Тайвань — це інструмент національної мобілізації всередині Китаю, Пекін розглядає його як власну провінцію, — китаєзнавець

Прапор Тайваню. Фото: ukrinform.ua

У системі міжнародних відносин від самого початку закладалася концепція про те, що Тайвань — невід’ємна частина Китаю. Нині Тайвань став інструментом національної мобілізації всередині КНР. Про це сьогодні, 15 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

“Ця концепція дійсно закладалася спочатку в систему міжнародних відносин, зокрема на рівні домовленостей між Китаєм і лідером Сполучених Штатів у 1970-х роках, коли Ніксон вів перемовини з Мао Цзедуном. Ось цю формулу про те, що Тайвань визнають частиною Китаю, було записано за згодою американців у двосторонні комюніке, на підставі яких потім сторони стали розвивати дружні дипломатичні відносини. На підставі цих же комюніке потім Тайвань був виключений з Організації Об’єднаних Націй, з Ради безпеки, а його місце зайняла Китайська Народна Республіка”, — сказав він.

За словами експерта, завжди у своїй критиці Сполучених Штатів та інших країн, які розвивають відносини з Тайванем, Китай якраз відштовхується від цих комюніке, цих міжнародних домовленостей, які існували з ним та іншими країнами.

“У 80-х і 90-х роках Китай шукав спосіб налагодити взаємини із Заходом, шукав спосіб подолати свою власну відсталість і запустити прискорений економічний розвиток. Тому теплі, стабільні відносини із західними країнами, які виступали для Китаю орієнтиром розвитку, інвестором, торговельним партнером, були більш пріоритетними для уряду. І тоді спостерігалося потепління відносин між материковим Китаєм і островом. Пізніше, після того, як Китай отримав імпульс, успішно розвивався протягом приблизно 40 років. Змінилися політичні підходи, змінилися лідери, і тепер Тайвань — це інструмент національної мобілізації всередині Китаю”, — каже Єфремов.

Тому, пояснив він, зараз щоразу, коли Тайвань намагається продемонструвати якусь якщо не повну незалежність, то суттєву автономію, у Пекіні це викликає гостре заперечення та загострення дипломатичних стосунків не лише між ними, але й між Пекіном та іншими країнами.

“Я нагадаю ще раз, це важливо тримати в голові, що Пекін розглядає Тайвань як власну провінцію, яку він просто тимчасово не контролює, але збирається відновити контроль у якомусь недалекому майбутньому”, — наголосив Дмитро Єфремов.

Читайте також: Доля Тайваню вирішується в Україні, — Піонтковський

Нагадаємо, китайські бойові літаки двічі вторгалися у повітряний простір Тайваню за минулий тиждень. За повідомленнями влади острова, винищувачі та бомбардувальники діють у координації з бойовими кораблями КНР, які перебувають у режимі бойової готовності у Тайванській протоці. Дії китайської армії збіглися з візитом віцепрезидента Тайваню до США.

Прямий ефір