Тенденція розвитку альянсів, які мають чітку мету розвалити світовий порядок, говорить про те, що ситуація рухається до системної війни. Про це сьогодні, 1 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила політологиня Олеся Яхно.
Вона констатувала, що серед західних оцінок щодо залучення північнокорейських військових до війни проти України є погляд, що поки що війна не набула системного характеру.
“Під цим мається на увазі, що війна не вийшла на такий рівень, коли справді, як це було під час Першої та Другої світових воєн, з’явилася нова світова система. Це перше. А друге те, що учасники або антизахідні альянси, які виникають — Росія-Іран, Росія-Китай, Росія-Північна Корея, усе-таки мають характер не єдиної мети, а такий, що кожен з учасників усе-таки має свої інтереси, що ці альянси мають тактичний характер. Але ми бачимо, що цей погляд, можливо, відображає ситуацію в якийсь момент війни, скажімо, навіть сьогодні або вчора, але тенденція розвитку цих альянсів і тенденція того, що ці альянси мають чітку мету розвалити світову систему як таку, щоб узагалі жодне правило в жодному регіоні не працювало, й далі нав’язати якраз на своїх умовах, на умовах шантажу та сили і, підкріплюючи це великим рухом цих країн, зокрема й до ядерного озброєння… що це якраз рухається ситуація до системної війни”, — сказала політологиня.
На її думку, західні країни поки що спостерігають за ситуацією і “просто дотримуються стратегії дикобраза щодо України”, тобто вважають, що треба просто посилювати Україну в оборонному сенсі до такого рівня, коли вона стане внутрішньо невразливою, коли війна стане дорогою для агресора.
“Одне іншому не суперечить, я маю на увазі посилення України і те, що ми поступово перейдемо до нашого внутрішнього виробництва, я маю на увазі спільне оборонне підприємство, де виробництво буде українське, а інвестиції і технології можуть бути західними. І це правильно, що ми посилюємося, і не дарма наш п’ятий пункт мирного плану. Він, власне, і пропонує, щоб у майбутньому українські військові, зокрема, і захищали країни НАТО, замість американських військових або скорочуючи присутність американських військових. Але це аж ніяк не скасовує того, що якщо Захід на глобальному рівні не реагуватиме, то, звісно, цей конфлікт, я маю на увазі загалом не тільки війну в Україні, а протистояння в різних точках світу та в різних регіонах, яке поступово наростає, то автократії почуватимуться впевненими. І це таки призведе до того, що війна стане системною, вона обвалить світовий порядок”, — прогнозує Яхно.
Вона підкреслила, що обраний Заходом варіант довгої війни, щоб Україна не програла, й щоб війна не стала ширшою географічно, не веде до врегулювання.
Політологиня сподівається, що після президентських виборів США, можливо, Європа, як регіон, що гостріше відчуває загрози від автократії, сформує цілісне бачення архітектури безпеки, яке уможливить більший обсяг допомоги Україні та зняття обмежень щодо військової частини.
“Захід, я думаю, все-таки сукупно має оцінити ось ті ризики, які є, і все-таки перейти до концепції, яка передбачає більш рішучі дії, тому що все-таки цей рівень автократії проти демократії, війна, мені здається, виходить уже, власне, або вийшла вже на цей рівень”, — сказала Яхно.
Читайте також: Співпраця двох ядерних держав РФ і КНДР — тривожний дзвінок для всього світу, що війна розростається, — Мережко