Танки для України, спеціальний трибунал, репарації за збитки від війни: про головні теми Давоського форуму розповіли його учасники

Питання військово-економічної допомоги Україні стало головним в політичній дискусії Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) у швейцарському Давосі. Серед інших тем учасники називають інфляцію та загрозу появи нової пандемії.

Вирішення глобальних питань в Давосі звелося до активних політичних дискусій на тему постачання танків Україні. Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс впевнений — основні бойові танки будуть.

“Я впевнений, бо це те, що я чую і тут, і в розмовах з іншими лідерами. На жаль, цей імпульс сформувався після того, як ми побачили жахливі смерті, зруйновані квартири в Дніпрі. Це те, що штовхає нас вперед. Ще я мушу додати, що після заяви британського уряду про те, що вони збираються відправити свої танки, в інших залишається менше аргументів не робити те саме”, — сказав глава литовського МЗС.

Борис Джонсон та віце-прем’єр-міністерка Канади Христя Фріланд закликали союзників швидко надати Україні всю необхідну зброю. При цьому експрем’єр Великої Британії наполягає на тому, щоб Захід перестав перейматися щодо ядерної ескалації. На його думку, лідер РФ Володимир Путін не використовуватиме атомну зброю.

“Ми маємо зосередитися на підтримці України та наданні Володимиру Зеленському інструментів, необхідних для завершення роботи. Дайте їм танки, втрачати нічого”, — заявив Борис Джонсон.

А санкції Європейського Союзу занурять економіку Росії в рецесію на десятиліття, запевняє президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

“Україну Європа підтримуватиме стільки, скільки потрібно. Останній 3-мільярдний транш в рамках пакету допомоги на 2023 рік зміцнить фінансову стабільність України, дозволить виплачувати зарплати та пенсії”, — сказала фон дер Ляєн.

Для того, щоб українцям пережити зиму, “Нафтогаз” в Давосі домовився про резервування та фінансування додаткових обсягів газу. Також українська делегація наголосила і на повоєнному відновленні України.

“Війна в Україні триває, однак ми маємо напрацьований з MIGA та DFC механізм страхування ризиків, який прагнемо масштабувати на всі країни, які бажають інвестувати в Україну. Це дозволяє вже зараз вести з партнерами діалог щодо секторів, які викликають найбільший інтерес інвесторів”, — наголосила перша віце-прем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Проте в Давосі деякі експерти побоюються, що війна РФ проти України стане масштабним ризиком для світової економіки протягом найближчих двох років. Так, один з директорів Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва закликала світову еліту врахувати ризики через обмеження блакитного палива.

“Рецесія, схоже, охопить увесь світ, країни все більше покладаються на вугілля в умовах обмежених поставок енергії, а вартість обслуговування боргу стрімко зростає. Помилитись, значить “втягнути світ в таке місце, де ми всі станемо біднішими і будемо в меншій безпеці”, — висловила думку Крісталіна Георгієва в інтерв’ю The Guardian.

На думку міжнародних експертів, учасники ВЕФ найбільше стурбовані тим, щоб не допустити світової війни.

“Політики, на мою думку, збираються в Давосі для того, щоб неформально обговорити, як виходити з цієї ситуації. Вони стурбовані тим, щоб не допустити великої війни і таки запустити розвиток людства за коопераційним сценарієм, а не конфронтаційним”, — пояснив експерт-міжнародник, український дипломат Руслан Осипенко.

Окрім обговорення глобальних політичних та економічних проблем, пов’язаних з російсько-українською війною, топ-темами стали розробка безпечної та ефективної вакцини перед загрозою нової пандемії та перехід на “зелену” енергетику в найближчі десятиліття.

Підсумки Всесвітнього економічного форуму в ефірі телеканалу FREEДОМ підвели:

  • депутатка Верховної Ради України, голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева;
  • народний депутат України Олексій Гончаренко;
  • радник глави Офісу президента України Сергій Лещенко;
  • народний депутат України, заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова української делегації в ПА НАТО Єгор Чернєв.

Марія Мезенцева: Україна продовжує бути на вершині адженди ВЕФ

— Світовий економічний форум в Давосі майже повернувся у звичайний формат, бо минулого року його проводили не в лютому, а пізніше, в травні. Причиною цього стала, передусім, повномасштабна агресія Росії проти України.

Цікавим фактом минулого саміту було те, що “Російський дім” (офіційну російську резиденцію в Давосі, — ред.) перетворили на “Дім військових злочинів РФ”. Він привертав багато уваги представників різних країн світу, які займаються економікою, фінансами, правами людини, екологією та іншими темами.

