Західні країни передадуть Україні понад 300 одиниць сучасних моделей танків, серед яких — німецькі Leopard, англійські Challenger 2 й американські Abrams.
У керівництві Збройних сил України (ЗСУ) розраховують, що бронетехніка має надійти в нашу країну протягом найближчих місяців. Українські танкісти вже проходять відповідну підготовку в Польщі та Німеччині.
Багато фахівців вважають, що поява танків західного зразка на озброєнні ЗСУ може докорінно змінити хід війни на користь України.
Танкова коаліція Заходу у відповідь на ескалацію РФ
Посол України у Франції Вадим Омельченко в інтерв’ю телеканалу BFMTV повідомив, що на сьогодні про наміри передати Україні танки заявили 12 держав. Загалом, за словами дипломата, Україні передадуть 321 танк, з яких:
- 105 танків Leopard 2 — Німеччина, Польща, Канада, Португалія, Швеція, Норвегія, Іспанія, Фінляндія, Данія;
- 31 танк Abrams (“Абрамс”) — США;
- 14 танків Challenger 2 (“Челенджер-2”) — Велика Британія;
- 120 модернізованих танків Т-72 — Чехія і Нідерланди;
- 60 модернізованих радянських танків, з яких 30 — це PT-91 Twardy (модернізована версія танка Т-72) — Польща.
Танки Stridsvagn 122, які є модернізованою версією танка “Леопард”, передасть Швеція, проте їхня кількість поки що не розголошується;
Крім цього, Франція розглядає можливість передачі Україні танків Leclerc, але поки що остаточного рішення з цього питання немає.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, у першій хвилі допомоги ЗСУ отримають від союзників 120-140 західних танків. Очільник МЗС наголосив, що деякі з держав “танкової коаліції” мають ще ухвалити формальні рішення згідно зі своїми внутрішніми процедурами.
“Можу лише зазначити, що в першій хвилі вкладів Збройні сили України отримають від 120 до 140 одиниць сучасних танків західних моделей. Це Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams. І дуже розраховуємо на Leclerc”, — сказав Дмитро Кулеба.
Військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак вважає, що Україна зможе вийти на цифру приблизно 300 танків протягом приблизно пів року. Аналітик підкреслив, що танки будуть використовуватися українськими збройними силами для активного прориву. За словами Ступака, за пів року Україна окремими партіями може отримати близько 370 одиниць цього виду бронетехніки.
“Ми чекаємо цих поставок, нам вони потрібні чим швидше, тим краще. Зрозуміло, не кардинально, не відразу, але вони змінюватимуть хід ведення війни. Тому росіяни теж поспішають робити якісь захоплення, завоювання. І з цим пов’язана істерія навколо Бахмутського напрямку, Вугледара. Вони знову і знову йдуть у наступ. Тобто ми чекаємо техніку, щоб із технікою прорватися вперед, а росіяни не чекають нічого”, — розповів експерт.
Своєю чергою, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України Андрій Риженко зазначив, що в керівництві європейських країн були побоювання, що в разі постачання танків Україні може статися різка ескалація бойових дій.
“Політики, природно, проявляють обережність, це їхня робота. Але я думаю, що тенденція розвивається у сприятливому для нас напрямку. Для країн НАТО важливе колективне рішення. Позицію Європи змінила візуалізація того, що РФ робить в Україні, зокрема й візити політиків на деокуповані території”, — сказав Андрій Риженко.
У Європейському Союзі підтвердили, що рішення про передачу Україні сучасних танків було ухвалено через ескалацію бойових дій з боку Росії, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
Як заявив представник Європейської комісії з питань зовнішньої політики Пітер Стано, Україна “захищає свою незалежність, свою територію, свій народ перед агресією, яка має на меті зруйнувати країну і державу, як про це заявив Путін”.
“Насамперед рішення поставити танки Україні було мотивоване рішучістю ЄС допомогти Україні захистити себе. Це відповідь на ескалацію з боку Росії, яка майже рік від початку незаконного і невиправданого захоплення України вбиває людей, руйнує цивільну інфраструктуру, використовує голод як зброю, використовує енергію як зброю — вони (росіяни, — ред.) використовують як зброю все, що можуть, щоб зламати Україну та її існування як країни як держави. Євросоюз має допомогти Україні захистити себе”, — констатував Пітер Стано.
