Тільки політика сили: варіанти тиску на РФ для повернення українських дітей перелічив правозахисник

Акція в Німеччині на захист українських дітей. Фото: gettyimages.com

Тиск на Росію в поверненні депортованих нею українських дітей має бути комплексним. Немає одного механізму, щоб примусити Кремль до цього. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів комунікаційний менеджер Регіонального центру прав людини Артур Райков.

Він наголосив, що в питанні повернення дітей важливим фактором є об’єднання всієї світової спільноти. Уже було заявлено, що ПАР погодилася стати посередником у цьому питанні.

“Ця мирна ініціатива з повернення дітей лягає в канву гуманітарної політики, яку просуває ПАР. Їм дуже важливо домогтися успіху в подібній гуманітарній співпраці, і це може дати їм певні бенефіти в майбутніх геополітичних інтересах, міжнародних справах”, — прокоментував Райков.

Поверненню дітей зможе посприяти комплекс заходів тиску на Росію. Це і санкційна політика Заходу, і консолідована позиція країн щодо повернення дітей, і виконання країнами ордера на арешт Володимира Путіна та російської “дитячої омбудсменки” Марії Львової-Бєлової, виданого Міжнародним кримінальним судом, та інші заходи.

Депортовані українські діти фактично є заручниками Росії, щодо них використовуються всілякі заходи впливу, щоб стерти їхню українську ідентичність і перекувати на майбутніх російських солдатів. Для цих цілей на окупованих українських територіях і в самій РФ діють рухи та центри “патріотичного” виховання молоді “Юнармія”, “Авангард”, “Воїн”, які спрямовані на мілітаризацію та перевиховання дітей.

“Днями Велика Британія ввела санкції проти окремих членів і керівників центру “Воїн”, які займаються перевихованням українських дітей як на території Росії, так і на території центрів, які вони вже створили на окупованих територіях України. Це окуповані Луганськ, Бердянськ, Генічеськ Херсонської області та інші міста”, — повідомив Райков.

Такі санкції мають розширюватися щодо всіх осіб, причетних до депортації, мілітаризації та зміни ідентичності українських дітей.

“Також можемо очікувати, що будуть виписані нові ордери МКС, і розширені попередні ордери на арешт російських вищих чиновників. Це також може вплинути на їхнє бажання продовжувати ту чи іншу політику. Тобто тільки політика сили може припинити подібні злочини. Але не забуваємо і про санкційні обмеження. Після Великої Британії чекаємо подібних санкційних обмежень від наших партнерів — Європейського Союзу, Канади, США та інших країн”, — резюмував Артур Райков.

Читайте також: ПАР буде посередником у поверненні депортованих Росією українських дітей — деталі

Нагадаємо, за даними Національного інформаційного бюро України, відомо про 19 546 депортованих Росією дітей. Але точне число встановити поки що неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України. За цей час вдалося повернути лише 388 дітей.


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір