З 11 січня керувати об’єднаним угрупованням російських військ в Україні став начальник Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації Валерій Герасимов. Наказ про його призначення на цю посаду підписав міністр оборони РФ Сергій Шойгу.
На своїй посаді Герасимов змінив Сергія Суровікіна, який став його заступником. Крім нього, заступниками стали головний командувач сухопутних військ генерал Олег Салюков і заступник начальника генштабу РФ генерал-полковник Олексій Кім.
Першим заступником Герасимова і начальником штабу Сухопутних військ Російської Федерації призначено генерал-полковника Олександра Лапіна. У 2022 році він командував в Україні угрупованням російських військ “Центр”.
У Міноборони РФ заявили, що призначення пов’язані з “розширенням масштабу розв’язуваних завдань, необхідністю організації тіснішої взаємодії видів і родів військ і підвищенням рівня керівництва “спецоперацією”.
Як зазначив політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко, ротація в керівництві так званої “спеціальної військової операції” (СВО) є черговою перестановкою.
“Перестановка, від якої результат не зміниться, адже всій цій зграї некомпетентних лампасників судилося так чи інакше стати генералами поразки, але цікаво в тому, що відбувається, інше. У командування повертається стара дуб-дерево команда, яка критично не змінить ситуацію в зоні бойових дій, а ось на внутрішній арені, і навіть трохи глибше, можуть відбутися дуже неприємні зміни для луб’янківської групи. І Суровікін — зам, а Лапін знову при ділі — це початок”, — написав експерт у своєму Telegram-каналі.
Сергій Суровікін, якого через його “героїчні подвиги” в Сирії називали “Генерал Армагеддон” і “Сирійський м’ясник”, в Україні “прославився” новою тактикою російської армії — масованими ударами по об’єктах енергетичної інфраструктури та житлових масивах.
З ним також пов’язують “непросте рішення” щодо Херсона, після якого російські війська втекли з цього українського міста і правого берега Дніпра.
Суровікіна багато хто вважає наближеним російського олігарха, власника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина, який підтримав його призначення на посаду.
Раніше “Кухар Путіна” — таке прізвисько має Пригожин через приналежну йому мережу ресторанів, у якій неодноразово був помічений президент РФ Володимир Путін — неодноразово критикував Сергія Шойгу і Валерія Герасимова за невдачі на українському фронті.
Як приклад нібито ефективних дій бойовиків своєї ПВК Пригожин обіцяв силами “вагнерівців” захопити Бахмут і Соледар. Однак окупантам поки що не вдається взяти ці українські міста.
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW, США) у своєму зведенні зазначають, що призначення Валерія Герасимова замість Сергія Суровікіна може бути “чорною міткою” Євгену Пригожину, щоб послабити його вплив.
“Призначення Герасимова командувачем театру військових дій свідчить про спроби Кремля поліпшити командування та управління військами для вирішальних бойових дій у 2023 році… Це також політичне рішення, яке спрямоване на ослаблення впливу силовиків, які виступають проти Міноборони, і сигнал для Пригожина та інших зменшити свою критику на адресу міністерства оборони”, — йдеться у зведенні ISW.
Російська політична аналітикиня Ольга Курносова також вважає, що зняття Суровікіна з посади означає бажання Путіна поставити на місце Пригожина.
“Армагеддон не вийшов. Путін, мабуть, хоче показати Пригожину, що раз ти не в змозі взяти Бахмут, то нема чого і випендрюватися. Якщо Армагеддон — це лише прізвисько, яке, крім абсолютно звірячої жорстокості, нічого не відображає, то є можливість генералам із нормальною освітою планувати операцію. Я не думаю, що від цього будуть якісь глобальні зміни. Це лише показує, що Путін грає у свою улюблену гру. Спочатку одним щось доручає, потім іншим, порівнює, що в кого виходить, і з цього робить якісь висновки. Але я сподіваюся, що досить скоро він зробить висновок про те, що він уже програв цю війну, і буде думати, що робити далі”, — поділилася своєю думкою Ольга Курносова.
