Сирійське загострення послаблює Росію та посилює Туреччину — розбір політолога

Сирія. Ілюстративне фото: ap.org

Сирійська громадянська війна, яка загострилася протягом останніх днів, це котел, який вирує понад 10 років. У нього втягнуті Росія, Сполучені Штати Америки, Іран, Туреччина та їх проксі-угруповання, такі як “Хезболла”, “Хайят Тахрір аш-Шам”, “Ісламська держава”, сирійські курдські угруповання, шиїтські угруповання та багато інших. Причин нинішньої кризи, по суті, дві: ослаблення двох головних сил, які підтримують сирійського диктатора Башара аль-Асада. Про це в ефірі FREEДОМ сказав політолог Олег Постернак.

“Перша — це ослаблення “Хезболли”, яка серйозно посилювала Башара аль-Асада, династія якого править Сирією вже 53 роки та набридла значній частині сирійського населення дуже серйозно. “Хезболла” змушена була після досягнення перемир’я [з Ізраїлем] відводити свої війська, а також відкликати свої війська ще під час початку війни з Ізраїлем, недавньої війни, так званої Третьої ліванської війни. Плюс — ослаблення Росії у російсько-українській війні, що явно показало згортання й військової потуги Росії в таких регіонах, як і Близький Схід. Звідси й загроза для Башара аль-Асада стала абсолютно реальною та чіткою. І, звичайно, антивладні угруповання цим скористалися. Святе місце порожнім ніколи не буває, тому ми тут побачили саме те, що мали побачити”, — констатував гість ефіру.

Він зазначив, що в умовах, коли Іран готується до протистояння зі США, а отже, проксі Тегерана “Хезболла” не прийде на допомогу сирійському диктатору, а Росія опинилася перед загрозою згортання свого впливу, єдиною стороною, яка може гарантувати Асаду успіх, є Туреччина.

“Асад зараз шукає контакти з [президентом Туреччини Реджепом Таїпом] Ердоганом для того, щоб отримати нову опору. Туреччина має значний вплив на Сирію та на громадянську війну, яка там триває вже досить давно. Для Ердогана це і геополітична амбіція, і питання безпеки, і питання розв’язання активності сирійських курдів, які можуть “підсвітити” активність турецьких курдів, що є, власне, загрозою для Анкари. Тому я передбачаю подальше ослаблення Росії, певний виклик для режиму Асада, швидше за все, він може втриматися, якщо в гру вступить Туреччина на його боці, і посилення Туреччини — це однозначно те, що відбудеться в результаті всіх цих подій”, — підсумував Олег Постернак.

Читайте також: Для Сирії з’явився шанс на завершення війни — аналіз політолога

Як повідомлялося раніше, 27 листопада сирійські повстанці на чолі з військовою опозицією почали наступ на північному заході Сирії. За кілька днів вони взяли під контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості та прорвалися в Алеппо — друге за величиною місто країни. У 2016 році звідси опозиційні війська витіснила армія президента Башара Асада та його союзників — Ірану, Росії та ліванського терористичного угруповання “Хезболла”.

Читайте також: Ердоган розцінює присутність РФ у Сирії як дестабілізуючий фактор — розбір Рейтеровича

Прямий ефір