Факти звірств російських окупантів слідчі встановлюють на звільнених теренах України. Масові поховання в Ізюмі вкотре шокували весь світ. Також правоохоронці встановили, що у кожному захопленому російськими окупантами населеному пункті було організовано тортури, інформує FREEДОМ.
У селищі міського типу Козача Лопань після пів року окупації місцеві жителі позбавляються російської символіки. На стіну, яку окупанти перефарбували у триколор, повертають синьо-жовті кольори.
“А навіщо нам чужі тут? Це ж не наш прапор, ми ж українці. Навіщо нам російський?” — запитує мешканка Козачої Лопані Оксана.
Люди розповідають про жахіття, яких зазнавали з першого дня повномасштабного вторгнення.
“Сусід жив на тому боці, Черніков. Дружину до дверей поставили під дуло, дитині маленькій погрожували”, — розповідає місцевий житель Микола Вакуленко.
У підвальному приміщенні залізничного вокзалу прокуратура виявила чергову катівню. Російські окупанти організували її для місцевого населення. Скільки людей були тут і зазнали тортур — встановлює слідство.
“Там хлопця забирали, він трохи старший за мене роками. Йому пхали ганчірки з якоюсь сумішшю в ніс і підпалювали. У нього опіки досі на носі. Тобто катували. Хлопців били. Били струмом. Вони, звичайно, щодо тортур жорстоко ставилися до людей”, — згадує подробиці подій житель Козачої Лопані.
Люди розповіли, що проводилася фільтрація місцевого населення, потім деяких відвозили до іншого населеного пункту і там із ними “працювало” ФСБ.
Родичі міського голови Дергачів не змогли виїхати з окупованого прикордонного міста. Вони також зазнали насильства з боку росіян.
“Росіяни знали, що це моя мати. З перших днів війни вони забрали документи, застосовували фізичне насильство. Може, не настільки, як вони застосовували до військових, але все-таки роздягали, ставили на сніг, на колінах тримали, допитували. Більше психологічний тиск був на батьків”, — каже міський голова Дергачів В’ячеслав Задоренко.
Такі катівні російські військовослужбовці організували в кожному захопленому місті Харківської області. В Куп’янську її обладнали у підвалі військкомату.
Українським слідчим постраждалі розповідають, що їх били битами та трубами, а паяльниками на тілі випалювали свастику. Через такі тортури пройшли тисячі українців. Пережили їх не всі.
Після деокупації Ізюма Харківської області Україна отримала можливість встановити масштаби руйнувань і кількість жертв. Тільки під завалами одного будинку загинуло понад півсотні людей. Їх починають ідентифіковувати. З моменту окупації російськими військами на околиці Ізюма в лісі, став розростатися цвинтар. Це місце масового поховання вбитих росіянами українців. На тілах багатьох — сліди тортур. Загалом тут близько 450 могил.
“У звільнених районах Харківської області знайдено понад десять катівень у різних містах та селах. Коли окупанти втікали, вони кинули й апарати для знущань. Навіть на звичайному вокзалі Козачої Лопані знайшли приміщення для тортур, знайшли інструменти для тортур струмом. Це просто вокзал. Тортури були скрізь. І були їхньою практикою на окупованих територіях. Так чинили нацисти”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Є цілі сімейні поховання, багато жінок та дітей. На частині могил лише номери. Встановити, хто саме там похований, можна буде лише після проведення експертизи.
“Кожен цей факт ретельно вивчатимуть, фіксуватимуть, щоб у нас все було документально підтверджено у міжнародних юридичних юрисдикціях”, — повідомив глава Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
На всі ці випадки звірств росіян негайно відреагували багато західних політиків.
“Тисячі мирних жителів вже були вбиті, багато інших зазнали тортур, переслідувань, сексуального насильства, викрадення або насильницького переміщення. Ця нелюдська поведінка російських військ, цілковите нехтування міжнародним гуманітарним правом і Женевськими конвенціями слід негайно припинити”, — йдеться в офіційній заяві верховного представника ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозепа Борреля.
Держсекретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен заявив про необхідність посилити підтримку України.
“Повідомлення про масове поховання 440 чоловіків, жінок і дітей в Ізюмі (Україна) викликають жах і повинні пожвавити нашу підтримку мужніх українців, які прагнуть звільнити свою рідну країну. Ми виступаємо на боці України з метою досягнення відповідальності за ці злочини”, — написав він у Twitter.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо у Twitter зазначив, що повідомлення про масові поховання в Ізюмі жахають і розривають серце.
“Канада засуджує ці огидні звірства. Ми продовжуватимемо співпрацю з партнерами, щоб притягнути винних до відповідальності, і будемо поруч із народом України”, — пообіцяв він.
Усі факти тортур, вбивств та знущань російських військових над українцями документують і українські, і іноземні правоохоронці. Найближчим часом на місце масового поховання в Ізюмі планує приїхати команда з моніторингової агенції ООН з прав людини, щоб задокументувати воєнні злочини Росії.
Читайте також: На вокзалі та у підвалі “народної міліції”: катівні виявлено в селищі Козача Лопань (ФОТО)