Подібної думки дотримується і російський опозиційний політик Геннадій Гудков. За його словами, постачання Україні важких озброєнь і рішення, ухвалені в рамках “Рамштайна-8”, і додаткове рішення щодо постачання Україні танків є відповіддю Заходу на неготовність президента РФ до “розумних розмов” про припинення війни.
“Це [рішення про постачання] ухвалено у зв’язку з неготовністю Путіна до будь-яких взагалі розумних розмов про припинення війни. Це відповідь Заходу на його безумство. Зараз дуже важливо, щоб українські збройні сили проявили можливість широкомасштабних наступальних операцій. І чим швидше ця техніка надійде, тим більше буде можливостей в України це продемонструвати, проявити”, — зазначив Геннадій Гудков.
Огляд думок експертів
Скільки танків можуть отримати Збройні сили України від західних союзників? Коли почнуться активні поставки західних танків в Україну? Чи зможуть поставки “Леопардів”, “Абрамсів” і “Челленджерів” вплинути на хід війни? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк;
- кандидат історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров;
- військово-технічний експерт, фахівець із бронетанкової техніки Микола Саламаха;
- військовий експерт, волонтер Павло Нарожний;
- керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Читайте також: Скільки часу знадобиться, щоб західні танки змінили ситуацію на фронті — думка Селезньова
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Наразі Україна і Захід розробляють календарний план постачання танків
— І Зеленський, і інші представники українських переговорних груп завжди наполягали на тому, що нам потрібно там не 10, 20, 50 танків, а потрібна конкретна кількість — 350, 450, 500 танків, які необхідні для формування ударних штурмових танкових бригад. Тобто, щоб це мало якесь значення, сенс і дійсно впливало на ситуацію на полі бою.
Ми пропонуємо математичні формули, які точно описують, що і в якій кількості нам необхідно. Із цим усім є повне розуміння.
Що стосується логістики, то вже почалися процеси навчання наших хлопців. Логістика займе якийсь час. Але знову ж таки, я сподіваюся, що цей час не буде вимірюватися місяцем, а займе тиждень — півтора, максимум два місяці, виходячи з планів сценарних постановок Генерального штабу.
Тому зараз, у період щільної логістичної роботи переговорна позиція зараз впирається в те, щоб розписати календарний план — які танки, звідки йтимуть.
Зараз у партнерів є точне розуміння, що це не абстракція якась. Зараз усі розуміють, що кожен день — це день, який ми конкретно оплачуємо кров’ю. Тому потрібно все робити дуже швидко.
Якщо подивитись на переговорні процеси на початку чи середині війни, коли вони категорично відмовлялись будь-що обговорювати по важких видах зброї, то зараз дедалі менше часу достатньо для того, щоб отримати той чи інший новий вид техніки. Так було, наприклад, на користь артилерії. Швидше ми отримали РСЗВ, ще швидше ЗРК, ще швидше танки. Я думаю, що точно так само швидше будемо переходити до ракет підвищеної дальності і так далі.
Немає сумнівів, що наші партнери до кінця стоятимуть поруч з Україною. І немає сумнівів у тому, що вони точно розуміють природу війни й розуміють, як вона має закінчитися.
Слова того ж генерального секретаря НАТО Столтенберга і слова лідерів національних лідерів інших країн дуже чітко фіксують: Росія має програти, і ми дамо Україні всі ресурси та всі інструменти для того, щоб вона виграла.
Глобальна політична еліта вийшла на принципове для себе рішення: Україна має отримати всю необхідну техніку. Це Перше. Друге — Росія повинна програти. І третє — спеціальний трибунал обов’язковий.