Ми продовжуємо бути на вершині так званої адженди.

Олена Зеленська виступала в форматі відкритих полів саміту, де презентувала формулу миру президента України, що складається з 10 пунктів. Наразі він комунікує її різними способами політикам всього світу, пропонуючи обрати лідерство в одному з напрямків.

Дуже цікавий крок зробила перша леді, передавши лідерові Китаю 10 пунктів мирного плану президента Зеленського. Впевнена, реакція надійде дуже швидко.

Буквально напередодні нашої розмови ми закінчили обговорення одного з 10 пунктів — це питання відповідальності РФ за скоєні злочини, зокрема, злочин агресії, а також створення спеціального трибуналу та репарацій за завдані збитки.

Прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас, яка вела панельну дискусію, навела дані Світового банку, згідно з якими втрати економіки України [від війни] оцінюються в 350 млрд дол. На це представник міністерства закордонних справ посміхнувся, тому що за нашими підрахунками втрати ще більше…

Чи можемо ми адекватно оцінити втрату життя українців, включаючи членів нашої команди?

Сталася неймовірна трагедія (падіння вертольота ДСНС в Броварах Київської області, — ред.). Ми приймаємо співчуття від кожного делегата, знайомого нам та незнайомого, які бачать українські прапори або приходять до “Українського дому”. І, звичайно ж, ми чекаємо на розслідування, а весь світ ставить питання — що ж стало причиною такої трагедії.

Водночас ми бачимо, як Давоський форум продовжує допомагати Україні знаходити контакти. Я, наприклад, зустрічаюся з представниками Zurich Insurance, однією з топ-5 страхових компаній в світі. Завдяки цьому Харківщина отримає генератори великого формату для соціальної інфраструктури на півмільйона швейцарських франків. І це вже другий проект, який швейцарська компанія робить для Харківської області та Донбасу.

Дуже важливо залишати такі контакти відкритими, а також безпосередньо повідомляти наших партнерів, які є потреби в гуманітарній та військовій сферах.

Ми побачили прогрес з питання танків. Я напередодні спілкувалася з нашими швейцарськими колегами… І мені дуже приємно, що наші колеги з Західної Європи кажуть, що це тільки їхня вина, що, наприклад, танки та бойові машини у великій кількості не передаються. Швейцарія не має наміру таких блокувань. Нагадаю, кожна країна, як і в формулі передачі озброєнь через НАТО, може робити це в односторонньому порядку.

Ми очікуємо, звичайно ж, на поставки сучасних протиракетних систем, танків, різних бойових машин, наприклад, Marder. Також приємно було бачити депутатів з Великої Британії, з якими ми буквально в грудні говорили про танки Challenger, які вже прямують до України. І дуже важливо проводити надалі тренінги для Збройних сил України.

Ми також обговорювали, як можна забезпечити безпеку продовольства. Тому що ми побачили кризу в цій сфері, яка настала в африканських країнах і країнах Європи через блокування поставок морем наших суден з зерном.

Ми раді, що президент Зеленський мав можливість в черговий раз виявити лідерство в цьому питанні разом з турецькими партнерами та досягти розуміння в рамках ООН для програми Grain from Ukraine. Звісно ж, очікуємо після Давосу конкретних домовленостей — дуже активно працює міністерство економіки на полях форуму, а делегація народних депутатів — в різних форматах. Наприклад, в “Грецькому домі” обговорюватимуться економічні питання, пов’язані з Фондом держмайна.

Наша мета — втілити мирний план президента Зеленського, залучити максимальну кількість партнерів, щоб вони взяли шефство над цими пунктами, а також нагадати, що агресія Росії проти всього цивілізованого світу продовжується.

Теми щодо ПВК “Вагнера”, спеціального трибуналу, компенсаторних механізмів ми також підніматимемо на полях ПАРЄ, зимове засідання якого проходитиме в Страсбурзі буквально наступного тижня.

В рамках саміту також заплановано робочу вечерю нашої делегації та спеціальний сніданок Ukrainian breakfast, на якому будуть і президенти, і прем’єри, і міністри країн-партнерів.

[Щодо розуміння політиків та інвесторів необхідності відновлення України вже зараз] ми бачимо, що динаміка позитивна. Це, зокрема, об’єкти соціальної інфраструктури в Харківській та Житомирській областях, а також на Донбасі. У нас, наприклад, була гаряча тема генераторів — весь імпорт генераторів в Україну дорівнює потужності одного блоку АЕС. Партнери продовжують нас підтримувати, йдеться і про готовність бізнесу вкладатися, і про безповоротну фінансову допомогу від країн Євросоюзу.

