Тактичний успіх ЗСУ на Донбасі: вихід на околиці окупованої Горлівки обговорили військові експерти

Терикон в Горловці. Фото: donmining.info

Штурмова група 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила відбила терикон у Горлівці Донецької області. Про це 12 грудня повідомив президент України Володимир Зеленський. 

Водночас російські окупаційні війська вже два місяці намагаються оточити Авдіївку. 

Україна на шляху деокупації Горлівки

Попри складні умови, українським штурмовикам вдалося відбити один із териконів у районі Горлівки і захопити позиції противника. 

“Тепер над териконом майорить наш прапор. Горлівка — це Україна! Донбас — це Україна!” — написав Володимир Зеленський у Telegram.

Також він опублікував відео з бійцями, які звільнили окуповані ще 2014 року території. У ролику присутні й російські військовослужбовці, які потрапили в полон на териконі.

“З Днем Сухопутних військ України. Позаду нас — наша українська Горлівка, наш Донецьк. Донбас — це Україна! Ми обов’язково переможемо! Слава ЗСУ! Слава Україні!” — кажуть військовослужбовці, які встановили прапор України на звільненому від російських окупантів териконі.

Терикон, штучний насип, що складається з витягнутих під час підземного розроблення вугільних родовищ порід, розташований між північно-західною околицею окупованого міста Горлівка та селищем Південне, яке звільнили українські військові ще 2018 року.

Скріншот мапи: deepstatemap.live

У темний час доби українські військові зійшли на вершину терикону і розгорнули прапор. Як видно на відео, вони також змогли захопити щонайменше п’ятьох російських військових безпосередньо на териконі.

Щодо спроб наступу Збройних Сил України (ЗСУ) на напрямку до Горлівки, російські військові блогери та кореспонденти почали повідомляти про це ще в середині листопада.

Думки експертів

У чому важливість захоплення терикону на околицях окупованої Горлівки українськими силами? Чи варто очікувати подальших просувань ЗСУ на Донбасі? Чому росіяни не змогли втримати позиції, які окупували 9 років тому? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олексій Гетьман, військовий експерт, майор запасу ЗСУ;
  • Владислав Селезньов, військовий оглядач, полковник запасу ЗСУ.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: ЗСУ зайняли важливу панівну висоту

— ЗСУ зайняли панівну висоту. Ми всі прекрасно розуміємо важливість панівних висот. 

З терикону буде огляд на більшу відстань, можна буде далі запускати дрони. З дронами буде кращий контакт і летіти вони будуть уже на кілька кілометрів далі. Раніше ми стояли внизу, в долині річки. 

Захоплення терикону під Горлівкою — психологічно важливо, тому що ця територія була багато років окупована. Для росіян той момент, що там уже наш жовто-синій прапор — це частина психологічної війни. Йде моральний тиск на ворога.

Добре, що ЗСУ взяли в полон російських військових. У нас поповнився обмінний фонд, хоча росіян це мало цікавить. РФ посилає своїх людей на вірну смерть, як гарматне м’ясо. 

Я думаю, що більшим буде в нас обмінний фонд, що вищим буде звання тих людей, яких ми взяли в полон, – то більше шансів повернути наших військовослужбовців із російського полону. 

Головне тепер — закріпитися на нових позиціях. Я не думаю, що з боку Горлівки тепер будуть якісь атаки на Донецьк. Таких планів поки що немає. Але там не один терикон, можна захоплювати наступні. 

Українські сили досить добре укомплектовані для зимової пори року. Погода впливає на рух важкої техніки і піхоти. Але це не означає, що просування буде суттєво сповільнено. Зате тепер активізується артилерія і збільшиться використання безпілотних літальних апаратів. 

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Захоплення терикону — прекрасний тактичний успіх ЗСУ

— Захоплення терикону — це прекрасний тактичний успіх ЗСУ. Він показав, що у росіян не так вже й багато ресурсів. 

Армія РФ не може закрити всі ділянки фронту настільки надійно, щоб українські штурмові підрозділи не мали можливості просунутися вперед. 

Зачистка терикону в районі Горлівки, який був під контролем російських окупантів понад дев’ять років — це, безумовно, важливий тактичний епізод. 

Росіяни були змушені в спішному порядку перекидати на цю ділянку фронту додаткові ресурси, щоб відновити статус кво. А це означає, що ці ресурси були зняті з інших ділянок фронту, найімовірніше, з напрямку на південь від Бахмута. 

Зараз у районі Кліщіївки та Андріївки йдуть запеклі сутички. Противник, використовуючи свою чисельну перевагу, намагається відновити той самий статус кво, який на цій ділянці фронту існував три-чотири місяці тому.  

Противник має розуміти, що українська армія не тільки перебуває в стратегічній обороні, раз по раз відбиваючи всі ворожі місцеві атаки, а й здатна задавати темп на полі бою, непередбачуваними діями.

Ситуація на полі бою розвиватиметься досить динамічно. Не варто очікувати, що українська армія перебуватиме виключно в стратегічній обороні. ЗСУ проводитимуть свої атаки, контратаки в тих випадках, коли це буде можливим. 

Читайте також: ЗСУ захопили позиції російських окупантів у межах Горлівки та відбили майже 40 атак на двох напрямках — карта війни за 12 грудня (ВІДЕО)

Прямий ефір