Велика Британія запровадила нові санкції за проведення так званих референдумів на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. Обмеження торкнулися ще 92 російських та українських осіб та фірм, а також чотирьох мільярдерів. Частина тих, хто потрапив під нові санкції, причетна до організації псевдореферендумів, частина — підтримує російське вторгнення організаційно або фінансово, вважає влада Британії. Детальніше про реакцію світу на чергову спробу Росії анексувати частину України — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
“Шабаш, марення, фейк, театр абсурду. Все що завгодно можна говорити, бо це справді так. Тому що тут порушено все що завгодно. Від законів тієї ж РФ, порушено наші закони, міжнародні, навіть побутові правила поведінки — все порушено повністю”, — акцентує голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.
Українці кажуть, що результатів так званих “референдумів” вони не сприймуть ніколи.
“На людей просто там тиснуть сильно. Вони під дулом автомата, тому йдуть і голосують”, — упевнена мешканка міста Слов’янська Донецької області.
Житель Одеси усі ці заходи на окупованих територіях називає фарсом.
“Це було відомо і раніше. Все це було в Криму, і пізніше у цих так званих “республіках”, — говорить він.
Злочинними “путінські референдуми” вважає і світова спільнота. Фікцією та спробою анексії територій псевдоголосування назвав президент США Джозеф Байден.
А генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що таке “волевиявлення” — ні що інше, як ескалація конфлікту та кричуще порушення міжнародного права.
Через рішення провести псевдореферендуми на окупованих українських територіях Москва втрачає своїх і так нечисленних партнерів. Так, у Міністерстві закордонних справ Казахстану заявили, що не визнають результатів незаконного голосування.
“Казахстан виходить із принципів територіальної цілісності держав, їх суверенної рівності та мирного співіснування”, — заявив офіційний представник МЗС Казахстану Айбек Смадіяров.
Таку саму позицію озвучила Туреччина.
“Ми заявляли та заявляємо Росії, що не визнаємо анексію Криму. Не визнаємо і результатів нинішніх “референдумів”, які відбуваються на території України”, — резюмував глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу.
Сербія, яку Москва включила до переліку дружніх країн, заявила, що не може визнати результатів псевдореферендумів, адже вони суперечать нормам міжнародного права.
“З одного боку, наша принципова відданість принципам і нормам міжнародного публічного права, Статуту ООН, а з іншого боку — це повністю суперечило б нашим державним та національним інтересам, нашій політиці збереження територіальної цілісності та суверенітету, а також прихильності до принципу непорушності кордонів”, — заявив міністр закордонних справ Сербії Нікола Селакович.
Навіть у Білорусі не назвали псевдореферендуми законними. Визнавати їх чи ні — вирішать пізніше.
“Ми дивитимемося на ситуацію. Будемо ухвалювати рішення виходячи з власних національних інтересів, не з національних інтересів якоїсь іншої країни”, — сказав глава білоруського МЗС Володимир Макей.
Світ більше не буде лояльним до Кремля. Реакція на нові псевдореферендуми буде в рази жорсткіша, ніж на той, що стався у Криму, впевнені експерти.
“Реакція світу зовсім інша, ніж у 2014 році. Вона більш рішуча та активна. Ніхто не збирається визнавати результати цих “референдумів”. Фактично всі держави, окрім деяких, які займали дещо нейтрально-балансуючу позицію: Китай, Індія, усі висловилися проти псевдореферендумів, проти анексії територій та підтримали територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України”, — зазначив експерт-міжнародник Євген Добряк.
Кремль ухвалив рішення про проведення незаконних референдумів, щоби прискорити перебіг так званої “спеціальної військової операції” та підвищити ставки. Але досяг лише того, що держави, які допомагають Україні, запровадять проти країни-агресора нові обмеження, а ті, хто ще підтримує дипломатичні та економічні відносини з Москвою, від неї відвертаються.
Читайте також: “Референдуми” на окупованих територіях: експерт назвав найголовнішу небезпеку для України