як ЗСУ можуть використати нову військову допомогу від Німеччини