Росія, безумовно, програє перегони озброєнь. Військово-промисловий комплекс РФ був дуже інтегрований у західний і, як результат, не є самодостатнім. Такою думкою поділився керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 21 грудня.
“Факти свідчать про те, що російський військово-промисловий комплекс насправді дуже глибоко інтегрований у західний. Тобто вони співпрацювали та кооперувалися за багатьма програмами, зокрема у виробництві озброєнь. Російський ВПК не можна назвати самодостатнім, наприклад, у виробництві тих самих літаків. Ось зверніть увагу на літак Су-57. Хоч би як не було, хоч би як там не розповідали ті ж пропагандисти, що це суто російський, якщо подивитися всередину і розібратися, то насправді це не так. Так само і щодо багатьох інших видів озброєнь. Тобто формально підприємства можуть перебувати на території Росії, дійсно входять до російського ВПК, однак дуже багато з цих підприємств залежні від Заходу або від країн Південно-Східної Азії, що свідчить про те, що вони не самодостатні”, — зазначив Мусієнко.
Він акцентував, що імпортозаміщення в РФ у цій галузі не відбулося. Є докази, що Москва використовує західні елементи, які закуповувала роками раніше для різних видів озброєння.
“Імпортозаміщення не пройшло. Про це свідчить багато різних чинників. Наприклад, є докази використання західного обладнання, елементів, які Росія закуповувала роками. І ще у 2000-ті роки у Франції, Німеччини, ті чи інші елементи у США тощо. Вони їх використовують у різних видах озброєнь, починаючи від виробництва ракет, закінчуючи модернізацією танків, куди встановлюються лазерні системи, оптика, прилади нічного бачення тощо. Це все західного виробництва”, — зазначив експерт.
Також у російському ВПК є колосальна корупція, крім того, росіяни займалися “технічним канібалізмом”, відмиванням і відкатом грошей, каже Мусієнко.
“Є ще один дуже важливий момент — це колосальна корупція в російському ВПК, і яка проявлялася за кількома напрямками. Ось перше — те, що Росія працювала з третіми країнами щодо ремонту і з удосконалення модернізації тих танків або літаків, або інших систем, які були у цих третіх країн. Водночас фактично для використання і проведення ремонту в інтересах цих країн вони займалися дуже інтенсивно так званим “технічним канібалізмом”. Це коли з якихось систем озброєння, наприклад, тих же танків чи БМП, які стоять на зберіганні, знімали окремі вузли та агрегати, елементи, двигуни, коробки передач, інші деталі, які потім використовували для ремонту. Це все приховувалося, прикривалося. На цих схемах заробляли дуже багато людей і продовжують заробляти до сьогодні”, — сказав Мусієнко.
Він нагадав, що росіяни зараз знімають зі зберігання танки Т-62 у великій кількості, або Т-72 беруть у Білорусі, або шукають в інших місцях, клянчать по всьому світу, що вкотре показує — проблема є і справи ВПК РФ погані.
“Ми бачимо, як сьогодні Росія відправляє своїх емісарів по світу, які шукають і фактично клянчать системи озброєнь, які їм необхідні. Це і з Іраном переговори, і з Північною Кореєю, це, зрештою, і з Білоруссю. Тобто те, що Росія намагається домовитися з Білоруссю про якесь спільне виробництво, інтеграцію військово-промислових комплексів, — це свідчить про те, що справи дуже погані. На сьогодні інтерес Кремля якраз до озброєння і до ВПК Білорусі свідчить про те, що наявні системні проблеми, які не дають повною мірою, скажімо так, Росії відчувати себе самодостатньо”, — акцентував експерт.
Читайте також: Росія нарощує імпорт побутової техніки з ЄС через треті країни — причини назвав економіст