Про ситуацію на південному фронті України з кожним днем дедалі активніше пишуть західні медіа. Аналітики, експерти та інсайдери дають свої прогнози про те, як розвиватиметься ситуація на карті бойових дій. На їхню думку, Україна готує плацдарм для контрнаступу, й у Росії небагато шансів його стримати, повідомляє FREEДОМ.
Українські сили почали “формувати” операцію, яка дасть змогу підготувати поле бою для масштабного контрнаступу на південному фронті. Про такі очікування писала CNN 30 серпня з посиланням на двох високопосадовців США, поінформованих про розвіддані. За їхніми словами, формування операції є стандартною військовою практикою. Це підготовка плацдарму для контрнаступу: завдають ударів по пунктах управління російських військ, збройних системах і сховищах боєприпасів. У США вважають, що український контрнаступ передбачатиме поєднання повітряних і наземних операцій.
“Посадовець сказав, що багато з наявних підрозділів, які Росія організує в бойові тактичні групи або БТГ, куди входить піхота, танки, артилерія та засоби ППО, розгорнуті в недостатній кількості, а деякі навіть вдвічі менші від свого звичайного особового складу. США також спостерігають, як українські сили отримують вигоду з використання доставлених США та НАТО мобільних ракетних установок HIMARS (“Хаймарс”), які дали змогу Україні завдавати ударів і знищувати цілі на території, що утримується Росією”, — йдеться в публікації CNN.
Перші успіхи контрнаступу, що ведуть Збройні сили України, охоплюють ділянки на півдні та сході країни та можуть бути верифіковані незалежно. Про це у своєму новому звіті пишуть аналітики Інституту вивчення війни (ISW). За їхніми оцінками, українські сили просуваються за кількома напрямками у західній частині Херсонської області та закріпилися на ділянці території за річкою Сіверський Донець у Донецькій області.
“Швидкість контрнаступу, найімовірніше, різко змінюватиметься з кожним днем, оскільки українські сили намагатимуться позбавити росіян необхідних постачань, порушити їхнє командування та контроль і послабити їхній моральний дух. Росіяни час від часу контратакуватимуть і намагатимуться відвоювати частину втрачених позицій”, — сказано в повідомленні на сайті ISW.
Американський генерал-лейтенант у відставці, колишній командувач Збройних сил США в Європі Бен Ходжес в інтерв’ю білоруському опозиційному виданню “Хартія 97” заявив, що російським військам навряд чи вдасться зупинити український контрнаступ на півдні:
“Український Генштаб дуже добре справляється із захистом інформації, як ми це називаємо, “оперативної безпеки”. Бо якщо ми це знаємо, то це знають і росіяни. Я думаю, ми будемо бачити дедалі більше таких подій, які створюють страх і збентеження в тилу росіян, і ми повинні це спостерігати. У росіян не вистачає сил для захисту свого тилу. Тому це важлива частина підготовки України”.
На думку американського видання The Wall Street Journal, успіхи українського контрнаступу на південному фронті можуть набувати різних форм. Навіть не відвойовуючи значних позицій, Київ може досягти прогресу.
“Зокрема, змусити Росію розкрити дислокацію своїх військ та бази постачання, зайняти оборонну позицію або витягнути війська з інших частин країни. Україна також може отримати розвіддані про російські формування у вразливих місцях, як-от командні пункти та склади боєприпасів”, — ідеться у повідомленні Wall Street Journal.
У Міністерстві оборони США повідомили, що російські війська у деяких випадках відступають в Україні.
“Те, що я скажу, то це те, що ми знаємо про українські військові операції, які зробили певний рух уперед, і в деяких випадках у Херсонській області. Ми знаємо, що в деяких випадках російські підрозділи відступають. Але знову ж таки, щоб зберегти безпеку операцій і дати українцям час і простір, необхідний для проведення їхніх операцій, я не маю наміру вдаватися до такого рівня деталей із трибуни”, — заявив речник Пентагону Патрік Райдер під час брифінгу.
Сполучені Штати надають Україні розвіддані та продовжують допомагати озброєнням, підтримуючи рішення України розпочати контрнаступ на півдні. Координатор Ради національної безпеки США Джон Кірбі вважає, що успіхи, здобуті на полі бою, дадуть Україні сильнішу перемовну позицію.
“Самі вони (ЗСУ) заявляють про початок контрнаступу, особливо на півдні. І ми могли спостерігати свідчення того, що вони рухаються у цьому напрямку. Я б сказав так: українці вже багато разів довели, що мають свободу, щоб воювати. Вони мають вміння для цього. Ми — не лише Сполучені Штати, а також союзники та партнери — намагаємося надати їм ресурси, щоб вони могли досягти успіху на полі бою. Щоб коли ми дійдемо до моменту, коли президент Зеленський та президент Путін обидва будуть готові сісти за стіл перемовин, Зеленський мав необхідні важелі впливу для визначення того, який вигляд матимуть умови миру та майбутнє України”, — сказав Кірбі в інтерв’ю російському телеканалу “Дождь”.
Начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк наголосила, що будь-яка військова операція потребує тиші. Тому деталі про ситуацію на південному фронті подаватимуть за можливості.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 4 вересня повідомив про звільнення українською армією двох населених пунктів на півдні України та одного на Донеччині.
Читайте також: Українські військові вранці збили 5 із 6 ракет, які Росія випустила з Каспійського моря, — Ігнат
Нагадаємо, за даними Генштабу ЗСУ, минулої доби українські військові ліквідували ще 350 російських окупантів і вертоліт. Загалом від початку повномасштабного вторгнення до України втрати Росії становлять 50 150 військових.