Читайте також: Герасимов стане офіційним цапом-відбувайлом у цій війні — думка генерала Романенка (ВІДЕО)
Чи зміниться ситуація на фронті після пониження Суровікіна на посаді? Чи вплине така ротація в командуванні Міноборони РФ на діяльність Пригожина і його найманців із ПВК “Вагнер”? Як позначиться заміна командування армії РФ на тактиці дій російських військ в Україні? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- військовий оглядач, колишній речник Збройних сил України Владислав Селезньов;
- керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко;
- військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.
Владислав Селезньов: Шойгу і Герасимова вивели з опали й включили в управління “СВО”
— Рішення генерала армії Шойгу щодо призначення Герасимова керівником так званої “СВО” є абсолютно логічним у світлі тих подій, які на всіх нас очікують. Путін продовжує підвищувати ставки. Йому вкрай важливо досягти реалізації тих планів, про які він мріє: взяти повністю під контроль усю територію України.
Але на першому етапі йому потрібно реалізувати план “Новоросія”, тобто фактично анексію кількох регіонів нашої країни на сході, південному сході та півдні. Ну і хоча б на першому етапі вийти на кордони Донецької та Луганської областей.
Для цього йому важливо не тільки провести мобілізацію російської армії й, відповідно, призвати досить велику кількість російських “чмобіків”, а й перевести економіку Російської Федерації на рейки воєнного стану.
Бо сили та засоби, необхідні для забезпечення діяльності російської армії, потрібні колосальні. І щоб цей процес був керований і абсолютно раціональний, саме з цією метою ухвалюється таке рішення про призначення Герасимова керівником “СВО”.
Ну і плюс Путін досягає ще одну важливу мету: він розводить по різні боки барикад ті самі войовничі вежі Кремля, які постійно перебувають між собою в стані конфлікту і суперництва. З одного боку, є група Пригожина, Золотова і Кадирова, з іншого — є група Шойгу і Герасимова.
І очевидно, що зараз групу Шойгу — Герасимова виведено з-під опали та включено в прямі й оперативні дії, пов’язані з проведенням так званої “спеціальної військової операції”.
Що зміниться в армійській спільноті? Герасимов користується заслуженим авторитетом. Він серйозний теоретик військового мистецтва, військової справи. У принципі, саме він є творцем тієї самої концепції гібридної війни, яку в лютому 2014 року розв’язала Російська Федерація проти суверенної України.
Чи буде змінено тактику? Я думаю, що певні корективи будуть. Але те, що путінська армія продовжить використовувати доступні їй компоненти для реалізації, зокрема, і проєкту ракетного терору, це очевидно.
Згадаймо з вами події 24 лютого вже минулого року і наступні дні. У ті дні понад 150 ракет щодоби пролітали на території нашої країни. Тоді “спеціальною військовою операцією” командував не Суровікін, а інші посадові особи керували цими процесами. Але все ж таки ракети у величезній кількості прилітали на наші голови.
Очевидно, що і зараз путінська армія буде реалізовувати в міру можливостей і наявності ресурсів ту саму тактику ракетного терору. Про це говорить і президент України Володимир Зеленський, і ключові спікери Міністерства оборони та Генерального штабу.
Ми повинні бути в готовності в найближчій перспективі. Щойно російська армія закупить відповідні ресурси, станеться комбінований ракетний удар.
Чому комбінований? Тому що, найімовірніше, росіяни використовуватимуть не тільки ракети різного типу і класу базування, вони використовуватимуть дрони-камікадзе, використовуватимуть усі доступні їм засоби для того, щоб тримати в напрузі українську систему протиповітряної оборони (ППО) і намагатися знищити енергетичну інфраструктуру нашої країни. Бо нічого іншого вони поки що на полі бою не можуть продемонструвати.
Олександр Мусієнко: Зміна Суровікіна на Герасимова — це де-факто визнання ведення війни проти України
— У будь-якому разі часта зміна керівників військового напряму Росії щодо України нам грає на руку. Оскільки часта зміна не просто керівників, а організаційних складових керівництва так званої “спеціальної військової операції” свідчить про те, що не досягаються цілі, про невдоволення, яке виникає, про невпевненість силовиків у своїх діях.
