Зараз у США більше ресурсів, якщо розглядати військову компоненту, ніж у Росії та Китаю. Поки що Вашингтон і Пекін не хочуть військового зіткнення. До такого розвитку подій не видно готовності еліт ні однієї, ні іншої сторони. Але РФ готова прискорити цей процес. Таку думку сьогодні, 13 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив філософ, політолог, академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.
“Ця стратегія відноситься насамперед до періоду 2027-35 років. До 2035 року Китай збирається наростити кількість ядерних боєголовок до півтори тисячі. Зараз у них близько 400 боєголовок, що значно поступається арсеналу Сполучених Штатів. Але я думаю, що позиція Байдена зараз вона змінюватиметься, тому що документи показують стратегічні пріоритети країни. Так, будуть обговорення, буде коригування. І насправді багато чого залежатиме від того, як розвиватиметься ситуація, насамперед війна в Україні, але також ситуація на Близькому Сході. Але я боюся, що зараз світ увійшов уже в епоху реально дуже жорстких протистоянь. І тут, припустімо, конфлікт між Китаєм і Сполученими Штатами стосується не тільки Тайваню. Тайвань є одним з елементів”, — сказав він.
Політолог пояснив, що йдеться все ж таки про стратегічне стримування одне одного, поки що на цей момент.
“І Китай, і США розуміють, що їхнє зіткнення неминуче. Але чи буде це зіткнення військовим? Це — ключове питання”, — зазначив Полегкий.
За його словами, Росія готова прискорити процес зіткнення США і Китаю, тому що російські еліти вважають, що тільки якщо буде запалено пожежу світової війни, Росії вдасться здобути своє найкраще місце в цьому світі.
“Тому наступного тижня Путін має бути в Пекіні. Я не думаю, що це ключове питання. Насамперед питання стосуватимуться економічного співробітництва. Але, зокрема, питання співпраці в атомній та ядерній сфері будуть, я думаю, теж порушені. Тому що Китай зацікавлений у Росії як у джерелі сировини і, можливо, як у певному тут відносно паритетному партнері в розвитку саме ядерної програми. Тому що в усіх інших сферах Китай досить сильно випереджає Росію технологічно. А у сфері якраз ядерного стримування Китай поки що працює над цим. Тому Росія для Китаю важлива саме як партнер і ресурс для подальшого розвитку своїх власних сил стримування”, — резюмував Олексій Полегкий.
Зазначимо, на тлі напруженості у відносинах із Китаєм через Тайвань, а також загострення стосунків із Росією через її повномасштабне вторгнення до України, з’явилася доповідь спеціальної двопартійної комісії, створеної Конгресом США минулого року. У ній йдеться про те, що Сполучені Штати повинні готуватися до можливих одночасних воєн з Росією і Китаєм. Комісія займається оцінкою загроз Сполученим Штатам і рекомендаціями щодо реформ у сфері оборони. Як пише Reuters, у документі зазначено, що китайська і російська загрози стануть гострими у 2027-2035 роках, тому потрібно готуватися вже зараз.
Щоб бути готовими до таких серйозних викликів, США необхідно збільшити армію, зміцнити альянси і розширити програму модернізації ядерної зброї. Щодо останньої, то Комісія рекомендує повністю профінансувати оновлення всіх боєголовок, систем запуску та супутньої інфраструктури. А також продовжити термін служби підводних човнів з балістичними ракетами і розмістити більше тактичної ядерної зброї в Азії та Європі.
Доповідь комісії суперечить позиції президента США Джо Байдена, який вважає, що нинішнього ядерного арсеналу достатньо для стримування об’єднаних сил Російської Федерації та КНР.
Читайте також: Росія втрачає свої позиції, Путін хоче це компенсувати шляхом агресії щодо країн Заходу, — політолог
Нагадаємо, як заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов, війну Росії проти України багато американських політиків розглядають і оцінюють у контексті глобальної конкуренції США і Китаю.