У Сирії буде сформовано уряд. За інформацією джерел Le Figaro, у перехідний період його може очолити колишній прем’єр-міністр країни Ріяд-Фарід Хіджаб. Він був главою уряду Сирії з червня по серпень 2012-го, а після відставки приєднався до опозиції та поїхав до Йорданії, повідомляє FREEДОМ.
Тисячі сирійців повертаються на батьківщину після падіння режиму Башара Асада. У сусідній Туреччині, за даними ООН, перебуває понад 3 млн сирійських мігрантів. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган висловив сподівання, що після 13 років громадянської війни Сирія нарешті отримає мир і стабільність. А глава зовнішньополітичного відомства країни закликав опозицію Сирії об’єднатися та не дозволити терористичним угрупованням скористатися ситуацією.
“Ми продовжимо нашу роботу щодо забезпечення добровільного та безпечного повернення сирійців та відновлення країни. Туреччина, яка простягла руку допомоги сирійським братам у їхні важкі дні, буде з ними і в новому розділі, що відкрився в Дамаску. Ми віримо, що народ Сирії скористається цією золотою нагодою”, — сказав міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан.
Президент США Джо Байден назвав падіння режиму Асада “фундаментальним актом справедливості”. Він наголосив: перехідний період — це “момент ризику”. Білий дім вживе заходів, щоб не дати ІДІЛ відновити свої позиції.
“По-перше, ми підтримуватимемо сусідів Сирії, включаючи Йорданію, Ліван, Ірак та Ізраїль, у разі виникнення загрози з боку Сирії у цей перехідний період. Найближчими днями поговорю з лідерами регіону… Я провів тривалі переговори з усіма нашими людьми. І я також направлю до регіону високопосадовців моєї адміністрації. По-друге, ми допомагатимемо забезпечувати стабільність на сході Сирії”, — заявив президент США Джо Байден.
У Сирії заявили про плани сформувати перехідний уряд. За даними іспанського агентства EFE, він буде виключно цивільним. В ООН запевнили, що допомагатимуть народу Сирії. В Організації Об’єднаних Націй розраховують, що перехід влади у державі відбудеться справедливо.
“Я сподіваюся, що за нинішніх умов, очевидно, буде цей інклюзивний, дуже інклюзивний діалог, у якому візьмуть участь жінки, молодь, усі верстви сірійського суспільства, щоб виробити бачення майбутнього країни. Для цього є величезний шанс. І те, що ми побачили на початковому етапі, — це справді співпраця, зокрема з боку влади, яка все ще перебуває там. Ви бачили це з прем’єр-міністром та різними фракціями, які зараз взяли на себе управління”, — зазначив верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.
Le Figaro з посиланням на джерела пише, що главою перехідного уряду можуть призначити колишнього прем’єр-міністра Сирії Ріяда Хіджаба.
“Це — позитивний знак, що є такий контакт та координація. Але я думаю, що це не відіграє великої ролі в тому, що буде далі, бо є різні озброєні групи та різні зони контролю. Тому все одно потрібен хтось, хто відіграватиме провідну роль у переговорах між різними групами. Але також є політичні опозиційні організації, які перебувають за межами Сирії, і вони не мають прямого контролю над озброєними групами, які зараз контролюють Сирію”, — прокоментував консультант аналітичного центру Chatham House з питань Близького Сходу та Північної Африки Хаїд Хаїд.
Крах режиму Асада, який Кремль підтримував із 2015 року, є стратегічною політичною поразкою Росії, стверджують в Інституті вивчення війни (ISW). Падіння Асада стало кризою для російського диктатора. Адже тепер йому ще складніше буде заручитися підтримкою нечисленних союзників, вважають аналітики. Сам же Асад та його родина отримали політичний притулок у Російській Федерації, повідомив речник Кремля Пєсков. Рішення про надання притулку ухвалював Путін.
Читайте також: Ситуація в Сирії досить стабільна — аналіз Семиволоса
Нагадаємо, у Сирії завершилося понад 50-річне правління режиму Асадів. У неділю, 8 грудня, сирійська опозиція оголосила про звільнення столиці країни Дамаска і втечу диктатора Башара Асада.
Читайте також: Історичний день для Близького Сходу: Ізраїль відреагував на повалення режиму Асада в Сирії (ВІДЕО)