Програма “Прихисток” з 1 жовтня збільшить виплати українцям, які дали притулок у себе переселенцям. Про це повідомляють фундатори проєкту. Мета програми — компенсувати витрати на комунальні послуги тим, хто безкоштовно дав дах тим, хто залишився без житла, передає FREEДОМ.
У своєму будинку в Івано-Франківську Олена Кулик з початку війни дала притулок для понад десяти людей. Першими були родичі, потім родичі родичів, а потім і незнайомці. В Івано-Франківської підприємниці вони прожили два місяці.
“Питання навіть не стояло, що сторонні люди тут не можуть жити, та я половину з них не знала. Вони сюди дві доби їхали, змучені, налякані, вони не розуміли, чи буде куди повернутися”, — каже Олена.
Ще одна родина з Василькова, що на Київщині, прожила в Олени близько місяця.
“Комуналка така сама вийшла, як і була. Без змін. Тобто опалення на тому самому режимі, води більше пішло, але насправді це не такі високі витрати. Продуктами ми запасалися, наші переселенці також купували продукти”, — розповідає жінка.
Незважаючи на витрати, отримувати компенсацію від держави за допомогу переселенцям Олена не планує.
“Я можу взяти гроші у держави та перерахувати їх на ЗСУ. Тобто взяти у держави та віддати державі. Може, я їх просто залишу у держави? Я розбагатію на 600 гривень на людину? Ну а держава теж не безрозмірна. Але це моя особиста думка, тому що багато людей, які приймали у себе біженців, — вони не мають варіантів, вони залишилися без роботи й це для них важливо”, — каже українка.
31 мільйон 700 тисяч гривень уже було виділено із резервного фонду держбюджету на виплати компенсацій українцям, які дали притулок у себе переселенцям. Про це повідомляють на сайті Кабінету міністрів. Ще 81,5 мільйона гривень незабаром надійде від міжнародних благодійних організацій. Програма “Прихисток”, у межах якої люди, які залишилися без даху над головою, знаходять житло, працює з перших днів війни.
На сайті “Прихистку” в режимі онлайн оновлюються дані про кількість вільних місць у регіонах. Тут також можна запропонувати своє житло тим, хто постраждав від бойових дій.
Тільки за офіційними даними станом на липень цього року 262 500 українців мають статус внутрішньо переміщених осіб через повномасштабне вторгнення російських військ.
Читайте також: МОМ повинна мати більше доступу до депортованих Росією українців, особливо там, де є фільтраційні табори, — Зеленський