Суть “економічного Рамштайну” для України — про план післявоєнного відновлення розповів Мілованов

Тимофій Милованов. Фото: epravda.com.ua

Для української економіки важливо, щоб координація підтримки щодо відновлення України відбувалася зараз. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав президент Київської школи економіки, радник керівника Офісу президента України Тимофій Мілованов.

На його думку, таку координацію міг би забезпечити “економічний Рамштайн” для України, ідею створення якого президент України Володимир Зеленський озвучив 25 жовтня, виступаючи на Міжнародній конференції в Берліні.

Мілованов нагадав, що на зустрічах у рамках існуючого формату “Рамштайн” (Ukraine Defence Contact Group) відбувається широка розмова про необхідність розвитку армії України після війни.

“Але основний фокус у “Рамштайн” на те, що відбувається зараз. Те саме для економіки важливо, щоб координація підтримки відбувалася прямо зараз. А Україна тут знає, що необхідно. А далі має бути технічна розмова про те, що можливо”, — сказав президент Київської школи економіки.

Він нагадав, що сума, необхідна для відновлення України, становить близько 750 млрд доларів.

“Справді, про це говорив прем’єр-міністр. Оцінка, яка є — 340 – 350 мільярдів у звіті Світового банку, вона розрахована за іншою методологією… Там є різні підходи. Є, наприклад, оцінка того, що критично необхідно. Така цифра може бути набагато менше — вона в десятках мільярдів. Є оцінка прямих втрат — це 100 – 200 мільярдів і так далі. Але відновлення — це близько 700 -750 мільярдів. Ви маєте рацію, що це кілька річних ВВП України”, — зазначив Мілованов.

При цьому він наголосив, що обсяги руйнувань справді значні: російська армія бомбить енергетичну, критичну інфраструктуру, зруйновано або значно пошкоджено кожен 15-й будинок у країні.

Основним джерелом фінансування будуть заморожені активи Російської Федерації, які конфіскують та передадуть Україні після війни.

Мілованов також не виключає, що європейські країни можуть поділитися з Україною своїми кліматичними та іншими технологіями, щоб країну відновили в кращому стані.

“Сам канцлер Шольц говорив про те, що потрібно побудувати Україну нову, кращу. І водночас йдеться про дві речі одночасно. Перше, наприклад, Урсула фон дер Ляйєн, вона говорила про те, що Європа готова зараз дати 1,5 млн євро до кінця війни. Так само Сполучені Штати Америки нещодавно підтвердили, що зі свого боку будуть давати 1,5 млрд доларів на місяць під час війни. Це приблизно основна частина потреб для підтримки бюджету України під час війни. Канцлер Олаф Шольц говорив, наприклад, про довгострокову європейську перспективу… І ми говоримо про кілька років, а можливо, навіть декаду і більше відновлення України і побудову нової України. Тому йдеться одночасно дві розмови — і про майбутнє, і про те, що потрібно зараз”, — сказав Мілованов.

Читайте також: До заснування “фінансового Рамштайну” закликав Зеленський — промова на конференції з відновлення України (ВІДЕО)

Прямий ефір