Після перемоги України стане зрозуміло, скільки ресурсів потрібно на розмінування українських територій. На цей процес потрібні колосальні гроші, а зараз ще й не вистачає людського ресурсу. Про це сьогодні, 20 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Асоціації саперів України Ігор Молодан.
“Насамперед нам необхідно перемогти, звичайно ж. Тільки після перемоги буде зрозумілий обсяг розмінування території, скільки буде кінцевих ресурсів вкладатися, скільки часу піде на розмінування”, — сказав він.
Експерт зазначив, що з цього питання є різні думки.
“На міжнародній конференції, яка була в Британії, говорилося про 10 років і 80% розмінування територій, плюс-мінус. Ми розуміємо, що 80% це не 100, і, звісно ж, ці 20% займатимуть найвіддаленіші якісь ділянки або найскладніші ділянки, ті ж самі лісові масиви, якісь луки, поля, де не ведеться безпосередньо сільськогосподарська діяльність. Звичайно ж, ці місця будуть розміновуватися ще десятки років. Тобто ці 20% ще десятки років будуть розміновуватися. Наскільки зможемо ми подолати за 10 років і покрити 80% основної території, там, де ведеться все-таки життєдіяльність і ведеться сільськогосподарська діяльність, це питання”, — каже Молодан.
Тому що для цього потрібна колосальна кількість техніки, колосальна кількість підготовленого людського ресурсу, колосальна кількість грошей, пояснив він.
“І в ці три моменти і будуть упиратися, в принципі, терміни розмінування, але вже після перемоги. Звичайно ж, уже зараз проводяться розмінування на тих територіях, де у військовому сенсі безпечно. Але ми зараз працюємо не на повну потужність, тому що у нас дійсно буде необхідно в десятки разів більше людей, людського ресурсу, технічного ресурсу”, — додав експерт.
Він нагадав, що російські окупанти мінують навіть дитячі іграшки. З цією проблемою сапери зіткнулися в Ірпені та Бучі Київської області. А на деокупованих територіях Київської, Харківської, Херсонської області сапери побачили, що росіяни мінували все. І зазначив, що мінується не тільки штатними засобами мінування, а й ручними гранатами, ставляться розтяжки, закладки в іграшки, побутову техніку, меблі.
“Тут узагалі немає жодної логіки мінування, тому що гранату кладе звичайний боєць, звичайний воїн, у якого цих гранат кілька, і, звісно ж, він її може запхати куди завгодно. Але ми будемо з цим ще стикатися, тому що розміновують насамперед інфраструктуру, там, де люди проживають, де відпочивають, де працюють. Це ж саме стосуватиметься і деокупованих територій з часом як залишок окупованої території Херсонської, Харківської області. Те ж саме Миколаївська область, Кінбурнський півострів у нас ще залишився окупований. Тому з цими загрозами ми ще стикатимемося. Але в нас досвід уже є роботи з ними, і ми подолаємо. Питання тільки в часі та у фінансах”, — резюмував Ігор Молодан.
Читайте також: Росіяни на деяких ділянках фронту ставлять чотири міни на 1 кв. м, глибина мінування сягає до 23 км, — Селезньов
Нагадаємо, як повідомив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко, Україна відчуває гостру нестачу техніки для розмінування.