Своє, далекобійне і за стандартами НАТО: експерти обговорили роль західних інвестицій у виробництві української зброї 

Ракетний комплекс "Нептун". Фото: fakty.com.ua

Інвестиції в українську оборонну промисловість можуть значно зрости найближчим часом. Про це пише The Washington Post з посиланням на джерела. За інформацією видання, низка європейських держав готові фінансувати виробництво української зброї. 

У рамках другого Міжнародного форуму оборонних індустрій українські та іноземні оборонні компанії вже підписали близько 20 угод. За даними Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, серед них — договори про виробництво дронів, ремонт і випуск бронетехніки та боєприпасів. Також Україна представила союзникам свою ракетну програму. 

Кооперація із західними компаніями та інвестиції у ВПК з російських активів

Європейський Союз спрямував 440 млн доларів доходів від заморожених російських активів на виробництво озброєнь в Україні. Данія виділила на цю програму близько 190 млн доларів, пише The Washington Post з посиланням на джерело. Такі інвестиції дадуть змогу залучити потужності українського оборонно-промислового комплексу та зменшити навантаження на союзників Києва. Крім того, важливо, що вироблена в Україні зброя може застосовуватися для ураження цілей на території Росії. 

У червні ЄС і Данія погодили механізм, згідно з яким Копенгаген управлятиме 630 млн доларів доходів від російських заморожених активів. А вже у вересні Данія та Україна підписали меморандум про закупівлю озброєнь українського виробництва на 600 млн доларів.

Україна зацікавлена в інвестиціях, підтвердив президент України Володимир Зеленський.

“Виробництво зброї: снаряди, артилерія, техніка. Не тільки про те, що вже досягнуто, не тільки про те, що ми вже виробляємо, а й про пропозиції партнерам інвестувати в наше українське виробництво дронів насамперед і РЕБ. Це теж частина нашого пакета для “Рамштайна”, — сказав глава Української держави.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур висловив зацікавленість у купівлі української військової продукції. Він вважає, що така співпраця може допомогти Україні фінансувати оборонну промисловість.

“Якщо ми отримаємо згоду уряду України, то, звичайно, це можна робити. Потрібно розуміти, що це можна зробити тільки так, що якщо ми купуємо, то Україна отримує більше грошей. І вони зможуть більше виробляти для їхньої армії”, — цитує ERR міністра оборони Естонії.

Уряд Норвегії виділив 967 млн крон (приблизно 87,5 млн доларів) для збільшення підтримки інновацій для місцевих оборонних компаній, які розробляють обладнання для України. Про це повідомила пресслужба Міністерства оборони Норвегії з посиланням на міністра оборони країни Бьорна Арильда Грама

За його словами, уряд Норвегії вирішив надати підтримку в розмірі до 967 мільйонів норвезьких крон для чотирьох нових проєктів зі збільшення виробничих потужностей.

“Ми збільшимо підтримку інновацій для норвезьких оборонних компаній, що розробляють обладнання для України, підтримаємо плани компанії Nammo зі створення нової виробничої лінії для ракетних двигунів, зміцнимо норвезький ланцюжок виробництва вибухових речовин і вивчимо можливості створення нового заводу для виробництва військових вибухових речовин у Норвегії”, — розповів Бйорн Арильд Грам.

Перший проєкт передбачає виділення 342 млн норвезьких крон малим і середнім норвезьким компаніям, які постачають в Україну новаторські технології. Другий проєкт — це підтримка нової лінії з виробництва ракетних двигунів компанії Nammo. Третій проєкт — підтримка норвезького виробництва уротропіну для вибухових речовин для нарощування виробництва. А четвертий проєкт передбачає підтримку та участь у техніко-економічному обґрунтуванні для створення нового виробництва вибухових речовин у Chemring Nobel.

З Чехією Україна домовилася спільно виробляти артилерійські боєприпаси калібру 155 мм. Таку угоду підписали чеський виробник зброї Czechoslovak Group і “Українська бронетехніка”.