Від часу повномасштабного вторгнення російських військ в Україну ще немає й року, але командування “СВО” на чолі з Герасимовим — фактично вже четверте за час війни. Чому Суровікіна зняли? Тому що, по-перше, він не виправдав очікування.
Його тактика ракетного терору повною мірою не працює, тому що, за задумом російського командування, ми вже мали б сидіти в холоді й голоді. Тобто мирні українці повинні були страждати від відсутності світла, тепла, водопостачання тощо.
Але, попри те, що російські війська заподіяли дуже серйозної шкоди цивільній інфраструктурі, яку ми зараз відновлюємо за допомогою наших енергетиків і наших західних партнерів, це не той ефект, якого планувалося досягти за три місяці. Я хочу нагадати, що цей виток ракетного терору розпочався 10 жовтня якраз проти об’єктів цивільної енергетичної інфраструктури. І, відповідно, це провал цієї тактики.
Однак не варто тішити себе передчасно ілюзіями, оскільки я думаю, що щойно будуть можливості, російські війська намагатимуться ще завдавати ракетних ударів та ударів за допомогою дронів по території України. Але наші засоби ППО будуть робити все для того, щоб покращувати коефіцієнти збитих ракет.
Взагалі загалом, на Суровікіна [в Кремлі] були певні надії, його там хвалили, йому Путін нагороди вручав тощо. Але, проте, втратили Херсон, не захопили до кінця року Донецьку область, хоча завдання відповідні ставилися.
І тому наважилися на такий відчайдушний крок, коли не можуть знайти правильну організаційно-управлінську структуру для управління військовим блоком проти України. І тому пішли шляхом призначення Герасимова. Власне кажучи, ти — начальник Генерального штабу, от ти й керуй усіма напрямками, усіма родами військ і так далі.
Росія де-юре не визнає, що веде війну проти України, боячись називати речі своїми іменами, але де-факто призначення начальника Генерального штабу керувати військовими діями — це все, що притаманне воєнному часу, так діють під час війни. І тут, що б вони не говорили, це де-факто визнання в цьому.
Іван Ступак: Призначення Герасимова — це ставка Путіна на армію
— Призначення Герасимова командувачем російськими військами в Україні для мене означає одне: армія повертає своє, тобто все те, що вона втратила з лютого минулого року. З лютого вони втрачали, потім був такий період, коли армію критикували всі, кому не лінь.
Це як труп мавпи, який кожен перехожий бив: генерала Лапіна, Шойгу і згодом і генерал Герасимов дуже добре отримував від таких знахабнілих персонажів, як Пригожин і Кадиров.
І там дійсно було навіть таке питання: а де Валерій Герасимов, на якій посаді? Але останні призначення показують, що повернули Лапіна, це був великий сигнал того, що Путін вирішив систему збалансувати. Тому що Путін і силовики бачили, що система дає крен у бік парамілітаристських організацій. Таких як пригожинські “урки” або бородаті кадировські бойовики.
І зараз, коли вже призначили Герасимова, це означає, що армія повертає своє, ставка йде все-таки на армію. І я не заздрю Пригожину, йому зараз буде дуже важко.
Так, формально він, найімовірніше, залишиться, братиме участь у війні, але його посилатимуть на найскладніші напрямки, де його війська максимально сточуватимуться, не досягаючи якихось результатів, за дуже поганого забезпечення: пальне, боєкомплект тощо. Це буде така помста.
Будь-яка часта зміна керівників — неважливо, проєкту якогось, компанії чи держустанови — говорить підлеглим про те, що вище керівництво не має якоїсь залізної стратегії, не знає, що робити й хаотично в турбулентному режимі намагається виправити ситуацію.
https://www.youtube.com/watch?v=mMV_rsCBeSM Читайте також:Там де у Путіна перемог немає, там є Суровікін і Шойгу, — Цимбалюк (ВІДЕО)