Танковий завод новітнього покоління в Україні: експерти оцінили перспективи угоди з Німеччиною

Panther KF51. Фото: armyinform.com.ua

Україна в найближчі два роки може отримати від країн-партнерів понад 300 основних бойових танків Leopard-1 і Leopard-2. Але крім бойових машин від країн-партнерів будуть поставлені і нові “Леопарди” від німецького концерну-виробника Rheinmetall.

Тим більше, Rheinmetall готовий побудувати в Україні танковий завод потужністю близько 400 машин на рік.

Що планують виробляти

Пропозицію про будівництво заводу озвучив глави концерну Rheinmetall Армін Паппергер. Він зазначив, що вартість проєкту —  близько 200 мільйонів євро. Підприємство має стати базою для випуску нових танків типу “Пантера” (Panther KF51), який вперше був представлений минулого року.

Panther KF51 — німецький основний бойовий танк. Має приблизно таке ж бронювання, як і в його попередника Leopard 2A7. “Пантера” базується на корпусі Leopard 2, від якого також успадковані силовий агрегат, трансмісія і ходова частина. Однак при масі 59 тонн він важить приблизно на три тонни менше, ніж “Леопард”, і має дальність ходу близько 500 км.

Екіпаж Panther KF51 — три людини (командир, навідник у башті та механік-водій). Всередині є місце ще для одного бійця – оператора безпілотника або командира підрозділу.

Цифрова архітектура танка влаштована так, що управління датчиками і зброєю може миттєво передаватися між членами екіпажу. Кожна станція оператора може переймати завдання і ролі в інших, зберігаючи при цьому повну функціональність.

Стріляє танк з нової 130-мм гладкоствольної гармати Rh120 (для стандартів НАТО характерні 120-мм). Концерн створив і новий автомат підзарядки на 20 боєприпасів.

Відмінна риса — пускова установка для розвідувальних БпЛА і дронів-камікадзе HERO-120, яка може випускати одночасно до чотирьох таких дронів.

На верхівці танка також є квадрокоптер, який під час польоту допомагає танку засікати ціль навіть поза її видимістю для техніки.

Panther KF51. Фото: wikipedia.org

У концерні Rheinmetall переговори з українським урядом про будівництво заводу характеризують як “багатообіцяючі”, і рішення може бути ухвалено в найближчі два місяці.

Армін Паппергер заявив, що за умови успішної угоди завод можна побудувати в Україні навіть в умовах триваючої війни. Щоб захистити підприємство від російських обстрілів, його потрібно буде оснастити протиповітряною обороною.

Наскільки реальні плани

Реалістичність будівництва сучасного танкового заводу в Україні в ефірі телеканалу FREEДОМ оцінили:

  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант запасу;

ДМИТРО Снєгирьов: Танковий завод в Україні — це сигнал для Росії

— Рішення про будівництво має бути ухвалено вже протягом двох місяців. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрічався безпосередньо з директором концерну Rheinmetall, і за заявами німецької та української сторін можна судити про те, що рішення ухвалено на користь України.

Ще одна позитивна заява прозвучала від гендиректора про кількість танків, необхідних Україні для перемоги, — від 600 до 800. Це показник, враховуючи, що продуктивність майбутнього заводу — це близько 400 танків (на рік, — ред.).

Якщо враховувати так звану танкову коаліцію і кількість бронетехніки, яку буде поставлено найближчим часом з боку тієї ж Німеччини, то ми можемо говорити, що вже у 2023 році ми сформуємо необхідну кількість важкої бронетехніки, а саме танків.

Йдеться про постачання не тільки танків “Пантера”. Відповідно, цей концерн розробляє і вже готовий на початку березня відвантажити Збройним силам України 20 бойових машин піхоти Marder (з нім. — “Куниця”). Це перша ластівка. Тобто можемо говорити про те, що йдеться про масштабне переозброєння ЗСУ новітніми зразками озброєння.

Panther KF51 — це танк новітнього зразка. Він був продемонстрований буквально рік тому. Зараз ведуться переговори про постачання “Пантери”. І Україна має всі шанси стати першою країною-покупцем цього високотехнологічного озброєння. А Росія тим часом розконсервує свої танки Т-62 [радянського зразка].

Інформація навіть про можливість будівництва танкового заводу в Україні — це насамперед політична заява. Вона свідчить про стабільний внутрішньополітичний курс нашої країни, що президент повністю контролює процеси в Україні.