Цей договір є частиною великого пакета контрактів, підписаних двома компаніями під час Міжнародного форуму оборонної промисловості в Києві. Випускати снаряди почнуть наступного року.

“Згідно з планами, у рамках співпраці CSG і “Української бронетехніки” у 2025 році буде вироблено 100 тис. одиниць боєприпасів, а у 2026 році річний обсяг виробництва перевищить 300 тис. одиниць. Виробництво боєприпасів здійснюватиметься в Чехії та Україні з метою збільшення і прискорення виробництва для української армії та зниження ціни на артилерійські снаряди. Виробництво охоплюватиме кілька типів боєприпасів великого калібру”, — йдеться в повідомленні компанії Czechoslovak Group.

Один із лідерів інвестицій в українську оборонну промисловість — Данія. Копенгаген уже профінансував 18 артилерійських установок українського виробництва. А за кілька днів до відкриття другого Міжнародного форуму оборонних індустрій міністр оборони Данії разом із міністром оборони України та міністром з питань стратегічних галузей промисловості України підписав протокол про наміри щодо продовження співпраці у сфері зміцнення оборонної підтримки. Цього разу йдеться про інвестиції на майже 600 млн євро. 175 млн євро з цієї суми виділить Данія, а ще 400 млн — це доходи від заморожених російських активів.

“У нас є можливість компенсувати наявні замовлення, щоб прискорити процес, але також зробити так, щоб українцям не довелося йти й укладати нові контракти з компаніями, з якими вони вже мають справу. У нас також є можливість фінансувати нові контракти, оскільки виробництво української оборонної промисловості з часом збільшується, і ми продовжуватимемо слідкувати за процесом постачання, щоб переконатися, що все йде за планом”, — заявив представник Міністерства оборони Данії Деніс Віркеліст.

Також Україна представила союзникам свою ракетну програму. Про це на другому Міжнародному форумі оборонних індустрій повідомив міністр оборони України. Партнери вже дали усну згоду на фінансування ракетної програми Києва, зазначив Рустем Умеров. 

Найближчим часом уряд очікує на фінальну письмову відповідь. Очільник українського оборонного відомства наголосив, що 2025 року Україна наростить виробництво зброї, насамперед дронів, далекобійного озброєння і балістичних ракет.  

За перше півріччя 2024 року Україна виробила у 25 разів більше мінометних і артилерійських боєприпасів, ніж за весь 2022 рік, заявив президент України Володимир Зеленський. Щомісяця українська оборонна промисловість випускає від 15 до 20 самохідних артилерійських установок “Богдана”. Працює Україна і над виробництвом власного далекобійного озброєння.

“Уже застосовуємо абсолютно новий клас українського озброєння – далекобійну ракету-дрон “Паляниця”. Працюють й інші види наших далекобійних дронів. Працюють морські дрони для захисту України. Пройшла успішні льотні випробування наша нова балістична ракета”, — заявив президент України.

За словами Володимира Зеленського, Україна здатна виробляти до 4 млн дронів на рік. Саме безпілотники дозволяють Силам оборони України регулярно завдавати ударів по військових об’єктах на території Росії. Наступним кроком розвитку української оборонної індустрії стане ракетна програма, зазначив міністр оборони України.

“Ми інвестували 4 млрд доларів, які дозволили розширити можливості, і тепер у нас є можливості, які можуть бути розширені ще більше і можуть принести користь. Як ви знаєте, останнім часом ми зосередилися на ракетних програмах і програмах безпілотників. Наступного року або до кінця року ви часто будете чути про те, що існує величезна ракетна програма. Ми вже починаємо працювати над нашими балістичними ракетами”, — розповів міністр оборони України Рустем Умєров.

https://www.youtube.com/watch?v=elO1fYwNrIA&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Британська компанія BAE Systems, яка однією з перших відкрила офіс в Україні після початку повномасштабного вторгнення Росії, зосередилася на ремонті пошкодженої військової техніки. Утім, як зазначив представник підприємства, вони не збираються зупинятися на цьому і планують розширювати свої зусилля на підтримку Української держави.