ЮРІЙ ФЕДОРОВ: Якщо Україна отримає всі танки, ЗСУ зможуть прорвати оборону росіян
— Ті самі 105 одиниць “Леопардів”, які начебто обіцяні тими чи іншими європейськими країнами, це далеко не вся та танкова техніка, яка може бути передана Україні. Є ще модернізовані танки Т-72, які зараз у Чехії приводять до ладу. Оснащуються новим двигуном, ставлять тепловізори, деяке інше обладнання.
Цих танків разом із тими, які передають Нідерланди, налічується близько 120 одиниць. Вони не такі сучасні, не такі якісні, як Leopard, але проте цілком боєздатні.
Ще з’явилися повідомлення про те, що Швеція розглядає питання про передачу 50 своїх танків Stridsvagn 122 (SV 122, — ред.). По суті справи, це шведський варіант того ж самого “Леопарда”, але трохи більш модернізований порівняно з тим варіантом цієї моделі, яку дозволено за ліцензією виробляти у Швеції.
Отже, кількість танків уже за тими цифрами, які ми знаємо, сягає десь близько вже понад 200 одиниць. Якщо ця кількість танків — а це приблизно дві повноцінних танкових бригади — зосереджені на досить вузькій ділянці фронту, вони можуть являти собою “броньований кулак”, який після артилерійської підготовки прорве оборону росіян, і зможе забезпечити вихід вже значних сил ЗСУ в оперативний тил.
Мені дуже важко говорити про те, на якому напрямку Генштаб ЗСУ планує такий наступ. Це знають, напевно, тільки кілька десятків людей у вищому військовому і політичному керівництві України.
Хай там як, ці танки плюс бойові машини піхоти “Бредлі”, німецькі “Мардери” — це суттєва сила, яка може прорвати оборону, якщо цей наступ буде як слід підготовлений і з оперативної, і з технічної точки зору.
МИКОЛА САЛАМАХА: На отримання танків має піти півтора — два місяці
— 500 танків — це близько 15 механізованих або мотопіхотних бригад, або два армійські корпуси. Це два оперативних напрямки дій Збройних сил України.
І це можливе звільнення всіх окупованих територій протягом 2-3 місяців, якщо ми почнемо отримувати танки найближчим часом, і витратимо на отримання перших 300 одиниць до трьох місяців.
Водночас у міру надходження танків, ми будемо навчати екіпажі, проводити бойове злагодження взводів, рот батальйонів, проводити командно-штабні навчання з використанням підрозділів і частин. Відповідно, десь місяці через 3,5-4 ми вийдемо на режим готовності до бойових дій, які мають закінчитися звільненням українських територій від агресора.
Що стосується термінів, то юридична складова може бути вирішена протягом 2-3 тижнів, а далі піде технічна складова. Деякі країни після розв’язання всіх юридичних питань можуть постачати по 10-14 танків практично відразу.
Тобто протягом найближчого місяця ми зможемо отримувати перші партії танків. Це танки, які обіцяє Велика Британія, танки, які прийдуть із Чехії, і танки, які обіцяє Польща.
Напевно, протягом десь двох місяців ми зможемо отримати танки зі Сполучених Штатів Америки. Але звертаю вашу увагу, що підготовка українських танкістів почалася вже і в Польщі, і в Німеччині. Найближчим часом вона розпочнеться у Великій Британії і, можливо, в США. Хоча, можливо, американці навчатимуть наших танкістів безпосередньо на навчальній базі сьомого армійського корпусу у Німеччині.
Робота над отриманням танків почалася не вчора, і навіть не позавчора. Коли Володимир Залужний сказав, що нам необхідно 300 танків, 700 БМП і 500 артсистем, він ґрунтувався на тих цифрах, які випливають із потреб ЗСУ, а також із можливостей наших союзників надати нам це все та організувати техобслуговування і ремонт. Тому робота триває вже не один місяць.
За останні півтора місяця робота інтенсифікувалася дуже серйозно, і на “Рамштайн” уже чітко прозвучали конкретні цифри. Після того, як Німеччина все-таки дала згоду на експорт “Леопардів” в Україну, це все почало набувати практичних форм. І я думаю, що дуже серйозних великих затримок у нас не буде. Якщо вони й будуть, то їх усунуть спільними зусиллями в досить стислі терміни.
