Рівень життя на окупованих Росією територіях Донецької та Луганської областей продовжує знижуватись. На подорожчання продуктів та погіршення якості води скаржаться місцеві жителі.
“Окупанти пояснюють, що такі ціни через логістику, дуже багато продуктів харчування поставляється з Білорусі, яка, в свою чергу, доставляє їх туди через окупаційні адміністрації. По суті, на мешканцях тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей наживаються”, — пояснила виконавча директорка громадської організації “Східна правозахисна група” Віра Ястребова.
В одному з відео мешканці окупованого Донецька підтверджують, що у них ціни на продукти вже вищі, ніж в російських столичних супермаркетах, де молоко коштує від 60 до 90 руб. (30-45 грн.).
“У магазинах, які у нас ціни? Зайдіть, подивіться — дорожче, ніж в Москві. Пакет молока скільки коштує? 150 чи 160 руб. (76-81 грн, — ред.) в магазині. Це я бачив”, — каже донеччанин.
Українці на тимчасово окупованих територіях також показують, що вода з кранів тече з іржею.
“Ось така “кава з молоком” йде у нас з крана. Воду потрібно з півгодини спускати, щоб пропав колір. Іржава, з осадом”, — підписав фото в Telegram мешканець Єнакієвого. На знімку — руда вода.
Жителі тимчасово окупованого Донбасу перебувають під постійним тиском з боку так званих правоохоронних структур, які тепер діють від імені Росії.
“Люди — у вкрай скрутному становищі. Це посилюється погодними умовами та відсутністю нормальних житлово-комунальних послуг, відсутністю можливості придбати необхідні медикаменти. Ситуація дуже складна, особливо для людей з цукровим діабетом, які мають отримувати постійну терапію. Через незадовільну якість медикаментів вони, звичайно, страждають, і це все позначається на їхньому рівні життя”, — зауважила Віра Ястребова.
В тимчасово окупованому Донецьку співробітники так званих військових комісаріатів розпочали збір інформації про громадян 17-річного віку для постановки на військовий облік. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних Сил України.
“Зараз підлітків 15-17 років викликають у військкомат для того, щоб підтвердити їхній статус потенційних військовослужбовців та взяти на облік. За нашою інформацією, 17-річним підліткам пропонують піти, як вони висловлюються, “захищати батьківщину”, допомогти батькам. Як правило, це неповні сім’ї, які залишилися без батьків, яких Росія вбила, кинувши на війну з Україною, і тепер цих підлітків, їхні незміцнілі уми намагаються зомбувати, налаштовують проти України та закликають влитися до лав російської армії для того, щоб йти гинути на фронт”, — розповідає про ситуацію на окупованих територіях виконавча директорка “Східної правозахисної групи”.
Центр національного спротиву повідомляє, що в Горлівці Донецької області російська окупаційна влада планує мобілізувати на війну дві тисячі чоловіків. В місті збільшили кількість патрулів, і, за словами місцевих, чиниться тиск на громадянське населення.
При цьому, навіть за офіційними даними колаборантів, РФ вже мобілізувала і відправила воювати проти України 58% місцевих чоловіків, які представляли робочу силу регіону. Більше того, окупаційні адміністрації заборонили ховати загиблих примусово мобілізованих на існуючих цвинтарях, давши розпорядження створювати нові — щоб уникнути ажіотажу. Українських чоловіків заміняють робітниками з російських регіонів, а наших дітей крадуть і вивозять до Росії.
Така політика щодо захоплених територій показує, що РФ не збирається виконувати дані нею зобов’язання щодо підтримки регіону, а налаштована лише на тотальну війну та пограбування. Для цього країна-агресор має намір перетворити тимчасово окуповані території українського Донбасу на мілітаризовану зону, тобто на плацдарм для відновлення бойових дій. Докладніше про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ розповів директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський.
— Як з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації 24 лютого змінилося життя на тимчасово окупованих територіях сходу України?