“Устаткування має обслуговуватися ближче до лінії фронту, це складна ситуація, щоб перевозити все в сусідні країни. Я думаю, це була хороша стратегія для початку, але в довгостроковій перспективі необхідно багато колективних обговорень про переміщення обладнання для технічного обслуговування всередині країни. Ми також хотіли б перемістити технічне обслуговування гаубиці M 777 в Україну, а потім, сподіваюся, створювати їх на місці”, — висловив думку старший директор BAE Systems Крістіан Сейєр.

Україна поставила перед собою мету побудувати один із найсучасніших оборонно-промислових комплексів. Президент країни наголосив — завдяки оборонним індустріям Україна має стати одним із ключових глобальних донорів безпеки.

Думки експертів

Як розвивається український військово-промисловий комплекс? У чому полягає співпраця в цій сфері із західними союзниками? Які перспективи розвитку власного виробництва озброєння? Чи зможе Україна стати серйозним гравцем на ринку озброєння? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант;
  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
  • Ілля Несходовський, економічний експерт.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Український ВПК буде інтегрований у стандарти НАТО

— Прибуток від заморожених російських активів у Європі пропонують відправляти на фінансування українського військово-промислового комплексу (ВПК). Ми вже чули про такі інвестиції з боку Данії, зараз уже йдеться про те, щоб це робили інші держави Європи. З Францією вже є відповідні домовленості. Крім того, Естонія могла б інвестувати у створення українського далекобійного ракетного озброєння. 

Український ВПК розвивається і виробництво зростає, але в Україні немає грошей для того, щоб завантажити його замовлення належним чином. У самій Європі виробництво недостатньо потужне для того, щоб покривати всі потреби фронту. Це також пов’язано з європейською бюрократією, загалом. Тому було прийнято рішення вкладати гроші в український військово-промисловий комплекс, який зараз розганяється і може швидше забезпечити фронт усім необхідним.

Крім того, український ВПК буде інтегрований у стандарти виробництва Північноатлантичного Альянсу. Це дасть змогу модернізувати виробництво, обладнання, програмне забезпечення. 

ІГОР РОМАНЕНКО: Україні потрібно розвивати виробництво власних далекобійних ракет

— Нині триває процес модернізації українського ВПК, створюються нові види озброєння. За окремими оцінками потреби Сил оборони на фронті задоволені українським виробництвом на 15-20%. Безумовно, все ще залишається значна залежність від допомоги західних союзників. 

В України з’являються свої балістичні та крилаті ракети, безпілотні апарати, модернізується стара зброя, як, наприклад, комплекс “Нептун”. Розвивається ракетна програма, в яку намагаються залучити інвестиції. 

Ми спостерігаємо позитивну динаміку в моменті інвестування західних країн в український ВПК. Сформульовано основні напрямки — це дрони, ремонт бронетехніки, виробництво боєприпасів. 

Що стосується безпілотних апаратів, то зараз це виробництво дуже розвивається, причому йдеться не тільки про летючі дрони, а й про ті, які діють у морі. 

Україні потрібно також розвивати виробництво своїх далекобійних ракет, враховуючи, що західні союзники поки що не дали дозвіл на удари своєю зброєю по території Росії. Як варіант, західні компанії можуть давати Україні необхідні компоненти для далекобійних ракет, а збирати їх будуть уже тут. 

Виробляючи власні боєприпаси, Україна може швидко їх постачати на фронт Силам оборони й таким чином збільшувати їхню ефективність. Відповідно, підвищиться потенціал ураження цілей противника. Зараз виготовляються і самі міномети, і боєприпаси до них. 

За достатнього фінансування Україна могла б виробити 4 млн дронів за рік. Безпілотники дуже важливі в умовах дефіциту ракетних установок, хоча повністю замінити їх не можна. Але велика кількість БпЛА допомагає пережити ту проблему, яка існує в питанні потенціалу ураження цілей противника. 