ПАВЛО НАРОЖНИЙ: Західні танки допоможуть створити Україні сильний “залізний кулак”
— 320 танків, обіцяних нам, це дві повні танкові бригади, що категорично змінить поле бою. У нас зараз є п’ять танкових бригад на старих радянських танках. Вони модернізовані, але це все одно радянський підхід до танкової справи.
Якщо переведуть якісь дві наявні бригади на західні танки, ми отримаємо дуже сильний “залізний кулак”, яким ми зможемо проводити наступальні дії. Це теж дуже сильно змінить ситуацію, і причин тому кілька.
Ці танки категорично відрізняються від радянських танків: що в нас, що в росіян усі танки, які є — це спадщина радянської лінійки. Вони (західні танки, — ред.) більші за розміром, вони не тільки важчі — вони вищі, але при цьому вони набагато точніші.
Ось “Леопард” відомий тим, що він з першого пострілу знищує ціль на полі бою, а радянському танку потрібно два, три, чотири постріли через те, що в нього набагато гірше з далекомірами, із камерами, із балістичними калькуляторами, ну і т.д. т.п.
Стиль ведення бою [західного танка] категорично відрізняється. Якщо для радянського танка завдання — виїхати на поле бою, зробити 5-10 пострілів, і після цього героїчно померти, то танки західні набагато більш живучі. У них стиль ведення бою більше схожий на на хижака, який сидить у засідці, на снайпера, який видивляється свою ціль з великої відстані, стріляє і переміщається на іншу позицію, щоб знищити наступну ціль. Тобто це зовсім інший танк.
Живучість екіпажу — його знищити вкрай складно. Навіть найсучаснішими методами, завдяки багатошаровій броні, комп’ютерним системам, активному захисту тощо. Тому, коли вони в нас будуть на руках, тоді ми зможемо ефективно наступати.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Західні танки потрібні для контрнаступу ЗСУ
— Якщо ми подивимося на кількість танків, то зараз ідеться про танки “Леопард”, “Абрамс”, “Челленджер 2”, РТ-91-2 Twardy, Т-72 модифіковані Чехії та Словаччини, а також Польщі.
Крім цього, Франція розглядає можливість надання танків Leclerc Україні. Ми бачимо дійсно, що кількість саме важкого озброєння з країн, які готові передавати це озброєння, зростає.
Це все здатне досить серйозно змінювати події на користь України. Ці бойові машини дуже добре себе проявляли в різних погодних умовах і в різний час доби, тобто і в нічний час, і в денний. І це те озброєння, на яке ми дуже чекали і яке здатне впливати на ситуацію, на поле бою. Сподіваюся, що так само як і в питанні з танками та бронетехнікою, у нас буде прогрес і в питанні підтримки з повітря.
На сьогодні ми на стадії підготовки наших резервів і наших сил. І під ці сили нам необхідна бронетехніка, танки та інше озброєння для того, щоб придушувати чисельну перевагу супротивника, і мати успіх у наступальних діях. Що зараз озвучується нашими партнерами в питанні ведення контрнаступальних дій? Це десь кінець весни — початок літа.
Чому так? Це не тому, що хтось затягує чи хтось зацікавлений з нашого боку. Ми зацікавлені в її якнайшвидшому завершенні. Нам необхідно, по-перше, щоб наші екіпажі встигли підготуватися та пройти навчання на цих танках, а це якраз складає мінімум 4-5 тижнів.
Друге — це те, щоб ці бійці пройшли злагодження. Це коли танки, бронетехніка, артилерія та інші військові підрозділи взаємодіють між собою, і таким чином збільшують ефективність ведення бойових дій. Наступний момент — це підготовка особового складу або додатковий час на проходження навчання, зокрема на полігонах країн НАТО за західним зразком, використовуючи бронетехніку і танки теж західного зразка.
Ну і безпосередньо логістика поставок в Україну, створення ремонтних баз тощо. На це потрібен додатковий час. Тому і говорять про терміни весна — літо.
Читайте також: Наші танкісти освоять “Леопарди”, “Абрамси” і “Челленджери” максимум за місяць, — Гетьман