— Ситуація катастрофічна. По-перше, немає чоловіків. Замість чоловіків з’явилися нові цвинтарі біля котелень, в шахтарських селищах. Щоб не створювати ажіотажу, окупаційні адміністрації заборонили ховати примусово мобілізованих, які не повернулися з фронту, на великих цвинтарях. А також запровадили розпорядження ховати людину в присутності не більше п’яти осіб.
Перші “вантажі 200” почали віддавати навесні, а це якраз травневі свята, Великдень, Червона гірка. У людей в Луганській та Донецькій областях, як і на інших територіях України, [в цей час] є традиція масово відвідувати цвинтарі.
Замість якихось інфраструктурних проектів чи розвитку територій створюються нові цвинтарі.
Щоб заповнити нестачу робочої сили, яку закривали місцеві чоловіки — шахтарі, металурги — окупанти завозять туди робітників з інших [російських] регіонів: Туви, Башкортостану, Ленінградської області…
Це політика заміщення. І це приховане завдання Кремля — місцевих відправити як гарматне м’ясо, бо вони українці, шахтарі. Вони пам’ятають, що в 2013 році при Україні на цих територіях було 96 шахт, на яких працювало близько 100 тис. робітників. Зарплата була 1000-1300 доларів за тодішнім курсом. І як зараз залишилося в кращому разі 12-13 шахт…
Щоб витравити цю пам’ять, вони зачищають місцевих чоловіків, дітей депортують, крадуть. А самі — заселяють ці території.
Ось нещодавня інформація: на Єнакіївський металургійний завод приїхали робітники Ленінградської області. В Красному Лучі ремонтують дорогу люди з Башкортостану.
Ось так можна все охарактеризувати: якщо ми беремо, наприклад, ситуацію, коли немає води, там це взагалі дрібниці, порівняно з тим, що повністю зламали життя людей.
— Ви згадали про воду. Яка ситуація з водою в Донецьку зараз порівняно з весною та літом минулого року?
— Ситуація стала гіршою, бо бойові дії йдуть, водоводи страждають — відповідно воду людям зараз лише підвозять. А гуманітарна допомога, яку постачають організації з Росії, практично вся йде на прилавки. Тобто там ціни на питну воду в пляшках космічні.
Це величезне невдоволення місцевих. І для того, щоб якось його згасити, окупанти заявили, нібито будуватимуть новий водовід від річки Сіверський Донець і в червні щось там запустять. Але люди дзвонять нам до правозахисної організації — вони розуміють, що під час війни нереально збудувати якийсь водовід і його ще й запустити.
— Міністерство оборони Великобританії в Twitter озвучило оцінку британської розвідки про те, що ще до повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року псевдореспубліки “Л/ДНР” вимагали від РФ значних фінансових витрат, і ці витрати лише зростатимуть. Навіть після поточної фази війни тимчасово окуповані території українського Донбасу залишаться для країни-агресора великим фінансовим, політичним та дипломатичним тягарем — адже Москва відкрито зобов’язалася їх підтримувати. Як ви вважаєте, Росія фінансово витрачається на підтримку так званих “Д/ЛНР”?
— Вона вже витрачається з точки зору того, що виділяє додаткове фінансування на створення силових і федеральних органів влади на тимчасово окупованих територіях України. Вже створено Росгвардію, вже збільшено штат Слідчого комітету на 893 одиниці… Вони зараз хочуть створювати нові військові частини та відкрити понад 100 відділень поліції на тимчасово окупованих територіях.
Тобто для того, щоб здійснювати силовий контроль, вони витрачатимуть гроші.
А для простих людей… Нещодавно голова так званої “ЛНР” Пасічник заявив — шахти нерентабельні, нібито 58% працівників мобілізовано. Насправді більше… Нещодавно вони оголосили про демобілізацію студентів — демобілізували буквально по 200-300 осіб. Іншим добровільно-примусово сказали підписувати контракт, щоб вони залишилися там далі. Тож фактично цієї демобілізації не було.