На тлі повномасштабної війни, що триває, необхідне розширення ринку зброї. Безумовно, компанії та виробництва теж мають тут свій інтерес — вони заробляють гроші. Їм вигідно мати кооперацію з Україною, вони зацікавлені в тому, щоб продавати свою продукцію. Низка європейських держав готові вкладати гроші в налагодження спільного оборонного виробництва з Україною. Це позитивно впливає на розвиток українського військово-промислового комплексу, допомагає йому розвиватися і покращувати свої можливості. 

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Україна ділиться із західними союзниками своїми напрацюваннями та технологіями 

— Оборонний потенціал України має нарощуватися на основі українських ноу-хау, озброєння, потужностей. Наші партнери зрозуміли, що дуже важливо допомогти Україні відновити її оборонну промисловість і вивести її на новий рівень. І це завдання має кілька рівнів. 

Перший рівень — забезпечити експлуатацію та підтримання в працездатному стані тієї техніки, яка була поставлена у великих кількостях нашими партнерами. На першому етапі постачання наші партнери взяли на себе певні зобов’язання допомагати в ремонті, в обслуговуванні, постачати запасні частини, зараз триває нарощування цієї співпраці в усіх напрямках. Основні компанії-постачальники зараз уже розглядають можливості відкриття виробництв на території України. Німецький концерн Rheinmetall відкрив цех з ремонту бронетехніки й зараз вирішується питання про початок її виробництва. 

Останній Міжнародний оборонний форум показав, що зростає інтерес до українського ВПК і співпраці. Те, що зараз показує українська оборонна промисловість, надихає наших партнерів — саме те, як швидко адаптуватися до того, щоб ловити тренди, швидко відповідати на запити військових і виготовляти необхідне озброєння. Це насамперед можна бачити по розробці та виробництву сучасних засобів, таких як роботизовані системи, причому в усіх сферах. 

Морські системи зробили революцію на Чорному морі та показали майбутнє флотам інших країн. Наземні роботизовані системи дедалі більше завойовуватимуть місце на полі бою, замінюючи собою солдатів на найнебезпечніших напрямках. 

В Україні цикл від запиту військових до розробки та виробництва зараз є максимально коротким. Уся нова техніка апробується на полі бою, постійно піддається модернізації та внесенню змін, що дає змогу Збройним силам України стримувати армію країни-агресора, яка перевищує за своїми кількісними параметрами армію країни-агресора.

Україна стала країною, яка не тільки приймає від партнерів військову допомогу, а й готова ділитися своїми напрацюваннями у сфері оборонної промисловості. Приміром, той же зенітно-ракетний комплекс Patriot — американці підтвердили, що українці показали більше, ніж вони сподівалися отримати від цієї системи. Ба більше, певні зміни в алгоритмі застосування і певні доопрацювання були внесені українськими військовими, що суттєво допомогло підвищити ефективність цієї системи. Це ж дало американським виробникам великий поштовх і на міжнародному ринку. Зараз ці системи законтрактовані на кілька десятиліть уперед. 

Подібна практика стосується й інших систем озброєння. Іноземні компанії-виробники озброєння зараз співпрацюють з українськими колегами, обмінюються з ними технологіями та інформацією. Зараз українці перебувають на вістрі технологічних пошуків поля бою. 

Україна зацікавлена в тому, щоб отримати якомога більше допомоги й в технологічній сфері, у сфері розвитку виробництва, у сфері постачання певних компонентів, і у відповідь готова також надати свої напрацювання, зокрема й унікальні та високотехнологічні. 

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Після завершення війни Україна може стати серйозним гравцем на ринку озброєння

— Український військово-промисловий комплекс ми дуже довго розгойдували, але спільними зусиллями, запустивши вчасно всі дослідницькі роботи, змогли підготувати виробництво. У 2023 році говорили про те, що ракета “Нептун” полетить на 670 км. І ось зараз уже заговорили про балістику. Напрацювань у нас було досить багато. 

