Цензури в РФ буде ще більше. Роскомнагляд (Роскомнадзор, — рос.) запустив систему стеження під назвою “Окулус”. Вона вже аналізує фото і відеоконтент. Програма обробляє 200 тисяч зображень на добу. Основне їхнє завдання — знаходити тих, хто ображає російську владу, і виявляти заклики до екстремізму. Відбуватимуться інтернет-зачистки, повідомляє FREEДОМ.
Боротьба з інакомисленням у Росії вийшла на новий рівень — Роскомнагляд відкрито оголосив, що весь інтернет у країні тепер моніторитиме система “Окулус”. Як заявили на одному з телеканалів, програму тестували від грудня 2022 року і вже від січня почали об’єднувати з наявними методами фільтрації.
За словами розробників, “Окулус” шукає заборонений у Росії контент.
“Система розпізнає зображення і символи, протиправні сцени і дії, аналізує текст у фото- і відеоматеріалах. “Окулус” автоматично виявляє такі правопорушення, як екстремістська тематика, заклики до масових незаконних заходів, суїциду, пронаркотичний контент, пропаганда ЛГБТ тощо”, — розповів “Ведомостям” представник підвідомчого Роскомнагляду головного радіочастотного центру, який виступав замовником проєкту.
Зачистка інтернет-простору в Росії відбувалася і раніше, але в ручному режимі. У середньому оператори Роскомнагляду обробляли 106 зображень і 101 відео на день. “Окулус” же аналізуватиме понад 200 тисяч зображень на добу, тобто витрачатиме близько трьох секунд на одне зображення.
Зараз співробітники, які відповідають за роботу системи, навчають її розпізнавати образливі зображення з Володимиром Путіним. Про це повідомляють журналісти-розслідувачі проєкту “Система”.
“І ось систему “Окулус”, яка призначена якраз для аналізу відео, фото, на пошук фейків тощо, її, щоб навчити, її нейромережі на пошук образ Володимира Путіна буквально натаскують, як я розумію, тобто на таких класифікаторах, графічних сутностях: зображення Путіна у вигляді молі, зображення Путіна у вигляді краба, зображення Путіна у вигляді вампіра чи Путіна поряд із Гітлером”, — каже журналіст-розслідувач Данило Бєловод’єв.
Налагоджувати “зір” системі планують до 2025 року.
“Для того, щоб натаскати штучний інтелект на пошук крамоли про президента Путіна, вони ось шукають ці картинки, де він у вигляді краба. Я не уявляю, що ці люди, що в них, як вони в голові самі це перетравлюють”, — зазначив Бєловод’єв.
Як на долоні тепер і текст, який росіяни залишають в інтернеті.
“Тобто, є якийсь словник ключових слів, і якщо ці слова з’являються на сайті, якщо на сайті вони є, там вони зустрічаються в певній системі, з певною умовою, в певній кількості, то така система блокує доступ до сайту”, — пояснив екперт.
Тотальне стеження користувачі російських соцмереж не схвалюють, але приймають як даність.
Система також може блокувати сумнівні сайти, а дані про користувачів, які поширюють таку інформацію, вивчатимуть співробітники Роскомнагляду, а потім подаватимуть на них до суду.
Читайте також: Цифрова цензура: як Кремль стежить за постами і лайками — розбір Мацуки