Ми також говорили про використання на відновлення України заморожених активів Центробанку Росії, які оцінюються в 350 млрд дол., активів приватних компаній та приватних осіб, які підтримують агресію проти України.

Ми маємо робочі міні-групи, неформальні чати, зустрічаємося з нашими партнерами в кулуарах саміту. Думаю, що новини щодо заморожених активів будуть вже на початку наступного місяця. Нагадаю, заступник міністра юстиції України Ірина Мудра, яка відповідає за цю тему, виступила на полях саміту та закликала всіх колег приєднуватися.

Олексій Гончаренко: ВЕФ — унікальний майданчик, який поєднує світову політичну еліту, бізнес-еліту та журналістів з усіх головних медіа світу

— [Щодо важливості емоцій в роботі української дипломатії]: дуже важливо показувати той біль, який проходить Україна… Можна говорити якісь загальні фрази чи про політику, але дуже важливо розповідати історії людей, які втратили своїх рідних та близьких, бо люди ставлять себе на це місце… Вони відчувають, коли говориш про загиблих дітей — ми всі думаємо про своїх дітей.

Емоції — це дуже важливо. І, звісно, емоції світу на нашому боці.

Тут працює виставка фото та відео в “Українському домі”, яка показує злочини військових РФ. Її, зокрема, відвідали президент Польщі Дуда та польський прем’єр-міністр Моравецький, президент Латвії Егілс Левітс, депутати інших країн, великий бізнес.

До речі, це другий Давос від початку вторгнення — перший був в травні минулого року. І попередня така виставка проходила в будівлі, де раніше був “Російський дім”. Тобто це був будинок, в якому пили французьке шампанське та закушували чорною ікрою російські олігархи, які сьогодні входять до оточення Путіна.

Анджей Дуда, наприклад, після участі у відкритті “Українського дому” оголосив про створення так званої танкової коаліції, яка має надати Україні танки, щоб зупинити цю агресію. Тому результати є, і їх буде більше.

Добре і правильно, що Україну в Давосі представляє перша леді. Загалом це унікальний майданчик, який одночасно поєднує світову політичну еліту, бізнес-еліту та журналістів з усіх головних медіа світу — Politico, Financial Times, The Economist, The New York Times.

Це наша унікальна можливість донести свій меседж, пояснити чому важливо знову підняти Україну в світових пріоритетах. За це потрібно постійно боротися, звісно, саме по собі нічого не буде. Без підтримки людей не буде зброї, економічної допомоги, а підтримки людей не буде, якщо це не висвітлюватимуть медіа. Тобто все взаємопов’язане. І це робота, яку намагається виконувати український дипломатичний фронт.

При цьому слід бути вдячними за ту допомогу, яка є. Сьогодні багато країн світу відривають від своїх платників податків та дають Україні. Без цієї допомоги ми б не змогли, просто держави не було б. Тому що сьогодні ситуація в Україні така, що військові витрати — не рахуючи зброї, яку ми отримуємо окремо — зарплата військовим, паливо, обмундирування, а також решта — зарплати вчителів, лікарів, держслужбовців, пенсії — все це фінансують наші партнери.

На жаль, цього недостатньо, особливо коли ми говоримо про зброю. А відповідь на запитання, коли буде достатньо зброї, дуже проста — коли ми переможемо. Якщо перемоги поки немає, значить, зброї не достатньо.

Наша перемога навіть в політичних інтересах світу, бо без неї не буде ні припинення інфляційної кризи, ні продовольчої, ні енергетичної, ні міграційної. Ми намагаємося це довести, на прикладі пояснити, що Україні сьогодні потрібні далекобійні ракети, важкі західні танки, дрони. Динаміка є, але, звісно, хочеться швидше.

Сергій Лещенко: Після всіх виступів Зеленського в Давосі була тотальна підтримка України з боку всього цивілізованого світу

— По-перше, президент Зеленський виступив не один, а багато разів. Кожен його виступ був пронизаний цим закликом [надавати Україні зброю], бо від цього залежить подальший розвиток ситуації на полі бою. Існує консенсус серед всіх країн цивілізованого світу. Навіть Сербія вже підтримує те, що не можна дати Путіну виграти цю війну. Не можна дати авторитарному режиму відчути смак крові та можливість силою захоплювати ті території, на які вони поклали око та вважають зоною свого впливу.

Відгук є, питання тільки — коли і яка зброя. На сьогоднішній день головні дебати, звичайно, точаться навколо танків, які для України критичні. Для Німеччини ситуація така: вони не хочуть давати танки, доки їх не дасть США. І схожа модель поведінки з боку Німеччини вже спостерігалася раніше. Тому зараз головне — трикутник Україна-Німеччина-США якось розширити.