Україна дуже швидко розвивається в напрямку дроно- і ракетобудування. Зараз на підході ціле покоління реактивних дронів із різними тягами — від 7,2 кілограма до 10, 12, 20, 100 і далі. Тобто зараз швидкість наших дронів суттєво зросте. А це означає, що часу реагування на це в росіян залишиться ще менше. 

Що стосується далекобійних ракет, то потрібно розуміти, що з моменту випробування ракети й до моменту її бойового використання проходить досить багато часу. Але з огляду на високий рівень мотивації українців, я думаю, ми зможемо наступного року побачити виробництво великих обсягів українських балістичних далекобійних балістичних ракет. 

Україна зараз дуже щільно працює з різними світовими компаніями. Вони буквально стоять, заглядають за плечі нашим хлопцям і дивляться, що вони роблять. Якщо я ще пів року чи три місяці тому говорив: ми входимо до п’ятірки в питанні розроблення і використання безпілотників, то вже зараз у мене складається враження, що ми наступаємо на п’яти першим номерам. Україну, звичайно, до цього змушує ситуація, що склалася. 

Зараз ми бачимо вже досить серйозне використання штучного інтелекту, відпрацьовуються алгоритми та система. Уже з’явилися українські засоби: камери, тепловики та інше. 

Фактично за два роки Україна пройшла той досвід, який інші країни накопичували 20 років, і зберігатиме набутий темп. Наша держава зі сторони розвитку, дослідження і запуску в серію різних розробок створила дивовижну платформу BRAVE1, яка дуже ефективна. А от чи будуть нам наші закордонні партнери передавати свої технології й на яких умовах, це, скоріш за все, тільки через якісь спільні проєкти, спільні підприємства з дуже чіткими розмежуваннями цих ось прав інтелектуальної власності. 

Війна колись закінчиться і ми на ринку озброєнь можемо стати одним із дуже серйозних гравців. Тому що в нас уже дуже багато напрацювань, які перевірені в бою, а це для будь-якої країни, яка купує зброю, показник номер один. 

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Україна має виходити із залежності від західного постачання озброєння

— За наявності фінансування український оборонно-промисловий комплекс здатний виробляти необхідне озброєння досить швидко. Це вже було продемонстровано під час виробництва гаубиць “Богдана”, профінансованих шляхом доходів від російських активів. Після розміщення замовлень на українських оборонних підприємствах захисники України відчують ефект досить швидко – протягом кількох місяців.

Україна повинна самостійно і серйозно озброїтися. Насамперед це створення внутрішніх, закритих, повного циклу виробництв усього озброєння. Потрібно, щоб це було за стандартами НАТО, у кооперації з тими виробниками, які є в Європі та виробляють необхідні для нас компоненти. Потрібно також кооперуватися з тими технологіями, які ми можемо отримати, створивши спільні підприємства. Також необхідно оперативно ремонтувати техніку, яку Україні передають західні союзники. 

Допоки ми залежні, зокрема від Заходу, який нам надає допомогу, питання про повну, скажімо так, нашу незалежність і можливість відстояти нашу незалежність буде відкритим. Наприклад, Ізраїль дуже сильно залежав від постачання озброєнь від Сполучених Штатів Америки й, відповідно, його союзників, але все-таки налагодив у себе виробництво і зараз є повністю в цьому контексті незалежним. Треба пройти той самий шлях і мати можливість, щоб потім не дивитися на те, дадуть допомогу союзники чи ні, а ухвалювати рішення, виходячи зі своїх національних інтересів, захищаючи свій суверенітет і територіальну цілісність. 

Власне озброєння після війни зробить внесок у розвиток економіки України, адже вона може стати постачальником кращої зброї, що пройшла випробування полем бою, постійно адаптувалася у протидію ворогу, розширювала діапазон використання. НАТО може зіткнутися з тим, що єдина країна, яка має відповідні технології для того, щоб протистояти технологіям Росії, — Україна. Це буде потенціал для нашого промислового розвитку. 

Читайте також: Українські розробки БпЛА: новинки, модернізацію та ефективність дронів на полі бою обговорили експерти

Прямий ефір