Всіх місцевих чоловіків вони [росіяни] намагаються відправити гарматним м’ясом на фронт, створити там регіональне представництво федеральних окупаційних органів, влити туди фінанси для контролю та зробити з цієї колись успішної фінансово та благополучної території зону мілітаризації.
Для того, щоб там не було історичної пам’яті, вони проводять депортацію дітей, запроваджують програму “Співвітчизники” для того, щоб звідти людей просто забрати. А туди відправляють робітників за програмою учасника бойових дій для цивільних.
Потрібно чесно та відкрито говорити, що вони [росіяни] роблять все для того, щоб там був плацдарм для відновлення бойових дій. І тут замислитись варто не лише Україні. Європейські партнери мають розуміти, що Росії потрібна не лише Україна. Їм потрібна дестабілізація безпеки всього європейського простору.
— Ми всі пам’ятаємо пропагандистську мантру “Росія, введи війська, Путін, врятуй Донбас”. Який зараз настрой у тих людей, які були зав’язані на так званий “русский мир” і поки що залишаються під окупацією Росії?
— Ті люди, з якими спілкуємося ми — а це досить велика кількість — кажуть, що проклинають той день, коли почули про “русский мир”. А це люди, які покинули все і поїхали до Росії, Казахстану, Європи.
Коли все це розпочиналося в 2014 році, в Антрациті “народним губернатором” був такий Олександр Ткаленко. Ось цим заводилам, з яких почалася так звана “російська весна”, місцеві жителі дзвонять та висловлюють все в обличчя.
Звісно, це пізно, але просвітлення таки прийшло… Через смерть своїх чоловіків, через втрату робочих місць, через втрату житла. Я знаю жінку, яка поховала чоловіка-шахтаря та двох синів. Вона залишилася лише з маленькою донькою. Відповідно, через це люди проклинають “русский мир” і ненавидять диктаторський режим Кремля.
— Як пропаганда відбиває такі думки людей? І як люди сприймають такі фейки, як “ЗСУ знову обстріляли Донецьк”, “ці вибухи — це все українська армія”?
— Пропаганда, яка зараз йде, спрямована на підростаюче покоління. Ми ознайомилися через наші джерела з завданнями “міністерства інформації” так званих “Д/ЛНР”.
У окупаційних адміністрацій зараз завдання — працювати на підростаюче покоління. Тому що люди 45-55 років вже розуміють брехню, вони по пів сім’ї поховали. І вони пам’ятають як було до 2014 року.
Переді мною в ефірі [правозахисниця] Віра Ястребова сказала, що вони вже 16-17-річних вербують для відправки на фронт. Це тотальне знищення української ідентичності на тимчасово окупованих територіях. Саме в такому форматі зараз працює російська пропаганда.
— А як діють пропагандисти? Це ж не просто агітки чи проведення агітацій, наприклад в навчальних закладах? Зрозуміло, щось показують по телевізору…
— По-перше, онлайн-формат — соціальні мережі “Одноклассники”, “ВКонтакте”. Якщо туди зайти, то це тихий жах. Другий момент — це навчальна пропаганда, тобто ідеологічні заходи в школах. З першого класу вони ввели на окупованих територіях класні години, на яких виправдовують агресію РФ проти України. “Уроки мужності” йдуть з третього по 11 клас — туди приходять польові командири окупантів і вчать дітей збирати-розбирати зброю.
Дитяча мілітаризація має три рівні.
На сьогоднішній день відкрито козацькі, кадетські корпуси на окупованих територіях. Наприкінці грудня Росія при ліцеї в Луганську — при Україні він називався ліцей імені Вауша — відкрила кадетський клас саме за програмою Слідчого комітету. Туди відправляють навчатися дітей-сиріт, примусово мобілізовані батьки яких загинули на фронті.
Використовуючи те, що у дитини загинув батько, пропаганда каже, що це Україна його вбила, а не РФ примусово мобілізувала. Так намагаються зробити з дитини постійного ворога українського народу та всього демократичного простору.
