Терпимість російського суспільства до втрат для багатьох стала несподіванкою — думка

Могили російських солдатів. Фото: dialog.ua

Цілком очевидно, що політичне та військове керівництво Росії не хвилюють людські втрати у війні проти України. Люди для них — витратний матеріал для досягнення мети. Так само було в СРСР, досить згадати колективізацію та Другу світову війну. Але толерантність самого російського суспільства до втрат стала несподіванкою для багатьох. Такою думкою поділився кандидат історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров у прямому ефірі каналу FREEДОМ.

“Для російського керівництва, російського політичного класу загалом цінність людського життя — мінімальна. На відміну від того, як іде справа в Україні, у всіх цивілізованих країнах, де люди — це найвища цінність, де діє так звана антропоцентрична система цінностей, орієнтована на людину. Інше питання, і це, на мою думку, найсумніше — російське суспільство вкрай терпимо ставиться до втрат. Цього загалом мало хто очікував. Для пересічного росіянина, не тільки росіянина, для всіх національних меншин [у РФ] людське життя теж мало що означає”, — зазначив він.

Він нагадав, що відомо безліч конкретних історій, коли сім’ї мобілізованих у РФ цікавили лише компенсації у разі загибелі. За його словами, Путін зі своїм оточенням успішно користуються “цією властивістю російської масової свідомості”.

“Важливо не зберегти життя та здоров’я людини. Важливо отримати за це якусь суму, велику суму грошей для пересічного росіянина, особливо для мешканця російської провінції. Сотні тисяч, кілька мільйонів — це абсолютно колосальна сума, яка затьмарює взагалі все інше, суто людські почуття… Загинув, то що ж вдієш? Людина смертна. Натомість ми отримуємо великі гроші — так міркують, я думаю, не одиниці, а десятки тисяч, можливо, мільйони російських сімей”, — коментує професор Празького університету.

Федоров каже, що тепер не береться визначити для РФ межу втрат.

“Це було несподівано, чесно кажучи. І для мене це було несподівано. Я думаю, для багатьох було несподівано, бо вважали, що є якась межа терпимості, за якою суспільство не зможе більше зазнавати втрат. Але зараз сказати, де ця межа розташована, я особисто не беруся. Думаю, що її далеко не пройдено”, — заявив гість ефіру.

Нагадаємо, військовий аналітик, колишній співробітник Служби безпеки України Іван Ступак в ефірі телеканалу FREEДОМ зазначив, що у Росії поки немає больового порогу щодо втрат на фронті. Але цілком можливо, що росіяни відчують проблему після війни, коли усвідомлять, що немає людей, щоби підіймати російську економіку.

Прямий ефір