І друге — це зовнішньополітичний сигнал. Уряд Німеччини, який часто критикували за затримку поставок озброєння, фактично виступив з інноваційною програмою переозброєння ЗСУ безпосередньо в момент будівництва заводу на території України.

І якщо німецький концерн абсолютно не розглядає можливість знищення свого виробництва так званою високоточною зброєю з боку російських окупантів, то це насамперед гарантії уряду Німеччини щодо захисту своїх інвестицій в українську оборонно-промислову галузь.

Насамперед, це політичний сигнал Росії про те, що Німеччина і країни НАТО розглядають Україну як найважливішого військово-політичного партнера. І питання про членство в НАТО взагалі апріорі не стоїть. Незалежно від того, чи Україна — член НАТО, чи не член НАТО — збройні сили країни вже за рік фактично володітимуть новітньою зброєю, яка відповідає стандартам НАТО.

Після рішення про передачу систем Patriot, а фактично йдеться про створення єдиної протиракетної оборони, адаптованої з країнами НАТО, рішення про будівництво танкового заводу фактично ставить крапку в планах РФ.

Leopard-1 фактично знято з виробництва в Німеччині. Йому на зміну прийшла лінійка Leopard-2, який, найімовірніше, поставлятимуть Україні.

Тобто це новітній зразок. Навіть моделі Leopard-1 порівняно з російськими танками Т-64 і Т-72 — це як “Запорожець” порівняно з “Мерседесом”.

А “Пантера KF51” — для росіян це неможливість ураження засобами протитанкової боротьби. Система “Пантера” передбачає комбінований характер броні, тобто покращений бронезахист плюс артилерійське озброєння.

Паралельно з поставками озброєнь слід вирішувати ще кілька питань. Процеси переоснащення Збройних сил України новітніми зразками техніки мають іти паралельно з вирішенням питання логістичного забезпечення. Це будівництво ремонтних баз, навчання танкових екіпажів і насамперед танкових механіків.

Тоді ми можемо говорити про те, що 2023 рік стане роком перемог української зброї.

ІГОРЬ РОМАНЕНКО: Німеччина довго розганялася, але тепер може очолити процес озброєння України

— Танковий завод можна побудувати досить швидко, приблизно за рік. І пропонується, щоб перші підприємства для виробництва танків п’ятого покоління були в Німеччині та в Угорщині.

Танка рівня Panther KF51 поки що немає на озброєнні в інших країнах світу. Наша держава буде зацікавлена в такому танку. Але він не дешевий. Однак німці зацікавлені в тому, щоб перенести виробництво в Україну. Тут його виготовлення буде дешевшим, ніж у Німеччині.

За підсумками першого року повномасштабної війни у світі розуміють, що вона є випробуванням усіх видів зброї на території України. Насамперед РФ використовує цю війну як полігон для утилізації старої зброї та випробування нової. Що стосується наших союзників, це можливість збройовим компаніям різних держав проявити і показати себе. Наприклад, є частина сучасних озброєнь, які не брали участі в реальних бойових діях, а ніщо не може дати більшу оцінку озброєнню, ніж безпосереднє ведення боїв.

Німці довго “розбігалися”. Однак зараз вони в Європі виходять на перші позиції, щоб очолити цей рух.

У Німеччині ще зенітно-ракетний комплекс IRIS-T дуже добре себе зарекомендував. Є низка інших напрямків, які можна впровадити. Ми це вітаємо.

Все питання полягає в тому, як підійти до цих процесів розумно. Тому що питання не просто в тому, щоб запустити виробництво озброєння, а питання в задіюванні технологій на наших підприємствах. У нас у Харкові є бронетанковий завод, конструкторські бюро. Тому хотілося б певної інтеграції та розвитку.

Але хотілося б не наздоганяти в технологіях, а використовувати їх для того, щоб підняти рівень свого виробництва і випускати найсучасніші, найефективніші види озброєння для забезпечення безпеки нашої держави, маючи на увазі такого сусіда, як Росія.

Україні також важливо отримати літаки четвертого покоління, що дасть нам змогу вирівнятися з росіянами або навіть бути кращими в цьому. А поки що тут ми програємо з урахуванням старого радянського авіаційного парку. У нас зараз чотири основні типи літаків: два винищувачі МіГ-29 і Су-27, штурмовик С-25 і фронтовий бомбардувальник Су-24.

Читайте також: США та Євросоюз активізують постачання зброї Україні — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір