“Так — Європі, ні — російському закону!”: у Грузії протестують проти законопроєкту про “іноагентів” (ВІДЕО)

Мітинг у Тбілісі 9 квітня 2024 року. Фото: ap.org

У Грузії відбуваються акції протесту проти законопроєкту про “іноземних агентів”. Цей документ називають проросійським, оскільки він суперечить прагненню країни до інтеграції в Євросоюз. 8 квітня грузинські законодавці представили документ, який посилює правила фінансування громадянського суспільства. Він пройшов перший етап і тепер буде винесений на розгляд парламенту 15 квітня, інформує FREEДОМ.

9 квітня, у День відновлення незалежності Грузії, численні демонстранти знову вийшли на вулиці грузинської столиці Тбілісі. Головна вимога протестувальників — відмовитися від законопроекту про “іноземних агентів”.

Активісти заявляють, що протест не обмежиться лише Тбілісі й пошириться на всю країну, як це вже відбувалося в березні 2023 року.

Комітет ООН із прав людини закликав партію влади Грузії відкликати суперечливий законопроєкт, наголосивши, що він становить серйозну загрозу свободі слова і зібрань.

У Євросоюзі висловили жаль у зв’язку з тим, що, незважаючи на різку громадську та міжнародну реакцію в березні 2023 року, цей документ знову розглядає парламент Грузії.

“Прозорість не повинна використовуватися як інструмент обмеження здатності громадянського суспільства діяти вільно. Ми закликаємо політичних лідерів Грузії ухвалити та здійснити реформи, які відповідають заявленій меті вступу до ЄС і підтримуються переважною більшістю громадян Грузії”, — йдеться в заяві на сайті Євросоюзу.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала повторну спробу ухвалити законопроєкт про “іноагентів” саботажем, який ставить хрест на євроінтеграції Грузії. І хоча президент країни має право використати вето, щоб відкласти ухвалення закону, правляча партія може подолати його.

“Президентка Грузії мала на увазі, що, намагаючись ухвалити законопроєкт, який так схожий на закон, створений Москвою, грузинський уряд надсилає безпомилковий сигнал про те, що він більше зацікавлений у тому, щоб зробити одну людину в Кремлі щасливою, ніж наблизитися до Європи”, — зазначив політолог Лінкольн Мітчелл у публікації Російської служби “Голосу Америки”.

Грузинська опозиція звинувачує владу в підіграванні вказівкам з Москви і в спробах монополізувати все перед парламентськими виборами. Останніми роками подібне законодавство використовує Росія для придушення інакомислення всередині країни і переслідування неурядових організацій, які критикують уряд.

“Абсолютно очевидно, що цей закон, як і низка інших, які проти жорстких квот, проти ветування суддею, всі вони спрямовані на те, щоб загострити ситуацію з Євросоюзом, загострити відносини з ЄС. Навіщо “Грузинська мрія” це робить? Тут є кілька варіантів відповіді, причому абсолютно різних. Від особистої ініціативи, що, мовляв, усе одно цей закон буде ухвалено, до того, що це все — предмети торгу з Євросоюзом щодо результатів наступних виборів”, — вважає керівник регіональних програм Грузинського Центру стратегічного аналізу Гела Васадзе.

Сполучені Штати розкритикували намір правлячої партії “Грузинська мрія” повернути на розгляд закон про “іноагентів”. Нова спроба влади Грузії ухвалити законопроєкт віддаляє державу від євроінтеграції, підкреслили в Держдепартаменті США.

Читайте також: Грузинський законопроєкт про “іноагентів” викликав критику: чим загрожує ухвалення документа для країни (ВІДЕО)

Нагадаємо, законопроєкт про “іноагентів”, який спричинив масові протести в Грузії 2023 року, правляча партія “Грузинська мрія” знову внесла на розгляд до парламенту. Опозиція вважає цю ініціативу спробою наступу на свободу слова та дискредитації нелояльних до влади організацій.

Прямий ефір