Плюс політичні партії та громадські організації. Наприклад, “Бойове братство” відкрило своє представництво на тимчасово окупованих територіях. Керівник організації Дмитро Саблін, депутат Держдуми РФ, раніше мав відношення до спецслужб, а в 2014 році мав бути призначений головою незаконного збройного формування “ДНР”. І таких прикладів я можу розповісти багато — ми все моніторимо та фіксуємо.
Ось таким чином вони намагаються вербувати нашу молодь для того, щоб їм було з ким працювати. Їм потрібна постійна витрата людського ресурсу. А свою молодь вони не хочуть…
— Повернімося до інфраструктурних процесів, які зараз, на жаль, справді погіршуються і в Донецькій, і в Луганській області. РФ абсолютно не має наміру відновлювати там інфраструктурні проекти, нормально забезпечувати шахти. Виходить, що Росія не зацікавлена в цих територіях, а в людях і поготів?
— Ніхто не збирається робити з тимчасово окупованих територій економічне диво, благополучний регіон, що розвивається. І гроші туди вкладати не будуть.
Всі вісім років на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей РФ працювала на відбирання.
Тобто, вона витягувала все, що можна. Шахти пропрацювали вісім років там лише тому, що їх було захоплено за повної підготовки вугільних пластів, проінвестованих ще з державного бюджету України.
Якщо ми беремо заводи, підприємства, фабрики, комбінати — Росія не вкладатиме в них і їх відновлюватиме, а просто виріже їх на метал. А потім пропаганда зніме ролик як бригада працівників, яка, приміром, на метал вирізає Алчевський металургійний завод, отримує зарплату…
А місцеве українське населення їм там не потрібне. Вони буквально наприкінці грудня знову провели указ та виділили 450 мільйонів на медичну фільтрацію дітей. Це близько 100 тисяч дітей. Знову депортуватимуть дітей у такий спосіб починаючи вже з цього Нового року.
Молодь — завтрашнє зріле населення, від якого залежить розвиток території. Якщо вони їх відвозять до себе та інтегрують, значить, вони налаштовані на тотальну війну та пограбування.
— На тему вербування української молоді з боку РФ з’являється багато меседжів. Зокрема, міністр оборони Олексій Резніков розповідав, що Росія намагалася використати українських дітей через мобільну гру для збору інформації про розміщення стратегічно важливих об’єктів. Неокріплі уми, на жаль, піддаються такому вербуванню…
— В 2022 році в МГУ було відкрито спеціальність, де готують фахівців для проведення гібридних операцій. Це якраз мобільні ігри, таке вербування. Тобто вони вже на офіційному рівні готують фахівців з ведення таких дій для того, щоби воювати далі.
— Подробиці, які ви розповідали, як на мене, жахливі і порушують всі міжнародні конвенції. Ми знаємо, що одна з вимог України — і це питання опрацьовується на різних рівнях — створення спеціального трибуналу над Путіним та всіма його поплічниками. Як ви оцінюєте реалістичність того, що ця історія запрацює в 2023 році? Маю на увазі притягнення до відповідальності саме найвищого керівництва РФ не просто в рамках рішень українських судів, а на міжнародному рівні загалом.
— Я думаю, що ситуація зрушить з мертвої точки. Тому що, зокрема, ми з нашими аналітиками працюємо над тим, щоб показати не просто військові злочини РФ, а геноцид українського народу. Ми підготували та показали звіт про депортацію дітей до Росії. Наприкінці січня ми покажемо аналітичний звіт з доказами про ідеологічне виховання дітей, яких вкрали, та про ідеологічне виховання дітей на окупованих територіях.
Думаю, спеціальний трибунал буде створено якраз в рамках того, щоб притягнути до відповідальності і Путіна, і всю верхівку за геноцид українського народу. Ця їхня “спецоперація”, як вони називають, насправді є військовою агресією і лише одним з інструментів для реалізації політичної мети під назвою геноцид українського народу та захоплення територій. Тобто, не просто захопити територію, а знищити українську націю.
Впевнений, що в 2023 році це буде доведено, і міжнародні інстанції відкриють діловодство над Путіним та його верхівкою якраз з напрямку геноцид українського народу.