Польща може виступити тим джокером, який вирішить ситуацію, надавши Україні танки німецького виробництва, не чекаючи на санкції від Німеччини. І таким чином розблокує цей невеликий глухий кут, який виник. Але я переконаний, що в нас будуть танки, а зрештою навіть винищувачі.

Американці в цьому питанні використовують аргумент, що це надто складна в експлуатації техніка. Наш аргумент — HIMARS теж не проста техніка, але українські воїни зуміли легко ними керувати, не втративши від початку поставок жодної одиниці.

Загальний настрій після всіх виступів президента — Україна користується тотальною підтримкою всього цивілізованого світу. І ця підтримка виражається не лише в моральних заявах, а й у наданні озброєння, яке вже “Рамштайн” зафіксує як зобов’язання кожної зі сторін перед Україною.

Єгор Чернєв: В Давосі навіть скептик Кіссінджер визнав, що після перемоги в цій війні Україна має стати членом НАТО

— Віце-прем’єрка Канади Христя Фріланд на українському сніданку заявила, що ми чуємо дуже багато слів подяки західним партнерам від України. Але, мабуть, Заходу варто подякувати Україні, яка взяла на себе основний удар, не пустивши далі на захід авторитаризм, тиранію, варварство…

Вони розуміють наслідки і для світової економіки, і для демократії загалом, у випадку якби Україна не встояла. Дуже складно було б довести, що цінності вільного світу все ще існують, якби перемогла тиранія та автократія. Тому в цьому є абсолютне розуміння, але немає єдиної думки щодо надання озброєння. При цьому таке відчуття, що в Європі всі, окрім Олафа Шольца, розуміють, що танки потрібні Україні для захисту своїх громадян і європейських цінностей. Сподіваюся, це скоро зміниться.

На основній вулиці Давосу представлені “доми” різних країн. До 2022 року там завжди були “Український дім” та “Російський дім”. Торік Україна зробила “Російський дім” “Домом військових злочинів РФ”. Зараз його немає, і цю будівлю займає Індія.

В “Українському домі” була постійна виставка з фото, відео та текстами про військові злочини Росії в Україні. Більше того, вперше цього року “Український дім” було умовно поділено на дві частини. Одна з них, “Україна — це ти” була повністю присвячена темі військових злочинів РФ та геноциду проти українців. Як кажуть організатори, цього року “Український дім” відвідала рекордна кількість людей за весь час його існування.

Давос — це економічний форум, на який щорічно з’їжджаються очільники великого бізнесу, різних організацій… Відповідно, з цими враженнями, емоціями, а також розумінням вони повертатимуться до своїх країн для ухвалення рішень щодо подальшої допомоги.

В Давосі я чув, що є дві групи інвесторів. Перша готова зараз інвестувати в те, що було зруйновано. Інші, посилаючись на те, що у нас триває війна, пропонують почекати та висловлюють готовність заходити після війни. З кожною з них ми, звичайно ж, проводили бесіди та переконували, що входження зараз допоможе отримати більше з часом.

Ми ж говоримо про те, що за скоординованої допомоги Заходу ми можемо звільнити наші території та закінчити цю війну найближчим часом, маю на увазі в 2023 році. Ось і давайте координувати інвестиції разом з лобіюванням військової допомоги від ваших країн.

Тобто, за великим рахунком, це пряма взаємодія між озброєнням, яке йде, і інвестиціями, і знову ж таки доходом з цих інвестицій. Ніхто не має сумнівів, що після закінчення цієї війни Україна стане магнітом інвестицій і допомоги і від країн, і від компаній.

Ми — і президент про це говорив — перевагу і найбільшу увагу приділятимемо тим, хто з нами залишився або прийшов під час війни, хто допомагав попри все.

Ми де-факто семимильними кроками прямуємо до НАТО. Нам, звичайно, треба буде це закріпити де-юре. А для цього потрібна політична воля 30 країн на сьогоднішній день — їх скоро буде 32.

Немає питання — чи буде Україна в НАТО. Є питання — коли Україна буде в НАТО. І якщо такі, навіть не нейтральні, а опозиційно налаштовані до членства України в НАТО політики, як Генрі Кіссінджер, який на форумі в Давосі заявив, що єдиним правильним фіналом цієї війни буде наше членство в НАТО… Це говорить про те, що внутрішнє розуміння є, і навіть найбільші скептики ухвалять рішення про членство України в НАТО після нашої перемоги.

Прямий ефір