Під час робочого візиту президента України Володимира Зеленського до Турецької Республіки відбулися переговори глави Української держави з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Про це сьогодні, 8 липня, інформує FREEДОМ з посиланням на пресслужбу глави держави.
Володимир Зеленський привітав Ердогана з переобранням на посаду президента Турецької Республіки й висловив подяку йому особисто, його команді та всім турецьким громадянам за прагнення миру й безпеки для народів двох держав.
“Також хочу подякувати вам за гостинність і повагу до наших людей, до українських сімей, які знайшли прихисток на вашій землі, рятуючись від агресії Росії проти нашої держави й народу. Дуже важливо, що наші люди відчувають тепло турецьких сердець і турецької підтримки в такий важкий час”, — сказав глава Української держави під час зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів із лідером Турецької Республіки у Стамбулі.
“Сьогодні ми зосередилися передусім на тому, як лідерство Туреччини й ваше особисте, пане президенте, може допомогти відновити мир і нормальний міжнародний порядок, коли інтереси всіх націй збалансовані”, — розповів Зеленський.
Під час зустрічі лідери двох держав докладно обговорили ситуацію, що склалася в Чорноморському регіоні та Європі загалом. За словами президента України, вони з Ердоганом мають однакове бачення щодо неприпустимості нав’язування Україні й Туреччині будь-чого в Чорноморському регіоні, що не відповідає інтересам двох народів.
“Чорне море має бути простором безпеки, співпраці, а не війни та будь-яких криз чи так званих заморожених конфліктів, які можуть будь-якої миті знову розпалитися й ударити по життю і людях. Я вдячний Туреччині за незмінну підтримку територіальної цілісності й суверенітету України”, — заявив Зеленський.
Окремо сторони обговорили ситуацію в окупованому Росією Криму, який вона використовує як плацдарм для загроз і небезпек.
“У будь-якому разі ми відновимо наш законний контроль над Кримом і повернемо безпеку на півострів та справедливість усім людям у Криму, зокрема кримськотатарському народу, який зараз, на жаль, знову зазнає жорстоких репресій і тиску з боку Росії”, — наголосив президент України.
Глава держави подякував турецькій стороні за підтримку Чорноморської зернової ініціативи та гуманітарної ініціативи “Зерно з України” й наголосив на необхідності й далі разом допомагати світу протистояти голоду й соціальному хаосу в тих країнах, у яких ситуація з продовольчою безпекою критична.
“Останнім часом Росія, на жаль, максимально блокує рух суден із продовольством коридорами в Чорному морі. Росія поводиться так, ніби їй належить усе Чорне море, ніби вона тут господар. Народи нашого регіону потребують більших зусиль заради обмеження агресивних амбіцій Росії та гарантування стабільності в регіоні Чорного моря. Від нашої співпраці тут залежить продовольча безпека багатьох народів і в Африці, і в Азії, і в Європі”, — зазначив Зеленський.
Глава Української держави також повідомив, що сторони обговорили спільні проєкти у різних сферах, які зміцнять безпеку, сприятимуть збільшенню кількості робочих місць та економічному зростанню.
“Це стосується співпраці у військово-промисловому комплексі, у розвитку технологій, виробництва безпілотників, в інших стратегічних галузях. Укладено й відповідні домовленості. Я запросив Туреччину приєднатися до масштабної роботи в межах відбудови України, відбудови й трансформації — це колосальний економічний проєкт. І досвід Туреччини, її інвестиції, технології нам очевидно потрібні”, — акцентував президент.
Він також подякував Туреччині за підтримку української формули миру.
“Ми активно працюємо над реалізацією пунктів формули, готуємо Глобальний саміт миру, і дуже важливо, щоб Туреччина була серед лідерів у такій роботі”, — сказав глава держави.
У контексті співпраці в межах НАТО, зокрема підготовки до саміту у Вільнюсі (Литва), Зеленський порушив питання щодо запрошення нашої держави до членства в Альянсі.
“Був радий почути, що президент сказав, що Україна заслуговує стати членом НАТО”, — зауважив він.
Президент України також акцентував на важливій допомозі Туреччини й особисто Ердогана в питанні звільнення українських громадян із російського полону.
“Я хочу окремо вам за це подякувати. Українці завжди цінуватимуть це, і я вірю, що ми разом зможемо зробити ще більше, рятуючи життя й захищаючи стабільність”, — сказав глава Української держави.
Зі свого боку Ердоган зазначив, що Туреччина докладала всіх можливих зусиль, щоб запобігти війні Росії проти України, а після її початку заявила про неприйнятність цієї несправедливої агресії, яка суперечить міжнародному праву. Він висловив співчуття у зв’язку із загибеллю українців унаслідок війни.
“Від початку анексії Криму — всупереч міжнародному праву – й до сьогодні ми заявляємо на всіх платформах про нашу підтримку територіальної цілісності, суверенітету й незалежності України”, — акцентував президент Турецької Республіки.
За його словами, Туреччина надає Україні конкретну допомогу в політичній, економічній, гуманітарній і технічній сферах, а також докладає значних зусиль для завершення війни шляхом переговорів на засадах міжнародного права. Ердоган зазначив, що турецько-українська дружба лише посилюється.
Президент Туреччини наголосив, що сьогодні кримські татари також ведуть завзяту боротьбу за свободу України, і подякував Зеленському за його роботу задля гарантування прав кримськотатарського народу.
“Ми продовжимо докладати зусиль для завершення війни на базі переговорів, перебуваючи у повній солідарності з Україною”, — запевнив він.
Ердоган також зробив акцент на необхідності продовження дії Чорноморської зернової ініціативи, започаткованої в липні 2022 року за посередницьких зусиль Туреччини та ООН.
“17 липня спливає термін дії цієї ініціативи, завдяки якій протягом року було доправлено тим, хто потребує, близько 33 млн т збіжжя. Я прагну продовження цієї ініціативи. Переконаний, що всі зацікавлені сторони діятимуть, усвідомлюючи глобальну відповідальність”, — наголосив президент Туреччини.
На його думку, потрібно продовжувати дію зернового коридору на довший строк. Ердоган зазначив, що обговорюватиме це питання з президентом РФ, адже в портах залишаються заблокованими турецькі судна.
Турецький лідер також зазначив, що Україна заслуговує на членство в НАТО.
Крім того, Ердоган заявив про готовність надавати всю необхідну підтримку для відновлення України, а турецькі будівельні компанії допоможуть у відбудові нашої країни.
Читайте також: Україна і Туреччина підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері стратегічних галузей промисловості